Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğal Kireç Sökücü

0 748

Doğal Kireç SökücüHer insan temiz bir ev, yaşam alanı ister. Çünkü temizlik insan yaşamının kalitesini yükseltir. Temizlik yaparken ise en temel ihtiyaç duyduğumuz şey ise sudur. Fakat su temizlik yaparken bir yandan da içerisinde bulunan iz miktardaki kireçler nedeni ile belirli bir süre sonra kullanıldığı alanda ciddi lekelere neden olmaktadır. Üstelik bu kireç lekeleri özellikle temizliği seven ve ışıltıdan hoşlanan insanların kabusu halini almaktadır.

Bu durumda insanlar hemen direk kimyasal deterjan ve kireç sökücülere sarılmaktadır. Hatta bazen bir çok kireç sökücü deterjanlar bile istenilen yeterli sonucu vermemektedir. bu kullanılan alandan alana farklılık gösterir. Ayrıca çaydanlık, musluk başı, lekelenmiş çatal, kaşık ve bardakları da kimyasal kireç sökücüler insan sağlığı açısından tehlikelidir. Kimyasalların sadece yeme içme malzemelerinden ziyade genel alanlarda da kullanılması bir çok rahatsızlığı tetiklemektedir. Örneğin, alerjik rahatsızlıkları olan veya solunum sıkıntısı yaşayan astım hastaları maalesef bu tarz deterjanları kullanmakta sıkıntı yaşarlar. Aslında doğada bir çok şeyin çaresinin olduğu gibi, bu gibi temizlik sıkıntılarının da hem sağlıklı hem de ekonomik çözümleri bulunmaktadır. Üstelik kimyasallar gibi hiçbir yan etkisi ve zararı bulunmayan doğal kireç sökücü tarifi özellikle bebekli aileler ve hasta olan insanlar açısından doğal bir deterjan görevi üstlenmektedir. Doğal olan bu yöntem ile kireç lekeleri ve birikmiş kireçlerden kurtulmak hem çok kolay hem de çok ekonomiktir. Üstelik insan sağlığına hiçbir yan etkisi de bulunmamaktadır. Her evde bulunan sıradan malzemelerle bu karışımı yapmak oldukça kolaydır.

Doğal kireç sökücü tarifi ve malzemeleri
– Yarım çay bardağı limon tuzu
– İki su bardağı sirke (elma, üzüm fark etmez)
– İki talı kaşığı karbonat
– İçi boşaltılmış cam-sil veya her hangi bir sprey şişe
İlk olarak limon tuzu şişeye atılır ve üzerine sirke boşaltılır. Ardından karbonat hafif hafif eklenir ve şişe hafif hafif sallanır. Bu karışım içindeki limon tuzları eridiği vakit kullanıma hazır demektir. Limon tuzları ise en fazla yarım saat içinde erimektedir. Ayrıca bu karışım yapıldığı vakit kullanma süresi kısıtlı değildir. Bitinceye kadar istenildiği vakit istenildiği miktarda kullanılabilir.

Doğal kireç sökücünün kullanıldığı alanlar:
– Duşakabin
– Banyo ve tuvalet lavaboları
– Mutfak tezgahı
– Evyeler
– Çaydanlık, tencere, bardak, sürahi vb. eşyalar
– Camlar ve aynalar gibi bir çok alan da oldukça etkili ve temiz sonuçlar vermektedir.

Doğal kireç sökücü bu formül yukarıda sıralanmış tüm alanlarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Ayrıca bunlar dışındaki ihtiyaç duyulan alanlarda dahildir. Bu karşımla hem sağlıklı, hem ekonomik hem de çevreye zarar vermeden kimyasallara oranla çok daha etkili temizlik yapmak mümkün ve çok kolaydır.

Yazar: Feride AkdoĞan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.