Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Üzüm Çekirdeğinin İnsan Sağlığına Mucizevi Faydaları

0 341

Son yıllardaki araştırmalarla birlikte üzüm çekirdeğindeki şifa kanıtlanmış olup, birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Üzüm, tadıyla, kokusuyla oldukça lezzetli bir meyvedir. Ancak üzüm yerken çekirdeklerini tüketmemek, çekirdeklerinde bulunan şifaya ulaşmamıza engel oluyor. Bazı Avrupa ülkelerinde üzüm çekirdeği tabletleri satışa sunularak yaygın bir kullanıma sahip durumdadır. Ülkemizde de yararları zaman içerisinde anlaşılan üzüm çekirdeği giderek daha fazla dikkat çekmektedir. Sağlığımız için oldukça yararlı olan üzüm çekirdeğinin insan sağlığına mucizevi faydaları neler isterseniz hep birlikte öğrenelim.

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Üzüm Çekirdeğinin İnsan Sağlığına Mucizevi FaydalarıÖzellikle kan damarlarını onarıcı etkisiyle bilinen üzüm çekirdeği sayesinde vücudumuzdaki tüm dokulara kan akışı sağlanır. Üzüm Çekirdeğinin Sağlığımıza Yararları Üzüm çekirdeği tüketimiyle kalp krizi riski azalmış olur ve damar sertliğine karşı önlem alınır. Damarları koruyucu etkisinden oldukça fazla bir şekilde yararlanırız. Cildimizin genç ve diri görünmesini sağlar. Çünkü cildimizin bağ dokusunda bulunan kolajen maddesini güçlendirerek, hem kırışıklıkların engellenmesini hem de cildin daha elastik olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda hücrelerin yenilenmesini de sağlar.

Üzüm çekirdeği aynı zamanda damarları güçlendirici özelliği bulunduğundan özellikle toplardamar yetersizliklerinde varis problemi yaşayanlar ve şeker hastaları için üzüm çekirdeğindeki şifa son derece yarar göstermektedir.

Üzüm çekirdeği tüketimi kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.

Göz sağlığının korunması açısından faydaları oldukça önemlidir. Kataraktan korunmada, göz kılcal damarlarının kuvvetlenmesinde ve maküler dejenerasyondan korunma sağlamasıyla üzüm çekirdeği göz sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Özellikle yaşlanmaya bağlı görme gücündeki düşüşü engellemektedir.

İş yaşamındaki ya da sürekli bilgisayar başında zaman geçiren kişiler için özellikle tavsiye edilmektedir. Üzüm çekirdeği, kozmetik sanayisinde de oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Kırışıklık önleyici kremler, dudak ve cilt bakımı için kremler, saç bakımı ve vücut kremleri gibi birçok üründe üzüm çekirdeği kullanılmaktadır. Bu ürünlerde, üzüm çekirdeğinin hücreleri koruyucu ve güçlendirici özelliklerinden faydalanmak için yararlanılmaktadır. Cilt kremlerinde kullanılan üzüm çekirdeği, solgun, cansız ve kuru ciltler ile kırışıklık şikâyeti olanlar için etkili bir çözüm sunmaktadır.

Saç bakımında kullanıldığında ise saç hücrelerinde artış sağlayarak saçları güçlendirmektedir. Kepeği önlemeye, saçların daha yumuşak olmasına da yardımcı olur. Üzüm çekirdeğinin belki de en önemli şifası kansere karşı koruyucu olmasıdır. Bunun yanında kanser tedavisi gören hastaların şikâyetlerini de azaltarak sürecin daha olumlu ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Üzüm çekirdeğinin faydalarını saymakla bitiremeyiz.
Üzüm Çekirdeğini Kimler Kullanmalıdır?

Üzüm Çekirdeğinin İnsan Sağlığına Mucizevi FaydalarıDamarlarında problem yaşayanlar ve risk altındakiler Kırışıklık sorunu yaşayan ve cildi kuru olanlar Solgun ve cansız bir cilt görünümüne sahip olanlar Cinsel performansta problem yaşayanlar Kalp rahatsızlıkları yaşayanlar ve risk altında olanlar Yaşlanmaya bağlı olarak görme gücünde zayıflama yaşayanlar kullanabilirler. Ayrıca, vücudunda ödem belirtileri görenler Yüksek tansiyon hastalıkları yaşayanlar Vücudu kolayca şişen ve moraran kişiler Diyabet hastaları Hemoroit hastaları ve varis problemi olanlar Üzüm çekirdeğindeki şifa için tavsiye edilen miktar günde 5 ile 10 gram kadardır. Üzüm çekirdeğini tablet olarak, aktardan tozunu alarak ya da kuru meyvesini çekirdeklerini ezmek suretiyle çiğneyerek tüketebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği tozunu yoğurt ve bal ile karıştırarak bedeninize hem lezzetli bir gıda hem de çok önemli bir fayda sağlamış olursunuz. Aktardan tozunu çektirdiğiniz üzüm çekirdeğinin kesinlikle hava almamasına dikkat etmelisiniz. Havayla teması durumunda, içeriğindeki etken maddelerin şifalı özelliklerini kaybetmesine yol açabilir. Üzüm çekirdeğini kimler kullanmalıdır derseniz sağlıklı olan ve değişik hastalıkları olmayan her birey gönül rahatlığı ile üzüm çekirdeğinden yararlanabilirler. Üzümün normal şartlarda ne kadar besleyici ve vitaminli olduğunu görebilmekteyiz. Bu nedenle üzüm çekirdeğinde var olan şifanın ne kadar azla olduğunu bilmenizde yara vardır. Özelikle cilt sorunu yaşayanlar ve saçında dökülmeler meydana gelen kişilerin bu çekirdeği düzenli bir şekilde tüketmesi gerekir. Üzüm birçok rahatsızlığa iyi gelen mucizevi bir gıdadır.Özellikle çekirdeğinde olan vitamin hiç bir gıdada neredeyse yoktur.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.