Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Petrol Fiyatlarının Ekonomi Üzerindeki Etkileri

0 398

Uluslararası para piyasalarında, petrol fiyatları rezerv para olma özelliğinden dolayı ABD dolar üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Bu nedenle ABD doları ve petrol fiyatları arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Petrol’ün önemli bir enerji kaynağı olması ve ABD dolarının da tüm dünya bankalarında rezerv para olarak bulunması nedeni ile fiyatlarda ki değişiklikler Dünya ekonomisi üzerinde oldukça etkili olmaktadır.Petrol Fiyatlarının Ekonomi Üzerindeki Etkileri

Uluslararası Para Fonu-IMF’nin istatistiklerine göre Ülke Rezervlerinin % 66’sı ABD dolarından oluşmaktadır. Petrol fiyatının ABD Doları cinsinden fiyatlandırılmasından dolayı ABD dolarının değerinin düşmesi ile birlikte petrol ihraç eden ülkelerin satın alma gücünü azaltacağı için petrol fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. Dolar varlıklarının değer kaybedeceğini düşünen yatırımcılar ise petrol gibi emtialara yönelirler ve bu da petrol fiyatında artışa neden olur.

Petrol Fiyatlarında ki Yükselişin EtkileriPetrol Fiyatlarının Ekonomi Üzerindeki Etkileri

Petrol fiyatlarında ki yükseliş ne kadar fazla ve uzun süreli olursa Makro ekonomik veriler üzerinde ki etkileri de o kadar büyük olmaktadır. Petrol fiyatlarında meydana gelebilecek ani ve şiddetli yükselişler; maliyet enflasyonuna, faiz oranlarında artışa, talebin düşmesi nedeni ile üretimin azalmasına, işsizliğe ve milli gelirde daralmaya sebep olmaktadır.

Petrol fiyatlarında ki artış, petrol ithal eden ülkelerden petrol ihraç eden ülkelere gelir kaymasına neden olmaktadır. Petrol ihraç eden ülkelerin, fiyat artışı ile ihracat gelirleri artacak ve bununla birlikte milli geliri de yükselecektir. Gelirlerde ki bu artış harcamalara yöneldiğinde ise mal ve hizmetlere olan talebi arttıracak, artan talep nedeni ile özellikle gıda, otomotiv ve altın fiyatlarında talep enflasyonun oluşmasına neden olacaktır. Zaman içerisinde ihraç ettikleri ülkelerde ki ekonomik durgunluk nedeni ile de gerek petrol ihracatında gerekse diğer ürün ihracatlarında da talep azalması gözlemlenecektir.

Petrol Fiyatını Belirleyen FaktörlerPetrol Fiyatlarının Ekonomi Üzerindeki Etkileri

Dünya da petrol üretimini ve uluslararası para piyasalarında petrol fiyatını belirleyen faktörler; ülkelerin petrol rezervleri, mevsim şartları, petrol üreten ülkelerin stokları, üretim ve taşıma maliyetleri olarak sıralanabilir. Bununla birlikte petrol talebini etkileyen faktörler olarak da enerji kaynakları içerisinde petrol ürünlerine olan bağımlılık, petrol üreten ülkelerin askeri, siyasi ve ekonomik durumu önem arz etmektedir.

Yazar: Nalan Kaya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku