Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dan Brown Kimdir?

0 237

Dan Brown

22 Haziran 1964 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde dünyaya gelen ünlü yazar Dan Brown, Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisinden mezun olmuştur. Annesi ilahiyat müzisyeni, babası ise matematik profesörüdür. Öğrencilik hayatı bittikten sonra eğitim görmüş olduğu okullarda İngilizce öğretmenliği yapan ünlü yazar Dan Brown, 1996 yılında çıkardığı ve kendisini büyük üne kavuşturan ilk kitabı Digital Kale ile birlikte kısa süre içerisinde bütün dünyada adından söz ettirmiştir.

Yayımlanan ilk kitabının ardından Dan Brown, elektronik kitap listelerinde bir numaraya çıkmıştır. Bu kitabında yazar Ulusal Güvenlik ile sivil halk arasındaki ince ilişkiyi anlatmıştır.Yazarın ikinci kitabı olan “İhanet Noktası” adlı kitabının ilk basımı 2001 yılında gerçekleşmiştir. Yazar bu kitabında ahlak ve gizli teknolojiler hakkında konuları kaleme almış ve bütün dünyada büyük ses getirmiştir. Dan Brown’un üçüncü kitabı ise “Melekler ve Şeytanlar”dır. Bu kitabında da, Vatikan, Roma ve Cern Laboratuarlarında geçmektedir. Bilim ve din konularını işleyen gerilim türünde bir romandır. 2004 yılında yayımlanan dördüncü ve en çok ses getiren kitabı olan “Da Vinci Şifresi” ile ününe ün katmıştır. Bu kitabı yayımlandıktan sonra özellikle de Avrupada ve Amerika Birleşik Devletlerinde büyük yankı uyandırdı ve büyük tartışmaları beraberinde getirdi.

3854_dan-brown-cehennem

Yazar 15 Eylül 2009 tarihinde yayımlanan beşinci romanında da, mason olan dedesinden etkilenerek “Kayıp Sembol” adlı kitabını kaleme almış ve bu kitabında masonluktan bahsetmiştir. Yazarın kaleme aldığı bütün kitapları büyük okuyucu kitlesine sahiptir. Yazarın kitaplarının basılmasını sabırsızlıkla bekleyen yüz binlerce kişi bulunmaktadır. Ayrıca Dan Brown’un yazdığı kitapların bazıları beyaz perdeye aktarılmıştır. Beyaz perdeye aktarılan bu kitaplar sinema salonlarının dolmasına ve izleyici rekorları kırılmasına neden olmuştur. Yazarın kitaplarında bahsedilen şehirlerde turist akınına uğramakta ve bu şehirlere önemli maddi getiri sağlamaktadır.

Dan Brownun merakla beklenen ve bugünlerde piyasaya çıkan son kitabı olan “Cehennemin bir kısmı” da İstanbulda Ayasofyada geçmektedir.Bütün kitaplarında olduğu gibi, takipçileri bu kitabını da sabırsızlıkla beklemiştirler. Dan Brown bu son kitabında okuyucularını; ‘şifreler, semboller ve gizli geçitlerden oluşan bambaşka bir dünyada yolculuğa çıkartacağı konusunda açıklamada bulunmuştur.

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.