Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelikte Şeker Hastalığı Riskli Midir ?

0 156

Gebelikte Şeker Hastalığı Riskli Midir ?Şeker hastalığı kandaki şekerin olması gerektiğinden daha yüksek olmasıyla ortaya çıkar. Şeker hastası olmayan bir kadın hamile olduğunda şeker hastası olabilir. Hamilelik esnasında belli periyodlarla çeşitli testler yapılmaktadır. Bu testlerin takibini bağlı bulunulan aile sağlığı merkezi yapar. Aynı zamanda Kadın Doğum Uzmanı da hangi hafta hangi testin yapılması gerektiğini belirtir. Bu testler mutlaka yaptırılmalıdır. Çünkü bu testlerin anne ve bebek için hayati önemi vardır. Bu testlerden biri de şeker hastalığı testidir.
Şeker hastalığının tespiti ile ilgili test hamileliğin 24-28. Haftaları arasında yapılır. Hamile bayan bu haftalarda Kadın Doğum uzmanına gitmeli ve bu testi yaptırmalıdır. Yalnız bu testte birden fazla kan vermek gerekir. Anne aç olarak kanını verir. Daha sonra doktorunun yönlendirmesi dahilinde eczanelerde satılan 50, 75 ya da 100 mg’lık glikozu içer. Ve belli periyodlarda kan verir. Yaklaşık 2 saat içinde 4 kez anne adayından kan alınır. Bu testlerdeki orana göre hamilelik şekerinin olup olmadığı tespit edilir. Bu testin önemi büyüktür. Eğer anne adayında şeker tespit edilmişse annenin hamilelik boyunca tüm yeme- içme ve egzersiz düzeni değişir. Annede şeker oranının yüksek olması bebeği olumsuz yönde etkiler. Kadın Doğum Uzmanı teşhisi koyduktan sonra anneyi hemen bir Endokrinoloji bölümüne yönlendirir. Anneye önce bir diyet listesi verilir. Aynı zamanda şeker ölçüm cihazı istenir. Anne gün içinde yaklaşık 7 kere açlık ve tokluk şekerini ölçer. Her yemekten önce ve sonra şekerini ölçmelidir. Doktor tarafından verilen listeye çıkan sonuçları yazar. Bu sonuçları Endokrinoloji uzmanı inceler ve duruma göre insülin tedavisine başlanabilir. Hamile bayanlara şeker düşürücü hap verilmez. İnsülin oranı da şeker yükselme oranına göre değişir.

Eğer anne tedavi edilmez ise;
Bebekte bazı problemler ortaya çıkabilir.
Bebek erken doğabilir.
Bebeğin akciğerleri gelişmeyebilir.
Bebeğin ani ölüm riski oluşur.
Bebek solunum sıkıntısı yaşayabilir.
Bebekte şeker hastası olma riski vardır.
Bebek iri olabilir.
Hamilelik boyunca annenin şekeri ve bebeğin gelişimi takip edilir. Hamileliğin seyrine göre doğum gerçekleşir. Doğum hesaplanan tarihten önce olabilir.

Gebelikte Şeker Hastalığı Riskli Midir ?Hamilelikten sonra anneye tekrar şeker yükleme testi yapılır. Sonuçlara göre annede şeker hastalığının devam edip etmediği belli olur. Genellikle şeker hastalığı gebelikle birlikte biter.
Annede hamilelik şekeri olan bebeklere doğar doğmaz şeker testi yapılır. Bu test belli aralıklarla devam eder. Eğer bebeğin kan şekerinde problem oluşursa bebeğin şekerine müdahale edilir. Anne emzirdikten sonra genellikle bebeğin şekeri normal değerlere ulaşır ve bir problem oluşmaz.
Annesi gebelikte şeker hastası olmuş bebeklerin annesi gebelikte şeker hastası olmayan bebeklere göre gelecekte şeker olma olasılığı daha fazladır.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku