Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kahve Lavmanının Sağlık Açısından Faydaları

0 416

Pek çok kişi kahve lavmanlarının kronik hastalıkları detoks etmeye ve iyileştirmeye yardımcı olacağını iddia etmektedirler, ancak bilim tabanlı kanıtlar henüz yeterli değildir. Tıbbi bir prosedürden önce, kabızlık ve bağırsakları temizlemekten başka sebepler için kahve lavmanı kullanımını destekleyen araştırmalar henüz yapılmamıştır.
İddia edilen faydaların çoğu için, ılımlı kahve tüketimi ve sağlıklı bir diyet çok daha iyi çalışır. Kişi kahve lavmanı denemeye karar verirse, önce bir tıp uzmanına danışmalıdır. Evde lavman kullanmak tehlikeli olabilir. Fakat eğer kişi evde denemiş ve yan etkiler yaşarsa, derhal tıbbi yardım almadı gerekir. Sık kullanım ciddi elektrolit dengesizliklerine ve hatta ölüme neden olabilir. Bu yazıda kahve lavmanın sağlık açısından faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Bağırsak Endoskopisine Hazırlık

Kahve Lavmanının Sağlık Açısından FaydalarıBağırsak endoskopi, bağırsağın temizlenmesini gerektiren yaygın bir muayene prosedürüdür. Bir durumu teşhis etmek için veya terapötik bir müdahale olarak kullanılır. Dışkı parçacıkları kalın bağırsaktaki ana kirleticilerdir ve lavmanlar bu prosedür için FDA tarafından onaylanmıştır. Yapılan klinik denemede 26 kişiden 25’inde faydalı olmuştur. Bununla birlikte, GoLytely ve Pico-salax gibi içme çözeltileri daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, çoklu riskleri nedeniyle lavmanlar gözetim olmadan kullanılmamalıdır.
Ilık su lavmanları 69 kişide yapılan klinik bir çalışmada alternatif bir mekanizma ile bağırsak kramplarını önleyerek kalın bağırsak endoskopisini kolaylaştırmıştır. Safra ince bağırsağı koyulaştırır ve görünürlüğü azaltır. Endoskopi için hazırlanan 34 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, müshil (polietilen glikol) içeren 2 L lavman kahve içerdiğinde daha fazla safra çıkarmıştır.

Kabızlık

Lavmanlar çoğunlukla şiddetli kabızlığı gidermek için kullanılır. 350’den fazla kabız şikayeti olan yetişkin üzerinde yapılan 3 klinik çalışmada, tüm vakaların% 47’sini iyileştirirken sinir hasarı nedeniyle kabızlığı olanların% 87’sini iyileştirmiştir. Lavmanlar 250’den fazla çocuk üzerinde yapılan 5 denemede de etkili olmuştur, ancak 100 çocuktan birindeki laksatiflere herhangi bir faydası olmamıştır. Kahvenin bileşimi kahve lavmanlarının müshil etkisine de katkıda bulunabilir. Kahve içmek, özellikle kafeinli, 100’den fazla insan üzerinde yapılan 2 denemede bağırsak hareketlerini artırmaktadır. Kahve lavmanlarının bağırsak mikrobiyotasını nasıl etkilediği açık değildir. Kahve içmek insanlarda ve sıçanlarda faydalı bakterilerin büyümesini arttırırken, sık lavman yapmak, yıkayarak sayılarını azaltabilir ve kahvenin asiditesinden dolayı yeniden büyümelerini önleyebilir.

Sindirimi İyileştirme

Kahve, safra asitlerinin salınımını uyararak ve safra kesesini sağlıklı tutarak yağ sindirimini iyileştirebilir. Kadınlarda yaklaşık 100 bin insan üzerinde kahve içme (2-6 bardak / gün) ile ilgili iki çalışmada safra kesesi taşı riskini ve tüm cinsiyetlerde safra kesesi kanseri riskini azaltmıştır. Hiçbiri lavmanı test etmediği için, oral kahveden daha etkili olup olmadıkları (veya hiç etkili olmadığı) bilinmemektedir.

Parazitleri Temizleme

Kahve lavmanları genellikle parazitlerin giderilmesine ve öldürülmesine yardımcı olmak için ilan edilir, ancak bu iddiayı destekleyen bilimsel araştırmalar yoktur. Kahve lavmanlarının müshil etkisi eliminasyonunu artırabilirken, bağırsaklarda bazı solucanlar kalır ve çoğalmaya devam eder. Kahvenin onları öldürmesi olası görünmemektedir çünkü laboratuvarda yaygın olarak kullanılan küçük bir yuvarlak kurt için bile yararlı olmuştur. Anti paraziter ilaç kullanmazsa enfeksiyonlar büyük olasılıkla çözümlenmeyecektir.
Bununla birlikte, bağırsaklar büyük yuvarlak kurtlar tarafından bloke edildiğinde, lavman ve ilaç kombinasyonu etkili olabilir. Bu prosedür, 600’den fazla çocuk üzerinde yapılan 5 klinik çalışmada yardımcı olmuştur ve çoğu durumda ameliyat ihtiyacını önlemiştir. Her durumda, dengeli veya konsantre tuz lavmanları parazitleri daha etkili bir şekilde giderebilir. Kahve lavmanı savunucuları ayrıca maya (Candida) aşırı büyümesini geliştirdiklerini iddia etmektedir. Hiçbir insan çalışması yapılmamasına rağmen, kahve ekstresi anti mikrobiyal testlerde Candida’yı öldürmüştür. Birlikte ele alındığında, lavmanlar (kahve içerip içermeseler de) parazitler ve maya aşırı büyümesi ile mücadelede etkili görünmezler, ancak yuvarlak kurtlar tarafından bağırsak tıkanıklığına yardımcı olabilirler.

Kilo Verme

Kahve Lavmanının Sağlık Açısından FaydalarıOtointoksikasyonun metabolizmayı bloke ettiği ve kilo alımına neden olduğu iddia edilmektedir. Bu nedenle, savunucuları bağırsağı lavmanlarla temizleyerek önlenebileceğini düşünmektedir. Atık yönetimi örneğinde olduğu gibi, bağırsak toksinleri ile kan zehirlenmesi yerine bağırsak mikrobiyotasının aktivitesi burada rol oynamaktadır. Bağırsak bakterileri bakteri türü ve yenilen gıdalara bağlı olarak çeşitli yan ürünler oluşturabilir. Bazı atık ürünler, özellikle protein sindiriminden olanlar bağırsak iltihabını “çürür” ve kötüleştirebilir. Obezite ve sağlık komplikasyonları ile ilişkilidir. Araştırmalar, lavmanların bu atık ürünlerden kurtulacağını kanıtlamamıştır.
Lavmanlar, müshil etkileri sayesinde kilo kaybını teşvik edebilir. Bu güvenli olmayan bir kilo verme yöntemidir; aslında, bulimia gibi yeme bozukluğu olan kişilerde sıklıkla kullanılmaktadır. 12 klinik çalışma eldeki bir kilo verme mekanizmasını kanıtlamaktadır ve tahmin edildiği gibi bunun neden, kafeinin yağ yakıcı etkisidir. Bununla birlikte, ağız yoluyla kahve içmek daha güvenli ve daha etkili olabilir. 11 kişi üzerinde yapılan bir denemede kan içtikten sonra kahve içtikten sonra kan kafein seviyeleri 3,5 kat daha yüksektir. Sonuçta, lavmanlar kilo vermenin akıllı veya güvenli bir yolu değildir. Kahve lavmanları bir istisna değildir.

Böbrek Taşları

Bazı kahve lavman savunucuları böbrek taşlarının yıkanmasına yardımcı olduklarını iddia etmektedirler. Sözde, artan toksin eliminasyonu böbrek fonksiyonunu korur ve taş yıkamasını kolaylaştırır. Daha önce tarif edildiği gibi, bağırsak toksinlerinin kana geçtiği ya da bunu önlemek için kolon temizliğinin gerekli olduğuna dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, kahve lavmanları, 200k’dan fazla insan üzerinde yapılan bir çalışmada kafein alımı, bu durumun riskinin azalması ile ilişkili olduğundan, böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Ruh Halini Dengeleme

Sözde, kan dolaşımında toksinlerin birikmesi depresyon, halsizlik, sinirlilik, düşük enerji, “beyin sisi” ve iştahta değişiklikler gibi duygu durum bozukluklarına neden olur. Kahve lavmanlarının toksinleri uzaklaştırdığı ve bu koşulları önlediği iddia edilmektedir. Daha önce açıklandığı gibi, atık ürünlerin kalın bağırsaktan kana geçtiğine veya herhangi bir sağlık durumuna neden olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Bipolar bozukluk, psikoz ve intihar eğilimi olan bir kadın, detoks diyeti, meditasyon ve kahve lavmanlarını içeren bir yaşam tarzı müdahalesiyle iyileşmiştir. Bununla birlikte, 47 çalışmanın bir meta-analizinde stresi azalttığı ve refahı artırdığı için, sadece meditasyon bu etkiden büyük olasılıkla sorumludur.

Detoks

Otointoksikasyon Teorisi
Lavmanların iddia edilen detoks gücü yalancı bilimsel “otointoksikasyon” teorisine dayanmaktadır. Sözde, sindirilmemiş gıda atıkları ve toksinler bağırsakta birikir ve kan dolaşımına geçer ve bir takım hastalıklara neden olmaktadır. 2000 yıl önce Mısırlılar ve Romalılar bağırsaklarını zaten hastalığa neden olan maddeleri yıkamak için kullanmışlardır. Bağırsak temizliği İngiliz cerrah William Arbuthnot Lane, otointoksikasyonun çoğu kronik durumdan sorumlu olduğunu iddia ettikten sonra 20. yüzyılın başlarında popülerlik zirvesine ulaşmıştır.
Kahve Lavmanının Sağlık Açısından FaydalarıBu süre zarfında, kalın bağırsakların kısaltılması ve bağırsak atığının hızla uzaklaştırılması için lavmanlar, müshiller ve hatta cerrahi prosedürler yaygındır. Bu uygulamaların popülaritesi, Amerikan Tabipler Birliği’nin 1919’da onları kınayan bir bildiri yayınlamasıyla azalmaya başlamıştır. Otointoksikasyon teorisinde bilimsel kanıtlar bulunmamakla birlikte, bağırsaktaki bakterilerin toksik atık üretimi ve parçalanmasında rolü vardır. Bazıları toksinlerin parçalanmasına yardımcı olurken, diğer tipler kolon kanseri ile ilişkili protein yan ürünlerini oluşturur. Bu yemek atığını lavmanlarla yıkamak yerine, sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu destekleyen bir diyet yemek daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, otointoksikasyon teorisi bugün sıklıkla tüm lavman türlerinin iddia edilen faydalarını açıklamak için kullanılmaktadır.
Safra Kesesi Uyarımı
Kahve lavmanlarının genellikle safra kanallarını açtığı ve safra asitleri ile toksinlerin giderilmesine yardımcı olduğu iddia edilir. 6 erkek üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, kahve içmek (165-400 mL/gün) safra kesesi kasılmalarını ve safra salınımını (kolesistinin) uyaran hormon seviyelerini arttırmıştır. Bununla birlikte, artan bir safra akışının toksinleri kandan uzaklaştırması pek olası değildir: safranın% 95’inden fazlası ince bağırsağa salınan karaciğeri yeniden oluşturur ve geri dönüştürülür.
Antioksidan Aktivite
Glutatyon, vücudun ana antioksidandır ve çoğunlukla karaciğerde üretilir. Hücreleri serbest radikal hasarından korumaktadır. Ayrıca toksik kimyasallara, ilaçlara ve böcek ilaçlarına bağlanır ve bunların temizlenmesine yardımcı olur. Aynı kağıt genellikle kahve lavmanı savunucuları tarafından belirtilir. Çalışmada, kahve lavmanları glutatyonun toksinlere (GST) bağlanmasına yardımcı olan bir enzimin aktivitesini % 700’e kadar artırmıştır. Bununla birlikte, göze batan bir sorundan muzdarip: bu çalışmadaki farelere kahve lavmanı değil, yeşil kahve çekirdekleri verilmiştir.
Diğer hayvan ve hücre bazlı çalışmalar, bazı kahve bileşenlerinin (kahweol ve kafetol palmitatlar) GST ve glutatyonun aktivitesini ve üretimini arttırdığını bulmuştur. Ancak kavrulmuş fasulye su özleri (demlenmiş kahveye en yakın) en düşük antioksidan aktiviteye sahiptir. Gerçekten, ne ılımlı kahve alımı (2 fincan/gün) ne de kahve lavmanı (3x/hafta), 11 sağlıklı erkek üzerinde yapılan bir klinik çalışmada antioksidan artırıcı herhangi bir etki göstermemiştir.

Özetlemek gerekirse, kahve lavmanlarının detoks veya antioksidan savunmayı geliştirdiğini gösteren kanıtlar yoktur. Üstünlükleri karaciğere daha aktif bileşiklerin daha hızlı ve daha az yan etkisi ile verilmesi gibi iddiaları kanıtlanmamıştır.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health/coffee-enema

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.