Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamilelikte Diş Sağlığı ve Bakımı

0 263

Hamilelik, diş tedavisi açısından üç dönemde incelenmektedir.

0 – 3 Aylık Dönem: 0-3 aylık dönem hamileliğin en hassas dönemidir. Ağrıya sebep olan ve müdahale edilemediği zamanla bebeğe ve anneye zarar verilebilecek dönemlerde diş hekimine gidilmelidir.

3 – 6 Aylık Dönem: Hamileliğin sonuna kadar ertelenmesi doğru olmayan dolgular, diş çekimleri ve kanal tedavileri yapılabilir ve müdahalelerin yapılması için en doğru dönemdir.

6490_hamilelikte_dis_sagligi_ve_bakimi

6 – 9 Aylık Dönem: Hamileliğin bu döneminde bebek anne karnında oldukça büyümüştür. Doğum da yaklaşmaktadır. Bu dönemde de acil tedaviler dışında hiçbir uygulama yapılmamalıdır.

Hamilelerde Röntgen Çekimi: Çok zorunlu hallerde anne adayına kurşun önlük giydirilerek röntgen çekilebilir.

Hamilelerde İlaç Kullanımı: Hamilelikte kullanılan tekrasiklin grubundaki antibiyotikler tetrasiklin renklenmesi denilen geri dönüşümü olmayan renklenmelere sebep olmaktadır. Bu grup dışında kullanılan antibiyotiklerin ise penisilin ve türevlerinin dişlerde renklenmeye neden olduğuna ya da zarar verdiğine dair bilimsel hiçbir veri yoktur. Fakat hamilelikte kullanılan her türlü ilacın anne adayını takip eden doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Hamilelikte Diş Bakımı: Hamilelikte diş bakımı çok önemlidir ve bu döneminin ilk aylarında görülen mide bulantılarıyla beraber kusmalar, hormonal değişimler ve değişen beslenme alışkanlıkları nedeniyle diş etlerinde kanama ve hassasiyet olabilmektedir. Kanama sebebi ile anne adayları diş fırçalamayı kesinlikle bırakmamalıdırlar. Dişlerin ve diş etinin bakımı, temizlenmesi dişeti iltihabını önlemekte en etkili yöntemdir. Günde en az 2 defa mümkünse her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır ve diş araları diş ipiyle temizlenmelidir.

6490_hamilelikte_dis_bakimi

Hamilelikte diş ağrısı yaşanmaması için gerekli olan en önemli şey düzenli muayenedir. Diş ağrınızı çözümsüz hale gelene kadar bekletmenizin hiçbir anlamı yoktur. Eğer korkuyorsanız korkunuz yersizdir ve hiç zaman kaybetmeden diş hekimine gitmelisiniz. Hamilelik döneminizde diş tedavisi yaptırmanızın bir zararı yoktur, önemli olan müdahalenin gerekip gerekmediğidir. Eğer müdahale gerekmiyorsa uygun ilaç tedavisi uygulanabilir. Fakat verilecek olan ilaçları kadın doğum uzmanınızın izni dâhilinde kullanmalısınız. Hamilelik sırasında diş hastalıklarında bir artış olmaktadır. Bu nedenle doktorunuzun verdiği flor ve kalsiyum ilaçlarını düzenli bir biçimde kullanmalısınız.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.