Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

JAS-39 Gripen Savaş Jeti

0 334

JAS-39 Gripen Savaş JetiSaab tarafından geliştirilen Gripen çok amaçlı avcı uçağı, ilk olarak Aralık 1988’de uçtu ve 1997 yılında İsveç Hava Kuvvetleri ile operasyonel hizmete girdi.

Gripen Saab, Saab Mikrodalga Sistemleri, Volvo Aero Corporation, Saab Avitronics ve FFV Aerotech’ten oluşan endüstriyel bir konsorsiyum tarafından geliştirilmiştir. Gripen International, birleşik bir girişim şirketi olan Gripen’i ihracat satışları için pazarlamak üzere Saab ve BAE Systems tarafından kuruldu. BAE Sistemleri ana iniş takımı ve kanat bağlantı ünitesini inşa ediyor.

Gripen demo uçağı, Ocak 2009’da bir yanma makinesi kullanmadan, Mach 1.2’nin üzerinde bir süpersonik hız seviyesine ulaştı, böylece daha yüksek menzil ve yakıt tasarrufu avantajlarını kanıtladı.

JAS 39A, Gripen’in tek kişilik versiyonudur. Gripen’in iki kişilik JAS 39B operasyonel eğitmen varyantı mevcuttur. JAS 39B, silah hariç, JAS 39A ile aynı aviyonik ve silah takımı ile donatılmıştır.

JAS 39C, renkli kokpit ekranlarına, yerleşik bir oksijen üretim sistemine (OBOGS) ve uçak içi doldurma kapasitesine sahiptir.

JAS 39D, JAS 39C’ye benzer şekilde yükseltilmiştir, ancak iki kişilik bir varyanttır.

JAS-39 Gripen Savaş JetiGripen NG yeni nesil yükseltme programı

Gripen uçağının yeni versiyonu olan Gripen (NG), Saab tarafından da geliştirildi. Gripen NG, Nato ile tam birlikte çalışabilirliği, yüksek operasyonel temposu, gelişmiş özelliklere sahip tam dijital kokpit, çok yönlü veri yoluna sahip ağ bağlantısı ve modern bir aviyonik görev sistemi gibi birçok cazip özelliğe sahiptir.

Aero India fuarında uçakları sergiledikten sonra Saab, Hindistan merkezli TATA Consultancy Services (TCS) ile işbirliği havacılık ortaklığı projesi olan “Havacılık Tasarım ve Geliştirme Merkezi”ni başlattı. Tasarım merkezinin ilk sözleşmesi, Gripen’in gelecekteki tasarım ve geliştirilmesinde yer almaktır.

İsveç Savunma Malzeme İdaresi, Gripen’e sürekli bakım hizmetleri sağlamak amacıyla 30 Mart 2010 tarihinde Saab’a 600 milyon değerinde bir sözleşme imzaladı. Bakım 2010 ve 2011 boyunca gerçekleştirilecektir.

Gripen kokpiti

Kokpit, üç adet çok fonksiyonlu ekran ve geniş açılı, 22 × 28 derece difraksiyon başlığı ekranı ile bir Saab Avitronics EP-17 elektronik ekran paketi ile donatılmıştır. Merkezi baş aşağı ekran, bilgisayar tarafından oluşturulmuş bir harita üzerine bindirilmiş taktik veriler sağlar. Soldaki ve sağdaki ekranlar, sensör verilerinin uçuş verilerini ve hedef verileri sağlar.
Güney Afrika‘dan Denel Cumulus ile BAE Systems ve Saab Aerospace, Cobra olarak bilinen Gripen için entegre bir kask montajlı ekran (IHMD) sistemi geliştirdi. IHMD, Eurofighter Typhoon için geliştirilen Striker kaskının bir gelişmesidir. Cobra Güney Afrika için Gripen’de bulunuyor. İsveç Hava Kuvvetleri ayrıca, Ekim 2007’de sistem için bir sipariş verdi.

Zaman-kritik sistem kontrolleri (örneğin, silahlar ve iletişim), gaz kelebeği ve kontrol çubuğu üzerinde elle çalışan gaz kelebeği ve çubuk (HOTAS) çalışması için gruplandırılmıştır.

Uçuş kontrol sistemi, BAE Astronics ve Lockheed Martin’den tripleks bir dijital uçtan uca sistemdir.

JAS-39 Gripen Savaş JetiSavaş uçağı 

Gripen’in yük taşıma kapasitesi için yedi harici bağlantı noktası vardır.
Havadan havaya füzeler arasında MBDA (eskiden Matra BAe Dynamics) MICA, Raytheon AIM-120B AMRAAM ve Lockheed Martin / Raytheon Sidewinder AIM-9L (İsveç Hava Kuvvetleri Tasarımı RB74) bulunmaktadır.

Kanat uçlarına monte edilen Sidewinder, geliştirilmiş it dalaşı kabiliyeti için her yönden bir saldırı, kısa menzilli bir füzedir. Hava-yüzey füzeleri radar güdümlü Saab RBS15F anti-gemi füzesi ve Raytheon Maverick füzesini içerir.

350 km uzunluğundaki Saab Bofors / MBDA Taurus KEPD 350 uzun menzilli stand-off füzesi, Gripen’de uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi.

Dahili olarak monte edilmiş 27mm Mauser yüksek enerjili tabanca, otomatik radar güdümlü nişan alma modunda çalışabilir. Stand-off dağıtıcı, EADS’den (eski adıyla DaimlerChrysler Aerospace) ve Bofors’tan DWF39’dur.

Karşı önlemler paketi

Saab Avitronics, İsveç Hava Kuvvetleri tarafından sipariş edilen EWS 39 elektronik savaş sübhasından sorumludur. EWS 39, radar uyarısı, elektronik destek önlemleri, saman ve alev almayan dağıtıcıları sağlayan entegre bir EW sistemidir.

Gripen sensörleri

Ericsson PS-05 uzun menzilli çok amaçlı darbeli Doppler radarı, uzun menzilli arama, çoklu hedef izleme, çoklu öncelikli hedef takibi, hava muharebe hızlı arama modları, raid değerlendirmesi ve görsel aralık (BVR) füze orta kurs güncellemeleri ötesindedir.

Hava-yüzey modları arasında uzun menzilli arama / hedef tanımlama, çoklu öncelikli hedef izleme, yüksek çözünürlüklü, gerçek ışın haritalama, hava-yüzey aralığı ve Doppler ışın bileme (DBS) bulunur.

Uçak ileriye dönük kızılötesi (FLIR) sensörle donatılmıştır ve Saab IR-Otis kızılötesi arama ve izleme sistemine (IRST) sahiptir.

Saab, İsveç Hava Kuvvetleri Gripen avcı uçağı için yeni modüler keşif pod sistemi (MRPS) geliştirmek ve üretmek için Ağustos 2010’da Terma’ya Skr55m (7.4m) tutarında bir alt sözleşme imzaladı. Keşif bölmesi sistemi yükseltme programı için gerekli yazılım ve ekipman, sözleşmenin bir parçası olarak Terma tarafından sağlandı.

Haberleşme

Uçağın Saab Avitronics’den gelen VHF / UHF vericileri ve alıcıları ve Thales TSC 2000 tanımlama arkadaşı ya da düşmanı (IFF) sistemi var. Havadan havaya bir veri bağlantısı, işbirliği yapan hava birimleri arasında gerçek zamanlı taktik verilerinin değişimini sağlamaktadır.

Saldırı ve keşif rolünde, veri bağlantısı, radardan elde edilen yüzey verilerinin bir Gripen’den bir grup radar-sessiz saldırgan uçağa aktarılmasına izin verir.

JAS-39 Gripen Savaş JetiMotor

Volvo Aero tarafından sağlanan RM12 motoru, General Electric’in GE F404 motorunun bir gelişmesidir. Dijital motor kontrol sistemi, motor parametrelerini otomatik olarak izler ve gerekirse yedekleme sistemlerini devreye sokar. Bir durum izleme sistemi uçuş verilerini kaydeder.

Hava-hava yakıt ikmali sondası, aerodinamik profili korumak için uçağa geri çekilir. Havadan havaya yakıt ikmali ile elde edilen daha uzun uçuş süreleri, daha büyük bir oksijen kaynağına ihtiyaç duyan pilotta sonuçlanır, bu nedenle, bir yerleşik oksijen üretme sistemi (OBOGS) kurulmuştur.
performans

Gripen maksimum 2.470 km / s hızla uçabilir. Uçağın savaş yarıçapı ve feribot aralığı sırasıyla 800km ve 3.200km’dir. Servis tavanı 15.240 metredir. Uçak, 5.700 kg ağırlığında ve maksimum kalkış ağırlığı 14.000 kg.

Menşei ülke: İsveç
Giriş servis: 1996
Mürettebat: 1 erkek

Boyutlar ve ağırlık

Uzunluk: 14,1 m
Kanat açıklığı: 8,4 m
Yükseklik: 4,5 m
Ağırlık (boş): 6.62 t
Ağırlık (maksimum kalkış): 13 t

Motorlar ve performans

Motorlar: 1 x Volvo Aero RM-12 turbofan
Çekiş (kuru / ile afterburning): 54.00 / 80.51 kN
Azami hız: Mach 1.8
Servis tavanı: 20 km
Feribot aralığı: 3 000 km

Silahlanma

Top: 1 x 27 mm Mauser BK27 top
füzeler: Rb 74 (AIM-9L), Rb 99 (AIM-120) ve IRIS-T hava-hava füzeleri. Rb-75 (AGM-65 Maverick) havadan yere füze, Rbs 15F anti-gemi füzesi
Bombaları: DWS 39 anti-zırh dağıtıcı silah

Kaynakça:
History CH.

Yazar: Tuncay Bayraktar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.