Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Derin Ven Trombozunun (DVT) Önlenmesine Yardımcı Olacak Diyet İpuçları

0 325

Derin ven trombozu (DVT), vücuttaki bir veya daha fazla derin damarda, tipik olarak bacaklarda oluşan bir kan pıhtısından kaynaklanır. DVT ciddi olabilir çünkü damarlardaki kan pıhtıları gevşeyebilir ve ciğerlere gidebilir ve bu da ölümcül olabilen pulmoner emboli oluşturabilir.
Bazı yiyecekleri ve içecekleri sıfırlamak tehlikeli kan pıhtılarına karşı güçlü koruma sağlayabilir. Kan pıhtıları genellikle alt bacakların derin damarlarında oluşur ve bölgede ağrı ve şişmeye neden olabilir. Derin ven trombozu riski Herkeste vardır. Çünkü damarlarımıza kan pompalandığından dolayı, vücudun derinliklerinde, tipik olarak alt bacak veya uylukta bir kan pıhtısının oluşması söz konusudur.
Derin Ven Trombozunun (DVT) Önlenmesine Yardımcı Olacak Diyet İpuçlarıFakat (Derin Ven Trombozu) DVT gibi ciddi bir hastalığa, sakatlığa sahip olanlar veya ciddi vakalarda pıhtıdan bir parça kırılırsa, akciğerlere ulaşır ve kan akışını engelleyerek pulmoner emboli oluşturabilir. Bunun yanında DVT hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir bir hastalıktır. Riski azaltmak için atabilecek bazı basit adımlar ve diyet uygulamaları ile koşullar değiştirilebilir. The MD -Day Heart Tune-Up’ın yazarı Steven Masley’e göre bazı yiyecekler kan pıhtılaşması riskini arttırmaktadır ve diyete belirli yiyeceklerin eklenmesi DVT’yi önlemeye ve kan pıhtılaşması riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yazıda DVT’yi önlemeye yardımcı olacak ipuçları bulunmaktadır.

Kanın Düzgün Akmasını Sağlamak İçin Su İçmek

Dehidrasyon kanın kalınlaşmasına neden olarak kan pıhtısı riskinizi artırabilir. Vücudun ihtiyacı olan suyu alma için, Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademisi yönergelerine göre, kadınlar günlük olarak tüm içecek ve yiyeceklerden ortalama 91 ons (oz) su ve erkekler ortalama 125 oz tüketmelidir. Gerekli olan suyun alınmıp alınmadığını ölçmenin bir yolu idrarı kontrol etmektir. Eğer kişinin idrarı açık sarı renkte veya berraksa, Cleveland Clinic’e göre muhtemelen yeterince su içiyordur. Bunun tersine idrar rengi kehribar renginde veya daha koyuysa, muhtemelen günlük su alımı yeterli değildir ve artırılması gerekmektedir.
Trombositlerin Birbirine Yapışmasını Önlemek İçin Üzüm Suyu veya Kırmızı Şarabı İçmek
Günlük ılımlı miktarlarda kırmızı şarap veya mor üzüm suyu içmek, mor üzümlerde polifenol adı verilen güçlü antioksidanlar sayesinde kan trombositlerinin birbirine yapışmasını ve pıhtı oluşturmasını önlemeye yardımcı olur.

DVT Sorunları Önlemek İçin Sarımsak Tüketmek

Derin Ven Trombozunun (DVT) Önlenmesine Yardımcı Olacak Diyet İpuçlarıTarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, sarımsağın kan dolaşımında potansiyel olarak zararlı trombosit kümelerinin parçalanması da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı olduğu düşünülmektedir. Araştırma, sarımsaktan faydalanmanın en iyi yolunun, ham sarımsağın faydalı bileşiklerini serbest bırakmak için ezmek gerekmektedir. Ezilen sarımsaklar fırında kavrulmuş veya pişirilmiş yemeğe fırından veya ocaktan indirilmeden 3 dk. öncesi karıştırılmalıdır. Bunun yanında kan inceltici kullanıyorsanız sarımsak ilacın etkinliğini etkileyebileceğinden dolayı ne kadar sarımsak tüketilmesi konusunda uzman bir doktorla görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

Kan Dolaşımını Yavaşlatan Sağlıksız Yağlardan Kaçınmak

Uzmanlar aşırı miktarda kan damarlarında plak birikmesine neden olarak kalp hastalığı riskini artırabilecek gıdaların da DVT gelişme riskini artırabileceğini belirtmişlerdir. Bunun anlamı sağlıksız trans yağ ve doymuş yağlar tüketimini kesmek gerekmektedir. Amerikan Kalp Derneği’ne göre tam yağlı süt ve kırmızı etin yağlı kısmı, bunun yanı sıra şeker ve tuz tüketimine dikkat edilmelidir. Çünkü bunlar hepsi iltihaplanmayı artıran gıdalardır. Sayılan bu besin maddeleri ilk bakışta, paketlenmiş gıdalarda pek belirgin olmasa da, etiketlerde bileşen etiketler iyi incelenmelidir. Örneğin şeker, bal, pekmez, mısır şurubu, kahverengi pirinç şurubu birçok şekilde bulunabilir. Şayet hepsinin alımını sınırlamak isteniyorsa şeker, laktoz, fruktoz, arpa maltı, malt tozu, etil maltol ve meyve suyu konsantresi diğer adlar altında da listelenebilir, bunla da dikkat etmek gerekir. Trans yağlar, bileşen etiketinde kısmen hidrojene yağ ve hidrojene yağ olarak saklanabilir. Ayrıca beslenme gerçekleri etiketlerini kontrol edilmeli ve porsiyon başına en az şeker, sodyum ve doymuş ve trans yağ içeren seçenekler tercih edilmelidir.

Kan Pıhtısı Riskini Azaltmak İçin Sızma Zeytinyağı Kullanmak

Haftada en az bir kez zeytinyağı tüketmek , sigara içmeyen obez yetişkinlerde (vücut kitle indeksi veya 30’dan fazla BMI olanlar) trombosit aktivitesini azaltmıştır, bu da zeytinyağı tüketmenin kan pıhtısı riskini azaltabileceğinin bir işaretidir. 7 Mart 2019’da bu sağlık çalışması, Amerikan Kalp Derneği’nin Epidemiyoloji ve Önleme Yaşam Tarzı ve Kardiyo metabolik Sağlık Bilimsel Oturumlarında sunulmuştur.
Benzer şekilde, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan daha önceki bir çalışma, sızma zeytin yağında fenol adı verilen antioksidanların kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olduğu şeklindedir. Çalışmada, yüksek fenol içeriğine sahip sızma zeytinyağı tüketen insanlar, kan pıhtılarını teşvik eden düşük bir madde seviyesine sahip olmaktadırlar. Bu yüzden iyi bir DVT önlemede gıda seçimi yaparken tereyağı bırakmak ve ekmeğe zeytin yağına sürmek daha sağlıklıdır.

Yapraklı Yeşilleri Yiyecekleri Sık TüketmekDerin Ven Trombozunun (DVT) Önlenmesine Yardımcı Olacak Diyet İpuçları

Kişi kan pıhtılarını önlemek için bir antikoagülan(varfarin) ilaç alıyorsa yeşil, yapraklı sebzeler gibi K vitamini bakımından zengin olan gıdalar bu ilacın etkilerini azaltabilir. Doktorlar genellikle bu ilacı kullanan kişilere sıklıkla tüm yeşil yaprak sebzelerden kaçınmasını söylemektedirler. Bunun yerine, her gün sürekli olarak yapraklı yeşillikler tüketilmesi Derin ven trombozu riskini azaltmada yardımcı olabilir.

Diyetteki Hayvansal Yağları Sınırlamak

Genel olarak kardiyovasküler sağlık için kötü olan gıdaların da kan pıhtısı geliştirme riskini artırabileceği belirtilmektedir. Bu, sağlıksız trans yağlardan, tam yağlı süt ve yağlı etlerdeki doymuş yağlardan ve her türlü şekerden uzak durulması anlamına gelmektedir. Çünkü bunların hepsi iltihabı artıran yiyeceklerdir. Bu yüzden yiyeceklerin etiketleri dikkatli olarak okunmalı ve tüketimine dikkat edilmelidir.

Kaynakça:
https://nutritionguide.pcrm.org/nutritionguide/view/Nutrition_Guide_for_Clinicians/1342012/all/Deep_Venous_Thrombosis
https://food.ndtv.com/food-drinks/5-home-remedies-for-deep-vein-thrombosis-dvt-and-natural-treatment-1746878

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.