Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Elvis Presley Kimdir?

0 702

4965_elvis-presley-4Amerikanın Mississippi eyaletinde, iki odalı bir evde yaşayan Vernon ve Gladsy Presley ailesinde “Elvis Aaron Presley”adıyla dünyaya geldi. İkizi maalesef ölü olarak doğdu ve Elvis tek çocuk olarak büyüdü.

1948 yılının eylül ayında, ailesi Memphise taşındı. Lisede iken hiç dikkat çekmeyen, sıradan ve utangaç bir çocuktu. Burada Elvis Humes Lisesinden 1953 yılında mezun oldu. Liseden mezun olduktan sonra sinemada yer göstericiliği ve kamyon şöförlüğü yaptı. Kısa bir süreliğine Shelby Countryde şerif yardımcılığı yaptı. Müzik kariyerine yerel bir şirkette attığı imza ile başladı. Yerel olarak “”The Hillbilly Cat”” sahne ismini kullanarak sahne almaya başladı. Rock and Roll müzik tarzının doğuşuna öncülük etti ve black blues tarzının, daha genç işi ve popüler olmasını sağladı. “Its now or never” gibi opera tarzı parçaları da söyleyebilme yeteneğine sahipti. Kısa süre zarfında birçok kız hayranı oldu ve “Elvis the Pelvis” lakabını kazandı. Televizyonda bel kısmının yayınlanması yasaklandı. Ölümüne kadar 600 milyondan fazla albüm satışına sahip oldu. 1956 yılında televizyonda yayınlanan “The Dorsey Brothers show”unda altı bölüm sahne aldı. İlk oyunculuk deneyimini 1956 yılında, “Ölümsüz Aşk” adlı filmde rol aldığı yardımcı oyunculuk ile başladı. Bu film kariyeri boyunca rol aldığı otuz üç filmden sadece bir tanesiydi. Oyunculuğu çok fazla olumsuz eleştirilmesine rağmen, rol aldığı filmler 150 milyon dolardan fazla gişe hasılatı elde etti. 14 defa Grammy Ödüllerinde aday gösterildi, 3’ünü kazandı.

4965_23345345aaaaaaa

1958 yılında Elvis askerlik görevini yapmak üzere Almanyaya gitti. Askerliğini yaptığı Bad Nauheimda tanıştığı bir kıza aşık oldu. (Priscilla Ann Wagner yada daha sonraki bilinen ismi ile Priscilla Persley) Yıl 1960 olduğunda ise, Elvis Hollywooda yerleşmiş ve yirmiden fazla filmde rol almıştı. Hollywoodun en çok tanınan ünlüleri arasında yerini almıştı. 1968 yılında, kızı Lisa Marie Presley dünyaya geldi. Müzik kariyerine 1970 yılında, bomba gibi bir dönüş yaparak devam etti. Las Vegasda tam tamına 57 konser verdi. Daha sonra Amerika turnesine çıktı. 500’den fazla canlı sahne show’u yaptı. Maalesef evliliği kısa sürdü ve boşanma ile sonuçlandı. Sürekli turnede oluşundan ve stres yüzünden çok kilo aldı. Yatıştırıcı ve uyarıcı haplara bağımlı hale geldi.

4965_presley16 Ağustos 1977 yılında henüz 42 yaşında iken, Memphisdeki evinde hayata gözlerini yumdu. Ünlü yıldız Michael Jackson, Elvisin ölümünün ardından; “”O harika bir insandı. Onun gibi birini bir daha bulamayacağız. Onu kaybedince bir anda her şeyimi kaybettim sandım”” dedi. Birçok ünlü Hollywood yıldızı (John Lennon, Phil Spector, Paul McCartney, John Lennon, Hal Wallis, Bruce Springsteen, Mick Jagger, Carl Perkins, James Brown, Robbie Williams) ölümünün ardından Elvis’den güzel sözlerle bahsetti. Ölümünden günümüze, Memphisdeki evi türbe haline getirildi ve dünyanın her yerinden hayranları tarafından hala ziyaret edilmektedir.

Kaynakça:
http://www.imdb.com/name/nm0000062/bio?ref_=nm_ov_bio_sm
http://en.wikipedia.org/wiki/Elvis_Presley

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku