Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dil Pası Nedir?

0 877

Dil Pası Nedir?Dil üzerindeki pas, çoğu insan için bir şey ifade etmese de doktorların hastalıkları teşhisinde önemli rol oynamaktadır. Dil pasına neden olan hastalıklar, dil pasının nasıl ortaya çıktığına göre değerlendirilir. Peki dil pası nasıl oluşur?

Dilimiz kas tabakasından oluşmaktadır ve üzeri mukoza ile kaplıdır. Üzerinde bulunan papilla isimli kabarcıklar sayesinde tat alma olayı gerçekleşir. Dil üzerindeki mukoza sürekli yenilenmektedir. Eğer kişi sürekli sıvı tüketirse ya da besinleri fazla çiğnemeden yutarsa dil üzerinde beyaz renkli pas gibi bir tabaka oluşur. Bunun sebebi; ölü hücreler, yemek artıkları ve mikroorganizmalardır. Katı besinler ise dili temizleyen bir ilaç gibidir. Dil üzerindeki beyaz tabakanın sebebi, ağız mantarı da olabilir.

Sabah uyanınca dilimizin üzerinde beyaz bir tabaka görebiliriz. Bu normal bir durumdur. Çünkü vücudun kendi hücreleri ve yabancı maddeler gece dil üzerinde toplanır. Ancak beyaz tabakanın sürekli çoğalması, dilimizde maya mantarlarının varlığının göstergesidir. Maya mantarları mide ve bağırsaklara yerleşir. Eğer kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise mantarları yok eder. Peki dil pasının rengi ve dilde bulunduğu konum hangi hastalıkların habercisidir? İşte Hans Dieter Bach’a ait teşhis yöntemleri.

• Dil Pası Nedir?Beyaz dil pasının olması, mide ve bağırsaklarda oluşan gastrit, enteririt, kolit, gartoenterit gibi enfeksiyonların belirtisidir ve bu bölgelerde yoğun miktarda bakteri ve mantar bulunduğunu gösterir.
• Eğer beyaz dil pası, dilin orta çizgisinin yanında ise, bu durum pankreas fonksiyon bozukluklarının belirtisidir. Dil kökündeki sarımsı tabaka ise, bağırsaklarda mantar olduğunu gösterir. Bağırsaklardaki mantarların aşırı miktarda toksik üretmesi sebebiyle, çok gaz oluşur. Bu durumda gaz diyaframı yukarı doğru kaldırarak, kalbin sıkışmasına neden olur. Böylece aritmi, taşikardi gibi kalp rahatsızlıkları meydana gelir.

• Dildeki pasın tek tarafta olması ise sinirsel bir rahatsızlığın habercisidir. Aynı durum, ortakulak iltihabının da belirtisi olabilir. Bu rahatsızlıkların bulunmaması durumunda, sağ taraftaki pas, karaciğer ve safra kesesinde problem olduğunu; sol taraftaki pas, dalak rahatsızlığının olduğunu gösterir.

• Dilin ortasında bulunan sarımsı tabaka, karaciğer rahatsızlığına işarettir.

• Dilin üzerinde siyah renkli tabaka bulunması, bağışıklık sisteminin çok zayıflamış olduğunu işaret eder. Bağırsaklara yerleşen mantarların ürettiği aşırı toksik madde sebebiyle, bağırsaklar tahrip olmuş demektir. Mantarların ürettiği bu toksik maddeler önlenemediğinde kişi kolon kanserine yakalanır.

Dilde pas olmasına neden olan diğer hastalıklar, hormon bozuklukları, vitamin yetersizliği, menopoz sonrası eklemlerde zayıflama, kalbin sağ toplar damarında zafiyet, varis ve basur gibi damar hastalıklarıdır.

Yazar: Dilara Yeten

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.