Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Leonardo DiCaprio Kimdir?

0 567

4853_leonardo_682x400_453794a11 kasım 1974 doğumlu Amerikalı aktör ve film yapımcısıdır. Los Angeles, Californiyada doğmuştur. Annesi Alman asıllı, babası ise yarı Alman, yarı İtalyandır. Annesi ile babası üniversitede tanışmıştır ve daha sonra Los Angelesa taşınmışlardır. Adını Leonardo koymuşlardır; çünkü annesi ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin tablosuna bakarken ilk tekmesini atmıştır. Bir yaşına geldiğinde ailesi boşanmıştır. Daha çok annesi tarafından büyütülmüştür. Çocukluk yıllarının bir kısmını Almanyadaki büyükanne ve dedesinin yanında geçirmiştir. Almanca dilini akıcı olarak konuşur. Gerçek adı, Leonardo Wilhelm DiCaprio’dur.

4853_the-aviator-leonardo-dicaprio-ifc-movies-inception-shutter-islandTam bir çevreci olan Leonardo DiCaprio, elektrikli hibrid arabalar kullanmaktadır. Evine devasa güneş panelleri yerleştirmiştir. Yaptığı bir röportaj sırasında, küresel ısınmayı bir numaralı çevre sorunu olarak gördüğünü ifade etmiştir. 7 Temmuz 2007 yılında bütün dünyada küresel ısınmaya dikkat çekmek için gerçekleştirilen “Live Earth” konserlerinin Amerikadaki kısmında sunuculuk yapmıştır. Bu çevreci tutumu VH1 Do Something Award (Bir Şeyler Yap Ödülü) almasını sağlamıştır. Do Something kuruluşu New York merkezli gençleri güçlendirip, pozitif yönde etkilemeyi amaçlayan bir kuruluştur. Leonardo DiCaprio kariyerine ufak reklam rolleri, pembe diziler ve sitcomlarda boy göstererek başlamıştır. 1993 yılında rol aldığı “This Boys Life” filmi ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Gilbert’ ın Hayalleri ve Marvin’s Room filmlerinde yardımcı oyunculuğu ile göze çarpmaya devam etmiş, başrol olarak ise The Basketball Diaries (1995) , Romeo ve Juliet (1996) ile ünlenmiştir. 1997 yılında ünlü “Titanik” filmi ile uluslararası bir üne kavuşmuştur.

4853_leoo

2000’li yıllarda ise, Catch Me If You Can (2002), Gangs of New York (2002), The Aviator (2004), Blood Diamond (2006), The Departed (2006), Revolutionary Road (2008), Django Unchained (2012) ve The Wolf of Wall Street (2013) filmleriyle birçok ödül kazanmıştır. Shutter Island(2010) ve Inception(2010) filmlerinin yapımcılığını üstlenmiştir.

Beş kez Akademi Ödüllerine, on kez ise Altın Küre Ödüllerine aday gösterilmiştir. 2004 yılında The Aviator filmi ile Altın Küre drama dalında en iyi aktör ödülünü ve The Wolf of Wallstreet filmindeki performansı ile 2013 yılında, Altın Küre müzikal veya komedi dalında en iyi aktör ünvanını kazanmıştır. Hollywoodun en çok kazanan aktörlerinden biridir. 2010 yılında en çok kazanan aktör olmayı başarmıştır. Aynı yıl, Haitideki deprem mağdurları için 1 milyon dolar bağışta bulunmuştur.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Leonardo_DiCaprio
http://www.imdb.com/name/nm0000138/bio?ref_=nm_ov_bio_sm

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku