Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dolama Hastalığı Nedir? Neden Olur?

0 412

Toplumlarda görülebilen enfeksiyonel hastalıklardan biri de dolama hastalığıdır. Etkilerini gösterdikten bir müddet sonrasında ağrılı bir şekilde gelişen dolama hastalığı tedavi edilmediği takdirde ciddi deri hastalıklarının meydana gelmesine de neden olabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar dolama hastalığının belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Etkili olduğu anlardan itibaren günlük aktivitelerin de olumsuz etkilenmesine neden olabilen dolama hastalığı özellikle de ayak tırnaklarında sıkça meydana gelmektedir. Peki dolama hastalığı nedir neden olur dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım. İlk olarak dolama hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Dolama Hastalığı Nedir?

Dolama Hastalığı Nedir? Neden Olur?Makalemizin giriş kısmında da belirttiğimiz üzere dolama hastalığı bir tür enfeksiyonel hastalıklardandır. Bu hastalığın meydana gelmesine bazı mantarlar, virüsler neden olmaktadır. Herhangi bir yaralanma durumuna bağlı olarak tırnak derisinde meydana gelen iltihaplanma durumuna dolama adı verilmektedir. Yaralanma sonucunda yarılan tırnak kenarı derisinden giriş yapan mantar ve virüsler deriden içeri girdikten kısa bir süre sonrasında etkilerini göstererek bir müddet sonrasında enfeksiyonların oluşmasına neden olmaktadır.İşte bu durumun sonucunda meydana gelen hastalığa dolama hastalığı adı verilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Dolama hastalığının tanımlaması hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de başlıca belirtileri hakkında bilgiler sunalım. Dolama hastalığının bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtileri ise şunlardır;

  • Deride kızarıklık görülmesi
  • Deride şişlik görülmesi
  • Deride şişlikle birlikte ağrı görülmesi dolama hastalığının başlıca belirtileridir.

Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Dolama hastalığının tedavisinde doktor tarafından özel cihazlar sayesinde sorunlu tırnakların bir bölümü kesilerek iltihap dışarı boşaltılmaktadır. Bu sayede rahatsızlığa neden olan bakteriler tamamen yok edilerek dolama hastalığı tedavi edilmektedir. Tedavi sonrasında bazı kremler de uygulanmaktadır.

Dolama hastalığının tedavisi hakkında da bilgiler sunduktan sonra dolama hastalığı nedir neden olur hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Dolama hastalığının belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini bir kez daha hatırlatarak makalemizi tamamlamaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Dolama hastalığı hakkında doktorunuza başvurunuz.
Kaynakça:
sağliksiteniz.com

sabah.com.tr

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.