Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Depresyonu Doğal Yollarla Nasıl Yenebiliriz?

0 315

Depresyonu Doğal Yollarla Nasıl Yenebiliriz?Depresyon günümüzde gelişen teknolojilerin insan hayatını son derece kolaylaştırmasına bağlı olarak yaşanılan doyumsuzluk, şehir hayatının stresi, kişiler arası iletişimsizlik gibi nedenlerle ortaya çıkan ve gittikçe daha fazla kişide görülen bir duygu durum bozukluğudur. Depresyonun kitleler arası yayılma etkisi gösterdiği ve özellikle akıllı teknolojilerin gelişmesi ile insan ilişkilerinde yaşanan kopukluk nedeniyle daha fazla kişide görülmeye başlandığı belirtilmektedir. Kişilerin gelişen teknoloji ile yarışır bir halde ellerindeki telefonlardan, arabalardan, kıyafetlerden daha iyisine sahip olma tutkusu, her zaman başarılı olunması gerektiği bilincinin insanlara küçük yaştan itibaren dayatılmaya başlanması, herkesin zengin olması gerektiği gibi yanlış bir kanının insanlar arasında gittikçe daha fazla yayılmaya başlaması kişilerin mutsuz olmasına yol açmaktadır. Yaşanan kuşak çatışmaları, aileleri ile beraber yaşayan kişilerin kısıtlandığı hissine kapılması da depresyon sebepleri arasında sayılmaktadır.

Depresyon, kişilerin olumsuz bir davranış ya da duruma uzun süre maruz kalması ile ortaya çıkan ruhsal çöküntü olarak ifade edilse de bazen kişilerde sarsıntı yaratacak psikoloji üzerinde büyük hasara yol açacak olaylar da derin depresyon durumlarına yol açmaktadır. Bir çocuğun ailesinde sürekli fiziksel ya da sözel şiddete maruz kalması, taciz ya da tecavüz gibi kişilik haklarını hiçe sayan ve kişide geri dönüşü olmayacak yaralar açan durumlar da ağır depresyon vakalarının sebepleri arasında bulunmaktadır. Depresyonun her zaman bu kadar ağır nedenleri olmasa da gittikçe artan bir durum olması sebebi ile tehlikeli bir boyuta vardığı ifade edilmekte, önüne geçilemeyecek kadar büyük depresyon vakalarında intihara yeltenme durumlarının görüldüğü, bazı intihar vakalarının da ölümle sonuçlandığı bilinmektedir.
Kişilerin doktora gitmeye yanaşmaması ya da ilaç kullanmak istememesi durumunda başvurulabilecek doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunun görülen tedavilerden bir cevap alınamaması, insanların psikolojileri üzerinde derin izler bırakan olayları anlatmaya çekinmesi gibi nedenlerle doktor kontrolünde bir tedaviyi reddeden kişi sayısı da hayli fazla bulunmaktadır. Tıbbi olarak depresyon tedavisinden fayda göremeyen ya da ilaç kullanmak istemeyen kişiler için doğal depresyon tedavileri olduğu da söylenmekte ancak bu tedavilerin ilaç tedavisi kadar etkili olduğu kesin olarak belirtilmemektedir. Çeşitli bitkilerin çaylarını içerek, çeşitli bitki yağlarını vücudun belirli bölgelerine sürerek ya da koklayarak, çeşitli besinlerin tüketilmesi yoluyla depresyona çözüm önerileri bulunmaktadır.

1Depresyonu Doğal Yollarla Nasıl Yenebiliriz?.Depresyon Tedavisinde Beslenme Etkisi: Depresyonun oluşmasını önlemede ya da hafif depresyon belirtilerinin görülmesi durumunda bazı besinlerin tüketilmesinin fayda sağlamakta olduğu bildirilmektedir. Örneğin balık, depresyona iyi gelen bir besin olarak bildirilmekte, özellikle omega 3 bakımından zengin olan somon, uskumru, ton balığı gibi türlerin depresyon etkilerini azalttığı vurgulanmaktadır. Bu balık türlerinin tüketildiği ülkelerde depresyon vakalarının diğer ülkelere göre daha az görüldüğü belirtilmektedir. Balık dışında omega 3 alınabilecek besinler arasında yer alan ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği de depresyon tedavisinde yardımcı özellik göstermektedir.

Doktor tavsiyesi ile kullanılabilecek balık yağı hapının da depresyon tedavisinde etkili olduğu savunulmaktadır.

Balık dışında tavuk tüketmenin de depresyon için doğal bir tedavi yöntemi olduğu ifade edilmekte, tavuğun haşlanarak ya da fırında pişirilerek yenmesi tavsiye edilmektedir. Kızartılması pek tavsiye edilmemekte, ayrıca tavuğun derisinin de kolesterol yükselten bir etkisi bulunması sebebi ile tüketilmemesi gerektiği belirtilmektedir. Haşlanmış tavuğun çorbalara katılarak tüketilmesi de bir diğer doğal tedavi yöntemi olarak belirtilmektedir.

B6 vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi depresyon tedavisinde farklı bir doğal yöntem olarak ifade edilmektedir. B6 vitamini yönünden zengin olan besinler muz, patates, ay çekirdeği, fıstık ezmesi, tavuk, biftek, alabalık, nohut da depresyonun hafifleticileri olarak vurgulanmaktadır.

Folik asit yönünden zengin olan besinler, doğal tedavi sürecinde yardımcı olmaktadır. Bunların arasında sığır eti, ıspanak, fasulye, kuşkonmaz, brokoli, pirinç, bezelye yer almaktadır. Ispanak ve brokoli aynı zamanda E vitamini açısından zengin bir besin olarak bilinmekte bu özelliği ile de bir anti-depresan etkisi göstermektedir. E vitamini açısından zengin olan diğer besinler ise buğday tohumu yağı, badem ay çekirdeği, fıstık ezmesi, yer fıstığı, aspir yağı ve ayçiçeği yağı olarak ifade edilmektedir.

Depresyonu Doğal Yollarla Nasıl Yenebiliriz?Vitamin, mineral, antioksidan ve doğal lif açısından zengin meyvelerin ve sebzelerin de anti-depresan özelliği taşıdığı belirtilmekte muz, çilek, domates, kavun, yeşil yapraklı sebzelerin bu sınıfta yer aldığı vurgulanmaktadır. Ayrıca anti-depresan özelliği gösteren meyvelerden biri olan elmanın içerdiği faydalı bileşiklerin depresyonun tedavisi için etkili oldu söylenmektedir. B vitamini, potasyum ve fosfor yönünden zengin içeriğe sahip olan elmanın beyinde zarara uğramış hücreleri onardığı, böylece depresyondan kurtulmaya fayda sağladığı ifade edilmektedir. Günde bir elma yenmesi ya da katı meyve sıkacağı yardımıyla suyunun çıkarılarak içilmesi suretiyle tüketilmesinin depresyondan kurtulmada etkili olduğu uzman görüşleri arasındadır.

Yıpranmış sinirleri tamir eden ve içinde bulunan doğal şeker sayesinde depresyonla savaşım içinde olan balın her gün sabah akşam bir tatlı kaşığı yenmesi belirtilen diğer görüşler arasındadır. C vitamini yönünden zengin olduğu bilinen kajunun günde bir avuç tüketilmesinin ya da bu miktarda kajunun ezilerek toz halinde bir bardan sütün üstüne konularak tüketilmesinin depresyonu tedavi etmede etkili olduğu vurgulanmaktadır. Sinir sistemine olumlu sinyaller gönderen kaju; magnezyum, triptofan ve vitamin B6 gibi depresyonla savaşan yararlı içerikler ihtiva etmektedir.

2.Depresyon Tedavisinde Bitki ve Bitki Çaylarının Etkisi: Depresyonun doğal yolla yenilmesinde etkili bitkilerden biri olarak safran gösterilmektedir. Bu bitkinin B vitamini yönünden zengin olmasının mutluluk hormonu salgılanmasını sağladığı ifade edilmektedir. Ayrıca ilaçların kimyasal zararlarını barındırmaması yönüyle denenmesinin bir sakıncası bulunmamaktadır.

ODepresyonu Doğal Yollarla Nasıl Yenebiliriz?rta ve hafif şiddetli depresyonda etkili olduğu vurgulanan sarı kantaron bitkisinin çay şekilde tüketilmesinin bu hastalıktan mustarip kişileri tedavi edici özellikte olduğu vurgulanmaktadır. Anti-depresan gibi etki gösterdiği belirtilen bu bitkinin, hiperisin ve hiperforin kimyasal bileşikleri içerdiği ve bu bileşiklerin kişilerin mutluluk hormonu olan seratonin salgılamasını sağladığı belirtilen görüşler arasında bulunmaktadır. Çay şeklinde tüketmenin depresyondan mustarip olan kişilerin ruh hallerinde belirgin bir düzelme sağladığı söylenmektedir. Geçici olarak değil, uzun süreli ya da bütün hayatı boyunca depresyondan mustarip olan kişiler olduğu da bilinmektedir. Bu kişilerin depresyonun yoğun etkilerinden kurtulabilmeleri için 500 gram kaynamış su içine, 5 gram kuru sarı kantaron atarak 10 dakika demlemesi ardından tüketmesi gerekmektedir. Bu işlemin, her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kere tekrarlanmasının depresyonu büyük ölçüde atlatmaya çözüm olduğu ifade edilmektedir.

Meyan kökü de kişilerin sakinleşmesinde etkili bir bitki olarak belirtilmekte, ancak ilaçlarla kolay etkileşim gösterdiğinden dikkatli kullanılması gerektiği söylenmektedir. Uyku bozukluğu, stres ve kaygı bozukluğu gibi durumlara fayda sağladığı belirtilen papatya, çay şeklinde demlenerek tüketilebilmektedir. Depresyon üzerinde kesin bir etkisi saptanamayan papatyanın gerginliği azaltma, kas gevşetme gibi merkezi sinir sistemi üzerinde yaptığı bu olumlu etkiler, depresyonun azalmasına faydalı olmaktadır. Ancak papatya alerjisi olan kişilerin tüketmemesi gerektiği belirtilmektedir.

Kedi otu kökü, depresyon savaşçılarından bir başkasıdır. Uykuya geçmede kişilere yardımcı olduğu bilinen bu bitkinin alkol ve anti-depresan ilaçlarla beraber kullanılmaması gerektiği ifade edilmektedir. Ayrıca herhangi bir hastalıktan dolayı ameliyat olacak kişilerin ameliyat olmadan 2 hafta öncesinde bitkiyi kullanmayı bırakmaları gerektiği bildirilmektedir.
Melisa otu, Japon Eriği, Sibirya Ginsengi de depresyonla mücadelede etkili oldukları bilinen bitkilerdir. Bu üç bitkinin de stres ve kaygı bozukluğu gibi durumlara iyi geldiği belirilmektedir. Ancak Sibirya Ginsengi için tansiyon yükseltici olduğu ve narkolepsi hastalığına olumsuz etki ettiği belirtildiği için yüksek tansiyon hastalarının yanı sıra narkolepsi hastalığı bulunan kişilerin de kullanması gerekmemektedir. Ayrıca ifade etmek gerekir ki melisanın çay formunda tüketilebilmesi dışında koku formunda tüketilmesinin de ruh sağlığına iyi gelen bir etkisi bulunmaktadır.

Depresyon için çok çeşitli çay tarifleri bulunurken depresyona faydası gelen lavanta, limon, nane, gülsuyu, lavanta, paçuli, kımızı pul biber çay olarak tüketilmesindense koklandığı takdirde etki ettiği bilinen doğal çözümler arasında yer almaktadır. Az miktarda nane ve gül yaprağının 1-2 tutam lavanta ile birlikte demlenmesi ve çay olarak tüketilmesi de depresyon için doğal bir çözüm olmaktadır.
3.Depresyon Tedavisinde Kokuların Etkisi: Depresyon tedavisinde doğal bir çözüm olarak lavanta çoklukla tercih edilen bir bitkidir. Lavantanın kaynamış suda demlenerek çay olarak tüketilmesindense koklanmasının daha etkili bir çözüm vereceği vurgulanmaktadır. Lavanta yağının avuç içine ya da vücudun çeşitli bölgelerine sürülerek kullanılabileceği gibi kuru lavanta kokusunun da depresyonla mücadeleye olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Lavanta dışında kokusundan faydalanılabilecek bitkiler arasında sandal ağacı, şerbetçi otu, nane, limon, sardunya, gülsuyu, fesleğen, portakal, rezene, melisa yer almaktadır.

Bergamut yağı, depresyona etkili çözüm için kullanılan bir başka yöntemdir. Kan dolaşımı arttırıcı özelliği ile enerji vermekte olan bergamut yağı, kişilerin gevşemesine ve dingin bir ruh haline bürünmesine etki etmektedir. Avuç içine sürülerek koklanmasının dışında bacaklara ve göbek bölgesine sürülmesinin de rahatlatıcı etki sağladığı belirtilmektedir.

Öfke, kıskançlık, kendine güvensizlik gibi duyguların ortadan kaldırılmasında etkili bir şekilde fayda sağlayan ylang ylang yağı, depresyon tedavisinde olumlu etkileri olduğu bilinen bir başka bitki içeriğidir. Koklanmasının ve vücudun çeşitli bölgelerine masaj yolu ile uygulanmasının ruh sağlığı açısından olumlu etkileri bilinmektedir.

Önemli Not: Depresyon tedavisinde en etkili çözüm, bu dertten mustarip olan kişilerin bir doktor ile görüşmesidir. Bunun dışında doğal bir tedavi denenmek isteniyorsa mutlaka bir uzman görüşü alınmalı, kullanılan ilaçlar varsa bunlarla herhangi bir etkileşim yaşanıp yaşanmayacağı kesinlikle sorulmalıdır. Bitkiler doğal içerikler olsa da bazı ilaçlarla beraber kullanılmalarının beklenenden tam tersi bir etki yaptığı belirtilmekte, bu sebeple herhangi bir risk oluşmaması amacıyla uzman görüşüne başvurulması gerektiğinin çok önemli olduğunun altı çizilmektedir.

Kaynakça:
iyigelenyiyecekler.com/depresyona-iyi-gelen-yiyecekler/
posta.com.tr/depresyona-iyi-gelen-7-yiyecek-galerisi-227029-5
iyigelenbitkiler.com/depresyona-iyi-gelen-bitkiler/
dogalveguzel.com/ahmet-marankiden-depresyona-iyi-gelen-bitkisel-tedaviler.html
dogalveguzel.com/depresyona-iyi-gelen-bitki-caylari.html
sifalibesinler.blogspot.ru/2014/03/ahmet-maranki-depresyon-bitkisel.html
doktorumnedio.com/psikiyatri/depresyona-iyi-gelen-4-dogal-bitki-yagi/

Yazar:Merve Özkan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.