Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tarihin En Büyük Seli; “1931 Çin Seli”

0 1.019

Tarih boyunca dünyanın birçok noktasında ölümcül seviyelere ulaşmış doğal afetler yaşanmıştır. Bunlar arasında bir tanesi vardır ki, o milyonlarca insanın yaşamına mal olmuş ve böylelikle dünya tarihine geçmiştir. 1931 yılında Asya ülkelerinden Çin’de yaşanan bir sel afeti, bölge ve civarda yaşayan birçok insanın kaderine sonuna kadar değiştirmiştir. 1931 Çin seli ya da başka bir ifadeyle 1931 Sarı Nehir seli olarak da anılan bu doğal afet, dönemin Çin Cumhuriyeti’nde tarihi bir yıkıma sebebiyet vermiştir. Dünya kayıtlarına geçmiş en ölümcül doğal afetlerden biri olarak kabul edilen 1931 Çin seli, 3,7 ila 4 milyon arasında insanın yaşamına mal olmuştur. Temmuz ayında başlayan olağanüstü sağanak yaşışlar Çin’in Sarı Nehir, Yangtze Nehri ve Huai Nehri bölgesinde etkili olan yağışlar söz konusu nehirlerin debilerine öngörülemeyecek bir seviyeye çıkarmış ve bu da bölgede yerleşik olan insanların yaşam alanlarına sular altına bırakmıştır. Burada yıkımın çok ağır olmasının sebebi, Temmuz ile Kasım arasında neredeyse aralıksız olarak bir yağışın yaşanması hadisesidir.

ÇTarihin En Büyük Seli; "1931 Çin Seli"in’in bu bölgesinde 1928 ile 1930 yılları arasında eşi benzeri görülmemiş bir kuraklık yaşanmıştır. Bu dönemde neredeyse iki yıl süreyle hiç yağış almayan bölge, 1930’ların sonlarına doğru çok ciddi bir kış geçirmiştir. Kasım ayında başlayan sert kış şartları 1931 yılının Mart ayına kadar sürmüştür. Bu dönemde bölge çok ağır derecede kar yağışına maruz kalmış ve oluşan kar tabakası metrelerce yüksekliğe ulaşmıştır. 1928 ile 1930 yılları arasında çok ciddi bir kuraklık geçirmiş olan bu bölge, 1931 yılının Temmuz ayına gelindiğinde ise, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir yağışın etkisi altında kalmıştır. Öyle ki, Temmuz ile Ağustos aylarında bölgeyi 9 adet farklı tayfun vurmuştur. Bu tayfunlar beraberinde çok yoğun yağışları da getirmiştir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarına neredeyse aralıksız olarak yağışla geçiren bölge halkı ciddi bir sele maruz kalmış ve bölgede ikamet eden milyonlarca insan ya hayatını kaybetmiş ya da evlerini terk etmek zorunda kalmıştır.

1931 yılının Kasım ayına gelindiğinde bölgede durulma gözlemlenmiş ancak batılı araştırmacıların işe koyulmasının ardından yaşanan bu doğal afetin yaklaşık 30 milyon kişiyi etkilediği ve bunlardan yaklaşık olarak 4 milyonunun ise hayatını feci şekilde kaybettiği tespit edilmiştir. Söz konusu doğal afetin bu denli ölüme yol açmasının bir diğer nedeni de yarattığı yıkımla beraber salgın hastalıkların ortaya çıkmasıdır. 1931 Çin seli ile beraber, bölgede yaşayan insanlar başta kolera ve tifüs olmak üzere birçok ölümcül hastalık gözlemlenmiştir. Bu hastalıklar arasında yamyamlık dahi bir salgına dönüşmüştür. Civarda yaşayan insanların sel sonrasında yamyamlaştığı ve sübyancılık faaliyetlerinde bulunduğu tespit edilmiştir. Çin Cumhuriyeti’ne bağlı Hubei, Hunan, Jiangxi, Wuhan ve Chongqing bu afetten en çok etkilenen yerleşim yerleri olmuştur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.