Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İştah Nedir?

0 581

Açlık hissinin ortaya çıkması sonucu oluşan yemek yeme arzusuna iştah denilmektedir. İnsanların günlük yaşamın da vücudu için gerekli olan besinleri öğün olarak tüketmesi gerekir. Bu ihtiyacın karşılanmaması sonucu rahatsızlık verici olabilmektedir. İnsan vücudun da iştah hissini ayarlayan merkez beyinde başlamaktadır. İki kısımdan oluşan bu merkezin bir yeme hissi ve bir de doyma hissi bulunmaktadır. Yeme hissinden sonra doyma hissi gerçekleştiğin de doyma kısmından oluşan merkez uyarılır. Yeme devam ederse bu durum oburluk ile karşı karşıya kalmaya sebep olur. İştahı etkileyen en önemli nedenler arasında kanda ki glikoz seviyesinin düşmesidir. Kanda ki şeker ihtiyacı düştükçe acıkma hissi ortaya çıkar. Bu sebeple kan şekerim düştü şeklinde tabirler dile getirilebilmektedir.

Şeker HastalarınDa İştah?

Ş7654_istahliyimeker hastası olan bir bireyin sık sık ve az az beslenmesi gerekmektedir. Kanda ki şeker oranı düştüğün de şeker hastaların da sürekli acıkma hissi meydana gelir. Tok olunmasına rağmen kan da bulunan glikozun azalmasından dolayı kişi de açlık hissi oluşur. Bu yüzden dışarıdan insülin takviyesi yapılır. Eğer aşırıya kaçarak beslenme olursa obeziteye sebep olur. Bazı şeker hastalarının kilolu ve iştahlı olmasının sebebi de yine kanda ki glikoz oranının düşük olmasından kaynaklanır. Uzman kontrolün de gerekli besinler alınarak ve takviye yapılarak şeker hastaların da oburluk önlenebilir. Kan da glikoz oranı yüksek ise iştahsızlık meydana gelir fakat düşüşe geçtiğin de acıkma meydana gelmektedir. Açlık ve tokluk hissini iyi dengelemek gerekir.

İştah Kesen Besinler Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kanda ki glikoz oranı düşük ise sürekli bir acıkma ihtiyacı doğar. Bu yüzden tüketilen gıdalar da glikoz oranı çok önemlidir. Dengeli ve sağlıklı beslenme biçimi ile hem obeziteye hem de acıkma hissinin önüne geçilebilir. İştahın kesilmesi ile ilgili önerilen gıdalar genel olarak lifli ve her gün günlük olarak alınması gereken mineral, vitamin, protein ve yağ bakımından dengeli olmak zorundadır. İştah açıcı özelliği olan gıdalar genellikle şeker oranı ve karbonhidrat oranı yüksek olan gıdalardır. Bunların da vücut için alınması gereken gıdalar olduğu unutulmamalı fakat çok iyi dengelemeniz gerekmektedir.

7654_istah_nasil_olusurDünya da iştah kesen gıdalar arasında başı çeken ilk gıda elmadır. Özellikle diyet yapan kişilere elma yemeleri önerilir. Elma, kanda ki glikozu dengeler ve acıkma hissini düşürür. Diyet yapan kişilerin öğünlerin de mutlaka elma yer almaktadır. Lif ve pektin maddesinden yana zengin olan elma tok tutar. Salata çeşitlerinin de kişiyi tok tuttuğu bilinmektedir. Özellikle yeşil yapraklı besinler elma gibi lif bakımından zengindir. Kanda ki glikozu dengeleyeceğinden iştah kesmek için salata ile beslenme tercih edilebilmektedir. Salatalar kalori bakımından da diğer gıdalara oranla daha azdır ve bu sayede kilo alımını engeller. Diyet yapanlara önerilen yulaf ezmesi günlük tüketildiğinde yine açlık hissinin önüne geçer. Besin değeri olarak yüksek olan yulaf ezmesi glisemik endeksi düşüktür. Fakat besin değeri yüksek olan bir gıdadır.

Yeşil çay, protein ve acı biber tokluk hissi yaratır. Özellikle yine diyet yapanların beslenme listesinde yer alan bu gıdalar da acı biber açlık hissini bastırır. Protein kaynaklı gıdalar sporculara önerilir. Protein, tokluğu sağlayan en önemli gıdalardan biridir. Tavuk, yumurta, balık gibi besinlerin tüketilmesi kişi de tokluk hissini uzun süre sağlar.

Beslenme dışında iştahı kesmek için sık sık ve az olarak gıdaları tüketmelisiniz. Suyun etkisini kenara atamamak gerek. Beyin de açlık hissi ve susama hissi birbirine çok yakın olduğundan bazen susuzlukla açlık birbirine karıştırılabilmektedir. Bu sebeple su tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku