Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dijital Reklam Ajansı Nedir?

1 205

Dijital reklam ajansı, reklam içerikleri sunan markaların tanıtımları ve duyuru işlemlerini yöneterek markaları hedef kitleye en kısa sürede ulaştıran aracılardır. Dijital reklamlar günümüz teknoloji gelişimlerine bağlı olarak reklam ihtiyacı duyan tüm sektörlerin talep gösterdiği bir alan haline gelmiştir. Bunun beraberinde dijital çağın gelişimi ile de sektöre bağlı tüm hizmetleri değiştirmiştir. Kendi bünyesinde fiziki bir sunucuları olmayan çeşitli firmalar bile e-ticaret siteleri üzerinden hizmetler vermektedir. Standart reklam anlayışlarından bu gelişimler sayesinde dijital bir anlayışa evrilen bir sektör kendini göstermiş vaziyettedir. Günümüzde billboard ve medya yayın kuruluş reklamlarının yerini artık daha etkileşimli ve dijital kanallarda yayınlanan reklamlar almıştır. Dijital reklam ajansları, dijital reklam pazarlama danışmanları gibi modern pazarlama stratejilerine hakim çalışanları sayesinde ve alışılmış geleneksel reklam yöntemleri yerine teknolojiyi daha aktif kullanarak doğrudan hedef kitleye ulaşma yöntemleri sağlar. Zaten dijital reklamların eskiye dönük reklam fikirlerine tercih edilmesinin en büyük sebebi de daha az giderle daha fazla etki edebilme yollarını bulmasıdır. Reklam fikirlerinde ajanslar müşteriler ve satıcı firmalar arasında bir alış veriş sağlar. Firmanın alıcılara ve müşterilere vermek istediği fikri reklamlar aracılığı ile insanlara iletir. Tüm bu dijital aracılar Facebook, Twitter, Instagram gibi önde gelen sosyal medya platformlarının reklamlarını da yönetir. Bunun dışında Google gibi arama çubuğu reklamlarında da sıklıkla tercih edilir. Bununla beraber dijital reklam ajansları birçok dijital hizmet de sunar. Geniş özelikler sunan bir dijital reklam ajansı ile birden çok dijital ihtiyaç karşılanabilir. Web tasarım, SEO(Arama motoru optimizasyonu)gibi dijital pazarlama danışmanlığı ve grafik tasarım hizmetleri, sosyal medya yönetimi gibi türleri de aynı dijital reklam ajansı tarafından karşılanmış sayılır.
Dijital reklam ajansının kendi içinde farklı özellikler sunan bölümleri vardır. İzlenen bir reklamı veya sosyal medyada karşılaşılan bir reklam kampanyasında dikkati çeken şeyler arasında tasarım gelmektedir. Uygulanacak reklam kampanyası ne kadar iyi düşünülmüş ve planlanmış olursa olsun tasarımı yeteri kadar iyi değilse tüm kampanya gereksinim yere hazırlanmış olabilir. Sonuç olarak da beklenen getiriler karşılanmayabilir. Grafik tasarım ekibinde çok geniş bir hizmet ve tasarım seçeneği bulunmalıdır. Kurumsal kimlik bilgileri, logo tasarımı, katalog ve broşür tanıtımları, ürünün ambalaj haline gelmiş son hali, sosyal medya üzerindeki tanıtımları gibi çeşitli alanda hizmet vermektedir. Bu tasarımların hepsinin belli bir bütünlük anlayışı ile düzenlenip markayı bir bütün olarak müşteriye yansıtması önem arz etmektedir. Web tasarımlarında günümüz reklam içerikleri için vazgeçilmez ve değerli tasarımlar içerdiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple bir markanın kendi web sitesi olmadan gelişim göstermesi ve ilerlemesi çok zor hale gelmiştir. Artık markanın kurumsal bir kimlik oluşturması bekleniyorsa bu kimlik ile örtüşen ve hizmetleri net bir halde anlatan, kullanıcının yanında olan bir web sitesi oluşturmak için reklam ajansları ile birlikte çalışılmalıdır. Tasarım ve yazılım bölümlerinde web sitelerinin tüm süreçleri reklam verenler tarafından yönetilir ve ihtiyaç halinde gereken tüm dijital çözümleri sağlayabilmelidir.
Dijital içeriklerin güçlenmesi ve yeni dünyada insan hayatı için daha büyük önem taşıması ile arama motoru optimizasyonları kişisel pazarlama ekipleri ile reklam ajanslarının sayısız departmanlarından biri haline dönüşmüştür. Reklam pazarlama süreçlerini en etkili şekilde yönetebilmek için dijital pazarlama araçlarına hakim olmak ve doğru arama motoru optimizasyonları çalışmalarını yapmak oldukça önemlidir. Dijital pazarlama ekipleri Google ve sosyal medya reklamlarının planlama süreçlerinde aktif rol almaktadır. Sosyal medya yönetimi ise günümüzde çokça kullanılan Instagram, Twitter, LinkedIn gibi sosyal medya mecralarında yer almakta ve çok sayıda içerik paylaşılmaktadır. Sosyal medyada içerik paylaşmak ve hesapları yönetmek kolay bir işlem gibi algılansa da aslında sosyal medya yönetimi dikkatle planlanması ve yönetilmesi gereken alanlardan oluşmaktadır. İçerik yönetimi, kampanyaları planlama, saatlere göre uygun paylaşım yapma, düzenli rapor sunma, değişen ve gelişen dijital araçların takibi ve marka entegrasyonu gibi birden fazla alanda hizmet veren sosyal medya ekipleri, dijital reklam ajanslarının da vazgeçilmezi olmuştur. Reklam ajanslarının birçoğunda fotoğraf, video ve prodüksiyon bölümleri içerir.Bu bölümlerin her birinin bir çeşit marka kimliği oluşturduğu söylenebilir. Yeni oluşum gösteren markaların tanıtım filmlerinin ve fotoğraflarının iyi ve doğru çekilmesi de çok önemlidir. İnternet reklamları açısından markaların ve ürünlerin doğru yerde doğru kitlelere ulaştırılması da bir diğer önemli konudur. Sektör uygun stratejilerle alandaki rakiplerin önüne geçerek markanın daha fazla kişi tarafından bilinmesine ve marka satışlarını artırmaya yardımcı olmalıdır. Bu satış artırmaları ve tanınabilirdik amaçları için bir e-ticaret danışmanlığına da ihtiyaç duyulabilir. Firmanı potansiyel müşterilere ulaşabilmesi için doğru planlama ve kampanyalar üzerinde çalışmak gerekir. Dijital reklam ajanslarında önemli adımlardan biri doğru ajansın nasıl seçileceği ile ilgilidir. Reklam içeren hizmet bölümlerinin uyması gereken bazı kriterler olmalıdır. Ajansın Google ile bir ortaklığının olup olmadığı, kullanılacak şirket seviyesi kadar büyüklüğü sahip olduğu, ne gibi kurumlara başvurabildiği, ekibin alanında uzman kişiler ile çalışıp çalışmadığı, Google ofisleri ile iletişime geçebilme şansı, bütçe verilebilirlik standartları, hedeflere uygun dijital pazarlama stratejisi geliştirme özellikleri dikkate alınmalıdır.

Dijital Reklam Ajansı Nedir?


Dijital pazarlama türü önemli derecede özveri gerektiren alanlardan biridir. Bu sebeple tercih edilen ajanslar ve belirlenecek olan stratejiler oldukça önemlidir. Dijital ajansıların çalışma yöntemleri arasında, bir pazarlama sistemi kurulduğunda birlikte çalışılacak şirketin yapısını ve hedef aldığı kitleleri araştırmak gerekir. Bundan sonraki aşama ise hedef kitlenin harcadığı zamanı ve bulunduğu kanalı belirlemektir. Eğer belirli sonuçlar göz önüne alınarak şirket için bir dijital pazarlama stratejisi oluşturdu ise şirket tarafından sağlanan bütçe artık kullanılabilir vaziyette demektir. Dijital kanallarda yayınlanan reklamların dönüşüm oranlarını raporlamak bu ajansın görevleri arasındadır. Burada dönüşümün amacı, şirketin ulaştığı satışlarını, marka bilinirliğini ve ziyaretçi alma sayılarını artırmaktadır. Dijital reklam ajanslarının görevleri arasında web tasarımı, sosyal medya yönetimi, mobil uygulama geliştirme, arama motoru reklamları gibi görevler yer almaktadır. Yüklenen bu görevlerin yerine getirilmesi için çalışma sağlayan dijital ajanslar, herhangi bir firma için en uygun olan web tasarımı, sitesinde hangi paylaşımlara yer vereceği, paylaşımlar içinde açılacak sitenin reklamının nasıl yapılacağına dair özelliklere sahip olması gerekir. Reklama ve dijital platformlardaki etkileşimlere hakimiyeti ile birlikte bilinen bu alanlar sayesinde firmalar da çeşitli yollar izlemektedir. Dijital reklam ajansları çalışma prensipleri içinde iş aldıkları firmaların karakterleri üzerine kurulu hale gelmiştir. Ajans firmanın prensiplerini mutlaka en iyi biçimde anlamalıdır. Hedef kitle taramaları yaparak firmaya ilgi gösterecek olan hedef kitlenin de hangi süreler içinde daha çok etkileşim alacağını tespit ya da tahmin etmelidir. Bu bilgiler sonucunda sosyal medya pazarlama stratejilerini oluşturmalıdır. Reklam stratejileri ile birlikte, hedef kitlenin dikkatini çekecek ölçüde reklam Kampalaları düzenlenmelidir. Bu gibi sistem uygulamalarında firma tarafından verilen bütçeyi en iyi şekilde kullanmalıdır. Kampanyaları etkileşim almalarının yanında erişilebilirlikleri de reklamı izleyen kişiler üzerinde önemli bir özelliktir.
Dijital ajanslar görünürlüğe ulaşmak için gerektiği yerde geleneksel mecralardan da yardım alabilmelidir. Bunun için de hedeflenen sonuca ulaşmak adına online reklamcılık kanallarını kullanır. Çünkü dijital reklam çalışmalarında temel amaç reklamı yapılan ürün veya hizmetlerin internet mecrasında doğru hedef kitleye ulaşacak şekilde yer verilmelidir. Doğru bir yer edinme ile dijital reklama ulaşmak için geleneksel mecralara kullanma açısından yönelebilmelidir. Dijital dünyada kendini göstermiş ve neredeyse bütün markalar açısından zorunlu hale gelmesi ile dijital ajansların kendi içinde pekişmelidir. Geleneksel medyanı yetersiz kaldığı noktalarda dijital içeriğin dijital dünyaya taşınması özelliklerinden dolayı da dijital ajanslar ciddi ilgi görmektedir.

1 yorum
  1. zenginadam diyor

    Gayet detaylı bir yazı olmuş. Bilgi için teşekkürler..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku