Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

David Blaine Kimdir?

0 177

4196_hold

Amerikalı ünlü illüzyonist David Blaine(David Blaine White); 4 Nisan 1973 yılında Brooklyn New Yorkta doğdu. İllüzyon gösterilerinin yanı sıra, dayanıklılık sanatçılığı da yapmaktadır. Close-up ve sokak illüzyonunda dünyanın en ünlü sanatçıları arasındadır. Birçok dünya rekoru kırmıştır ve kırmaya da devam etmektedir. Babası tarafından Portorikolu, anne tarafından ise Yahudidir. Annesi Patrice Maureen White, New Yorkta öğretmen, babası ise Vietnam gazisidir.

Daha dört yaşındayken, metroda gösteri yapan bir illüzyonistle karşılaştı. Gördükleri Blainein bütün hayatını tamamen etkiledi. Babasını Vietnamda kaybeden Blaine, çocukluk yıllarında Brooklynde birçok okul değiştirdi. On yaşına geldiğinde, annesi John Bukalo ile evlendi ve Little Falls, New Jerseye taşındılar. Burada Blaine lise yıllarını geçirdi. On yedi yaşına geldiğinde ise, New York, Manhattana taşındı.

Önemli Showları ve Rekorları

4196_blaine1

*Street Magic and Magic Man
19 Mayıs 1997de David ilk televizyon showuna başladı. “David Blaine: Street Magic” adlı show onu kısa sürede bütün Amerikaya tanıttı. Yaptıkları New York Daily Newsdan, Timesa kadar bütün gazetelerde büyük övgüler aldı. Yaptıkları ona sorulunca “Sihiri yüz yıl önceki etkileyici yerine geri getirmek istiyorum” dedi. Seyirci odaklı illüzyon showu televizyondaki bütün illüzyon programlarının değişmesine neden oldu.
“Magic Man” adlı showunda ise, Blaine bütün Amerikayı gezerek sokak gösterileri yaptı. Bu gösteriler sadece küçük el kameralarıyla kaydedildi. Sokakta bire bir yaptığı bu show onu bir kez daha manşetlere taşıdı.

*Buried Alive
5 Nisan 1999da, içi 3 ton su dolu yer altındaki bir plastik “mezar”a gömüldü ve tam 7 gün burada kaldı. Bu showu daha da ilginç yapan ise, çok işlek bir caddeki bir kaldırıma gömülmesi. Üzerinden geçen insanlar onu direk görebilmektelerdi. Günde sadece 2 yada 3 kaşık su içerek dayandı. 75,000 insan canlı olarak Blainei ziyaret etti. Harry Houdininin yeğeni ise “Benim dayım birçok muhteşem gösteri yaptı fakat, bunu da yapmış olmalıydı” dedi.

*Frozen in Time
27 Kasım 2000 yılında, “Frozen in Time” adlı televizyon showuna başladı. Blaine, meşhur Times meydanında buzun içine girerek tam tamına 63 saat, 42 dakika ve 15 saniye kaldı. Bütün gösteri boyunca Blaineİn buzun içinde olduğu açıkça görülebiliyordu. CNN ve New York Timesın dikkatini çekmeyi yine başardı.

*Vertigo
22 Mayıs 2002 yılında, 30 metre yüksekliğinde ve 56 cm genişliğindeki bir sütunun üstünde tam 35 saat durarak başka bir dayanıklılık gösterisine imza attı. Bu gösterisini Bryant Park, New Yorkda gerçekleştirdi. Güvenlik içinse sadece sütunun etrafında duran 3,5 metrelik hava yastıkları vardı.

David Blainein ilk kitabı “Mysterious Stanger: A Book of Magic” 29 Ekim 2002 yılında Random House adlı kitapevinden yayımlandı. 100,000 dolarlık amacına ise 16 ay sonra ulaştı.

Guinness Dünya Rekoru
Amerikanın ünlü talk showu The Oprah Winfrey Showda ilk defa bir Guinnes rekoru kırmaya çalışıcağını dile getirdi. İlk Guinnes rekorunu kırmadan önce 23 dakikasını saf oksijen tüketerek geçirdi. Kalp atışını dakikada 100den aza indirdi. Birçok gözetmen ve sağlık ekibi eşliğinde, 18.000 litrelik su tankına girdi. Önceki dünya rekoru 16 dakika 32 saniyeydi. Blaine son dakikaya geldiğinde kalp atışları düzensiz hale geldi ve bayılma riski arttı. 17 dakika 4 saniye dayanarak yeni bir Guinnes Dünya Rekoruna imza attı. Yapılan röportajda “Gerçekten başaramayacağımı düşünmüştüm” dedi.

Özel Gösterileri ve Yardım Gösterileri
Her sene David Blaine bütün Amerikadaki çocuk hastanelerini ve kimsesiz çocuklar yurtlarını gezerek onlara gösteriler yapar. Bu zamanının büyük bir kısmını kapsar.

*Magic for Haiti
New York Times meydanında 15 Ocak 2010da başlayarak durmaksızın, “Magic for Haiti” adlı yardım gösterisini, 18 Ocak 2010 saat 09:00a kadar sürdürdü. 72 saatte yaklaşık 100,000 dolar toplamayı başardı. Bu para Haitideki doğal felaketin mağdurlarına gönderildi.

Özel Gösterileri
David Blaine dünya çapında Bill Clinton, Hillary Clinton, George W. Bush, Donal Rumsfeld(Pentagonda), Arnold Schwarzenegger, Henry Kissinger, Bill Gates ve Michael Bloomberg gibi ünlü isimlere gösteriler yaptı. Micheal Jackson da bu ünlü isimler arasındadır.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/David_Blaine
http://edition.cnn.com/2003/WORLD/europe/09/04/uk.blaine/

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku