Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kristen Stewart Kimdir?

0 275

kristen-stewartKristen Jaymes Stewart, 9 Nisan 1990 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles şehrinde dünyaya gelmiştir. Hollywood yapımı birçok filmde rol alan Kristen Stewart profesyonel oyunculuk kariyerine henüz 9 yaşında iken adım atmıştır. Kendisine şöhreti getiren yapım ise, Twighlight üçlemesi olmuştur. Bu seri ile beraber üne kavuşan Amerikalı aktris, birçok yapımcının aradığı yüzler arasına girmeyi başarmıştır. 1999 yılından henüz 9 yaşındayken oyunculuk yapmaya başlayan Stewart, Jodie Foster’ın başrolde oynadığı 2002 yapımı ”Panik Odası” filmiyle beraber ilk kez ses getirebilecek bir filmde rol almıştır.

Los Angeles’da dünyaya gelen Kristen Stewart, buraya ailesinin çalışmak için gelmesi sonucu dünyaya gelmiştir. Babası, FOX televizyon şirketinde bölüm sorumlusu olarak görev almaktaydı. Annesi ise, aslen Avustralyalı olan Stewart aynı zamanda Avustralya pasaportu da taşımaktadır. Bu sayede hem Amerika vatandaşı hem de Avustralya vatandaşı olan Stewart bu alanda çift pasaport taşıyan bazı ünlüler kervanına da dahil olabilmeyi başarmıştır. Bu ünlülerden bazıları ise şunlardır; Sandra Bullock, Nicole Kidman, Diana Kruger, Liam Neeson, Charlize Theron.

635491393960570024-XXX-KRISTEN-STEWART-JY-3337--68022976Panik Odası’nda Jodie Foster’ın kızını canlandıran Kristen Stewart’ın, sergilediği performans ciddi anlamda beğenilince, birçok filminde kapısı sonuna kadar aralanmış oldu. Bu sayede, sırasıyla, Speak, Zathura, Into The Wild gibi filmlerde rol alan Stewart, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Abigail Breslin, Dakota Fanning gibi isimlerle beraber gelecek vadeden 20 genç oyuncusundan biri olarak gösterilmiştir. Bu hızlı çıkışın ardından Twilight filmlerinin başrolünde oynayan Stewart, canlandırdığı Bella karakteri sayesinde hem dünya basınına kendisini tanıtmış hem de serinin devam filmleri olan ikinci ve üçüncü yapımlar karşılığında oldukça yüklü bir meblağı cebine koymayı başarmıştır.

2008 yılında çekilen Twilight filmi iler beraber üne kavuşan Amerikalı aktris, sırasıyla, Adventureland, Runaways, Snow White and the Huntsman, On the Road, Camp X-Ray, Still Alice ve Equal gibi filmlerde rol alarak adından iyice söz ettirmeyi başarmıştır. Özellikle Runaways’de Dakota Fanning ile beraber oynadığı başrol oldukça beğeni toplamıştır. Bu filmler ile beraber Amerika’nın en çok kazanan aktrisleri arasına girmeyi başaran Kristen Stewart, yaklaşık olarak 97 milyon dolarlık bir servete sahip olmuştur. Bu servetin 29 milyonu 2010 yılında elde edilmiştir. En büyük gelir ise, 2012 yılında 35 milyon dolarlık kazançla sağlanmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.