Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dronelar Nasıl Çalışır ve Drone Çeşitleri Nelerdir?

1 746

Dronelar Nasıl Çalışır ve Drone Çeşitleri Nelerdir?“Drone” kelime olarak İngilizce kökenlidir, çalışma prensibinden yola çıkılarak erkek arıya benzetilmektedir. Günümüzde ise “drone” insansız hava araçları olarak adlandırılmaktadır. İki farklı drone tipi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Wi-Fi ile bağlanılarak çalışan drone, ikincisi ise uzaktan kumanda ile yönetilen dronelardır. Kullanım alanları oldukça fazladır eski zamanlarda en çok askeri alanda kullanıldığı görülmektedir. Şimdilerde ise yarışmalarda, sağlık ve spor sektöründe, kullanılmaktadır. Bunun gibi birçok farklı alanda kullanımı yaygındır.

Drone Çalışma İlkeleri

Quadcopter Nedir?

Quadcopter birden çok pervaneye sahip bir helikopterdir. Burada en fazla simetrik ve sabit çalışanı 4 pervanesi olan VTOL (vertical take off and landing) yani dikey düzlem üzerinde uçma ve alçalma prensibi ile çalışan insansız hava aracıdır. Quadcopterların gövde kısmı + işaretini andırır ve her bir noktada motor vardır. Bu motorlar sayesinde üzerindeki pervaneler hareket eder ve kaldırma kuvveti oluşur. Ayrıca bu motorlar Quadcopterları kendi ekseninin dışında başka yönlere kolay bir şekilde hareket etmesini ve rahat olarak iniş yapabilmesini sağlar. Quadcopterların pervanelerinin dönüşleri ise tam tersinedir. Birbirine bakan iki pervane saat yönünde diğer iki pervane ise saat yönünün tersine doğru hareket ederler. Pervanelerin farklı yönde dönmesinin sebebi helikopterin denge sağlayıp kendi ekseni etrafındaki yön açılarını sabitlemektir.Dronelar Nasıl Çalışır ve Drone Çeşitleri Nelerdir?

Sağ taraftaki pervaneler ile sol taraftaki pervanelerin dönüş hızlarının farklı olması helikopterin denge açısında değişim yaratır. Diğer iki pervanenin de dönüş hızının farklı olması helikopterin yanlamasına giderken alacağı dönüş hızında farklılığa sebep olur.

Her pervanenin dönmesini sağlayan motorların gücü ESC (Electronic Speed Controller) yani elektronik hız ayar kontrol mekanizması yoluyla belirlenir.

Dronelar Nasıl Çalışır ve Drone Çeşitleri Nelerdir?Drone Çeşitleri Nelerdir?

1) Ulaşım Alanında Kullanılan Dronelar

Bu dronelar genellikle askeri ekipman ve teçhizatları yerine ulaştırmak için kullanılır. Ayak tarafında bulunan açık görünümlü yapısal olarak pençeye benzetilen ayaklarıyla taşıma amaçlı kullanılmak üzere üretilmiştir. Bu dronelar için ulaşım konusundaki çalışmalar sürdürülmektedir.

2) Saldırı İçin Tasarlanan Dronelar

Genel olarak tehlikeli ve ateşli silahlar taşırlar. Hedef üzerine kitlenip parçalama, patlatma ve hedefi infilak ettirme şeklinde tasarlanmıştır. Bu dronelar askeri amaçlı kullanılır. Fazlasıyla tehlikelidirler.

3) Takip Amaçlı Kullanılan Dronelar

Kızıl ötesi ve normal kameralar ile çalışırlar. Güvenliği sağlamak için sokaklarda kullanılır ayrıca olası yangınları tespit etmek için ormanlık alanlarda da kullanılmaktadır. Ayrıca doğal afetlerde de kullanılabirler.

4) Fotoğraf, Video ve Hobi Droneları

Fotoğrafçılar ve film yapımcıları artık bu droneları tercih ediyor. Eski zamanlarda uzaktan kuş bakışı görüntü almak için uçaklar kullanılıyordu. Ucuz ve maliyet açısından daha iyi olduğu için şu anda bu dronelar kullanılıyor.

Yazar: Ensar Türkoğlu

1 yorum
  1. Bertan diyor

    İlk Drone’umda pervanelerin üzerinde hangisinin nereye takılacağı yazmıyordu yönlerini bulana kadar bir kaç kere düşürmüştüm.
    Hangi pervanenin nereye takılaağı gerçekten önemli bir konu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.