Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Damlataş Mağarası

0 634

4460_damlatas-magarasi-Akdeniz Bölgesinde, sayısız doğal güzelliklere ve tarihi eserlere sahip olan Antalya ilinde yer alan Damlataş Mağarası, Alanyaya 1 km. mesafede ve deniz kıyısında yer almaktadır. Damlataş Mağarası turizm açısından ve solunum rahatsızlıklarına iyi geldiği için sağlık açısından, Antalyaya pek çok kişinin gelmesini sağlamaktadır.

Damlataş Mağarası’nın keşfinden bahsedecek olursak, 1948 yılında, Alanya iskelesinin yapımı sırasında kayaları dinamitleyen işçiler, patlamanın ardından önlerine çıkan oyuğu görürler. Oyuktan içeri girdiklerinde de 15 metreye kadar yükselen sarkıtları ve dikitlerle dolu olan mağarayı keşfetmişlerdir. Damlataş Mağarası’nın 6000 yıl kadar önce oluştuğu tahmin edilmektedir. İki yüz metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Mağarada bulunan sarkıtların oluşumuna da değinecek olursak, yağmur yağdığında tavandan aşağıya kireçli sular damlamaktadır.

4460_damlatas_magarasi,

Havanın soğuk olması ve nemin de etkisi ile uzunca bir süre sonra bu damlalar yere kadar bir birine tutunmuşturlar. Bu şekilde sarkıtlar oluşmuştur. Yere düşen damlalar gene havanın ve içerideki gazların etkisiyle yerde donmaya başlamıştırlar. Donmalar bu şekilde yerden yükselerek dikitlerin oluşmasını sağlamıştırlar meydana gelen bu harika doğa olayı tavandan yere kadar bir bütün kaya görünümünü kazanmıştır. Damlataş Mağarasının bazı yerlerinde sarkıtlar ve dikitler ortada buluşmuşturlar. Bu damlama olayı sonucunda bu mağaraya Damlataş Mağarası adı verilmiştir.

Damlataş Mağarası sahip olduğu doğal güzelliğin yanı sıra içerideki hava, astım ve bronşit rahatsızlığı olanlara da iyi gelmektedir. Damlataş Mağarası’nın içerisinde bulunan karbondioksit oranı normal oranın çok üzerindedir. Ayrıca yüksek oranda rutubet ve az miktarda radyoaktivite bulunmaktadır. Damlataş Mağarası yılın 365 günü boyunca 23,3 derece sıcaklığa sahiptir. Bu özelliğinden dolayı da mağarayı ziyarete gelen turistler ve hastalar ister yaz olsun ister kış kesinlikle üşümezler. Mağarayı gezmek için ve sağlık açısından ziyarete gelen turistlerin artması dolayısıyla Damlataş Mağarasının çevresi gelen misafirleri karşılayacak gereçlere ve donanıma sahip tesislerle donatılmıştır.

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku