Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Franz Kafka Kimdir?

0 236

3857_images (1)

Yahudi bir ailenin çocuğu olan Franz Kafka, 1883 yılında Prag’da gözlerini dünyaya açmıştır. Bir temmuz günü dünyaya gelen bu çocuk ileride dünya edebiyatının en bilindik isimlerinden biri olarak tarihe adını yazdırmayı başaracaktır. 1901 yılında liseden mezun olan Kafka, 1904 yılında ilk eseri olan Bir Savaşın Betimlemesi adlı eserini kaleme almıştır. Yazın hayatına başladığı dönemlerde Hukuk eğitimini de sürdüren Kafka, 1906 yılında Hukuk Doktoru olmuştur. Bu tarihten itibaren bir süre mahkemelerde staj yapan Kafka, bir yıl sonra yani 1907 senesinde bir İtalyan şirketinde çalışmaya başlamıştır. Burada da bir yıl çalışan sanatçı bir sigorta şirketine geçmiştir. Bohemya Krallığı İş Kazaları, adındaki bu şirkette Kafka, emekliliğine kadar çalışmıştır. Bu süreç içerisinde Kafka’nın yazım hayatı devam etmiştir. Modernist olarak adlandırılan Kafka, eserlerinde özellikle yabancılaşma temasını sıkça kullanmıştır. Bunun yanında Kafka, özgürlük, suç, güce, otoriteye karşı koyma gibi temalara fazlasıyla yer vermiştir.

Franz Kafka ve Max Brod

Kafka 1902 yılında Max Brod ile tanışmıştır. Brod ile yakın bir arkadaşlık kuran Kafka, ondan kendisi ölünce eserlerini yakmasını istemiştir. Ancak Max Brod, dostunun bu vasiyetini yerine getirmeyerek Kafka’ nın eserlerinden insanlığı mahrum bırakmamayı başarmıştır. Sonraları Max Brod, Kafka’nın yaşam öyküsünü de kaleme almıştır. Brod onunla geçirdiği zaman süresince onun farklılığını anlamış ve Kafka’yı edebiyat dünyasına sokmaya çalışmıştır. Kötü bir çocukluk geçiren Franz Kafka, ataerkil toplum yapısının büyük bir örneği olan babasından dolayı psikolojik sıkıntılar çekmiştir. Tüm çocukluk hayatı boyunca, bu baba baskısından rahatsız olan Kafka, bu durumu da eserlerine yansıtmıştır. Özellikle de babasının baskısından duyduğu rahatsızlığı ve babasına karşı büyüttüğü nefreti Dönüşüm ve Yargı adlı eserlerinde okuyucuya hissettirmiştir.

Kafka, yaşamı boyunca sosyallik konusunda büyük sıkıntılar yaşamıştır. Aşk konusunda da korku duyan Kafka, bu durumu özellikle de mektuplarında dile getirmiştir. Yazın dünyası açısından müthiş bir haz oluşturan bu mektuplarda Kafka, aşk hakkındaki korku ve endişelerini gayet açık bir şekilde kaleme almıştır. Franz Kafka, 1912de Felice Baeur, adındaki bir memur ile tanışır ve ona karşı bir aşk besler ancak nişan atarak ilişkilerine son verirler. Sonrasında kendisinden 12 yaş küçük olan Milena Jesenka adında bir kadına aşık olur ve bir süre onunla mektuplaşır. İlişkilerinin olanaksızlığını bilen Kafka ile Milena uzun yıllar mektuplaşmışlar’dır.

1917 yılında Akciğer Kanserine yakalanan Kafka, hastalığın etkilerini artık fazlasıyla yaşamaktadır. Zamanla konuşma yetisini kaybeder ve ağrıları dayanılmaz boyutlara ulaşır. Durumu sonra derece ilerleyen Kafka zamanla tıbbı müdahale yapılamaz hale gelir henüz 40 hayata gözlerini yumar.

Eseleri:
*Bir Savaşın Betimlemesi
*Gözlem
*Dava
*Değişim
*Ceza Sömürgesi
*Şarkıcı Josefine ya da Fareler Ulusu

Ölümünden Sonra Yayınlanan Eserleri:
*Şato, 1926
*Amerika, 1927
*Çin Seddi, 1931

Kaynakça:
Kafka, F. (2011), Dönüşüm, Çeviri Çiğdem Özmen, Antik Dünya Klasikleri

Yazar:Canan Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.