Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dolores O’Riordan kimdir?

0 443

Dolores O'Riordan kimdir?Dolores Mary Eileen O’Riordan, 6 Eylül 1971’de Limerick, İrlanda’da dünyaya geldi. Terence ve Eileen O’Riordan ebeveynlerinden doğan yedi çocuğun en küçüğüdür.

O’Riordan, 1994 yılında Duran Duran eski yönetici Don Burton’la evlendi. Çiftin 2014’te boşanmadan önce üç çocuğu vardı.

1971’de İrlanda Limerick’de doğan Dolores O’Riordan, dinlendirici ve zaman zaman vahşi Celtic vokallerini kullanarak 1990’lı yıllarda Cranberries’i dünya çapında ün kazandı. Pixie saç kesimi ile şarkıcı / söz yazarı alt rock grubunun “Dreams”, “Linger” ve “Zombie” gibi hitlerle uluslararası müzik listelerine tırmanmasına yardımcı oldu. 2003 yılında başlayıp kariyerine devam etmek için ara verdiği halde altı yıl sonra grubuyla yeniden bir araya geldi. İrlanda’daki kaya ve pop sahnesinde büyük bir etki bırakan O’Riordan, aniden 15 Ocak 2018’de 46 yaşında öldü.

Dolores O'Riordan kimdir?Ölüm nedeni

Londra’yı ziyaret eden O’Riordan, 15 Ocak 2018’de sabah 9’dan hemen sonra Park Lane’deki bir otel odasında ölü bulundu. Bir ilk soruşturma sonunda yetkililer O ‘ Riordan’ın ölümünün şüpheli olduğu halde, ölüm nedeni hala bilinmiyor.

Ölümünü açıklayan ilk bildirinin bir parçası olarak, Cranberries’in Facebook’un fan sayfası “aile üyeleri ölüm haberini alınca harap oldu ve bu zor zamanında mahremiyet talep ettiler” dedi.

Rahip BBC’ye yaptığı açıklamada, O’Riordan İrlanda’da cenaze töreni düzenleyeceğini söyledi.

O’Riordan, 1990’da The Cranberry Saw Us’un öncüsü oldu. Grup, sonunda Cranberries’e geçti ve birlikte alt kaya grunge-filled sese ve O’Riordan’u kurşun şarkıcısı ve söz yazarı olarak seçti, grup uluslararası üne kavuştu.

MTV, 1993 ilk albümleri ” Everybody Else Is It Do It It”, “Neden Olmadığımız” ı piyasaya çıkarmadan önce, grubun tek “Dreams” i devir aldı ve büyük bir hayran kitlesi oluşturmasına yardımcı oldu. Grubun en ünlü parçalarından “Linger” de yer aldı.

Dörtten fazla albüm izlendiğinde “Zombie” dahil (1994) ölüm, savaş, aşk ve hayal kırıklığı ilgili bir şarkı – , To the Faithful Departed (1996). 1999’da Bury the Hatchet piyasaya çıktı ve Wake Up ve The Coffee The Coffee (2001) izledi . Grup 2003’te ara vermeden önce, Stars: The Best of 1992-2002 başlıklı yıldan önce en çok hit yapan derlemeleri yayınladı .

2018 itibarıyla Cranberries dünya çapında 40’tan fazla albüm sattı.

Dolores O'Riordan kimdir?Sağlık ve zihinsel konular

Cranberries’in büyük başarısı, O’Riordan’ı bir süre İrlanda’daki en zengin kadınlardan birine dönüştürdü, ancak kariyeri boyunca çeşitli sağlık ve zihinsel sorunlarla uğraştı.

2014’te O’Riordan, polis memurlarına ve bir uçuş görevlisine, New York’tan İrlanda’ya Aer Lingus uçuşunda suç işlemiş ve mahkeme kayıtlarıyla zihinsel sağlık sorunlarına maruz kaldığını ortaya koydu. Daha sonra çeşitli haber merkezlerine bipolar bozukluk ve depresyon geçirdiğini itiraf etti.

2017’de Cranberries akustik albümü Something Else’yi Avrupa ve Kuzey Amerika boyunca eşlik eden bir turla yayınladı ancak O’Riordan’ın bel ağrısı nedeniyle grup performanslarını kısaltmak zorunda kaldı.

Solo kariyer,Cranberries’i 13 yıldır yöneten O’Riordan, diğer projeleri sürdürmek için gruptan ayrıldı. İlk solo albümü Are You Listening’i 2007’de piyasaya çıkarmadan önce diğer müzisyenlerin albümlerinde yer aldı. İki yıl sonra, aynı sene tekrar gruba katılmadan önce son solo albümü No Baggage (2009) albümünü çıkardı .

2014 yılında O’Riordan Smiths’in Andy Rourke ve Ole Koretsky ile üçlü grup kurdu ve kendilerini 2016 yılında DARK olarak adlandırdılar. Üçlü, Science Agrees adlı albümlerini yayınladı .

Yazar:Hatice Öztürk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku