Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dublin Nasıl Bir Şehirdir ?

0 284

Dublin, İrlanda’nın başkentidir. Ayrıca Dublin, İrlanda’nın en büyük şehridir. Halkın birçoğu imkânların fazla olduğu bu yerde yaşamayı tercih etmişlerdir. İrlanda’nın nüfusu yaklaşık olarak 5 milyon civarında olmakla beraber, Dublin’in nüfusu ise yaklaşık 1,5 miyon civarındadır. Oldukça tercih edilen bu şehir, halkın istediği bütün imkânları bünyesinde barındırmaktadır. Bu şehir Londra’dan sonra Britanya’nın en önemli konumunda yer almaktadır.

8034_9Dublin eski bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Dublin’in mimarisinin korunmasıyla, çok sayıda müze, kilise, kale ve tarihi mimariler göze çarpmaktadır. Dublin temiz ve düzenli bir şehirdir. Dublin’ de gezilebilecek, tüm isteklere ve amaçlara uygun yerler vardır. Dublin, oldukça kozmopolit bir şehirdir. Dublin, en çok ziyaret edilen üçüncü başkenttir. İlk sırayı ise, Londra ve Paris almaktadır. Dublin her sene yaklaşık 4 milyon ziyaretçiye kollarını açmaktadır. Dublin, neredeyse tüm Avrupa’nın gözünde yatan bir başkenttir. Belirtmek isteriz ki yapılan bazı anketlerde, Dublin Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti seçilmiştir. Yapılan anketlerin bir diğer sonucu ise, İrlanda’nın Avrupa’nın en mutlu ülkesi olmasıdır.

Dublin’in Tarihi Süreci

Dublin’in tarihi geçmişi yaklaşık olarak M.Ö. 1. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Şehirde belirli yerleşim alanları 8034_8kurulmuştur. İnşa edilen bu alanlardan en önemlisi ise, manastırdır. Şehir kendini hazırlama ve geliştirme döneminden geçerken 841 yılında Norse’lar tarafından kasaba haline getirilmiştir. 14. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar Dublin ve çevresi İrlanda’nın kontrolüne geçmiştir. İrlanda’nın 14. ve 16. yüzyılları arasındaki en büyük toprak bütünlüğünün sağlandığı şehir Dublin’dir

17 yüzyıldan itibaren Dublin, gelişmeye ve hızla büyümeye devam etmiştir. Bu gelişmenin en önemli dönüm noktası ise, Geniş Caddeler Komisyonu’nun Dublin’e vermiş olduğu destektir. Bu destek şehrin kaderini adeta değiştirmiştir. Günümüz Dublin’ine baktığımız zaman, mimarinin geliştiğini görmekteyiz. Ancak bu mimari tarihin etkisi ile gelişmiştir. Dublin kralları I. ve IV. George döneminde, şehrin mimari gelişimi adeta şaha kalkmıştır. Şehir kendini çok fazla geliştirerek, dünyadaki sayılı şehirlerarasında yer almıştır. Şehir gelişimini devam ettirirken 20.yüzyıl başında bir duraklama dönemine girdir. Bunun sebebi ise, 20.yüzyıl başarında Cumhuriyetçi devrimcilerin, Birleşik krallıka karşı başlattıkları büyük isyandan kaynaklanmaktadır. Çıkan ayaklanmalar ve savaş sırasında Dublin’de gerilla savaşçılarının ilk örneği görülmüştür. İngilizler ile savaşa giren İrlanda, Dublin’in kaderine gölge düşürmüştür. Şehirde bulunan birçok tarihi eser harap olurken, yerli halkın yaşadıkları evlerde zarar gördü. Savaşın etkisi ile devlet binaları da zarar gördü. Zarar gören parlamento, Leinster Sarayı’na taşındı.

Hızlı başlayan ilerleme savaşın etkisiyle tamamen durdu. Bu durum 1960’ların başına kadar devam etti. 1960 yılından itibaren Dublin, tekrar hızlı bir büyüme içerisine girmiş oldu. Devlet ve özel şirketlerin girişimi ile Dublin’in alt yapısı tamamen yenilenmiş oldu. Şehir bu destekler ile gelişimine günümüzde de devam etmektedir.

Şehrin Kültürü

Dublin, dünyaya kazandırdığı yazarlar ile tanınmaktadır. Bu yazarlardan arasında Jonathan Swift, Roddy Doyle, Maeve Binchy, Bram Stoker, William Butler Yeats,James Joyce, J.M. Synge, George Bernard Shaw, Oscar Wilde, Seán O’Casey, Brendan Behan ve Samuel Beckett gibi dünyaya nam salmış isimler mevcuttur. Dublin Avrupa’nın en önemli kültür merkezlerinin başında gelmektedir. Sanat ve kültüre önem veren şehirlerden birisi hiç şüphesiz ki Dublin’dir. Modern Sanat Müzesi, Ulusal Kütüphane, Ulusal Basım Müzesi, Chester Beatty Kütüphanesi ve Belediye Galerisi Dublin’in bilindik sanat merkezlerinden bazılarıdır. Şehir nüfusunun yarısı, genç nüfustur. Bu nedenle Dublin, dünyanın en geç nüfusuna sahiptir. Gençler 25 yaşının altında olmasına rağmen sanat merkezleri ziyaretçi akınına uğramaktadır. 7’den 70’e her kesimden insanlar, sanat merkezlerine akın etmektedirler. Dublin şehri, gençlere verdiği önemi yapmış olduğu aktiviteler ile belli etmektedir. Şehirde birçok eğlence mekânları bulunmaktadır. Bu mekânlar şehir halkı hariç, dünyanın birçok yerinden de turistleri de ağırlamaktadır.

Dublin’e Genel Bakış

8034_131990’lara kadar Dublin daha çok dışarıya göç vermekteydi. Bunun sebebi ise, şehirde geçmişte yaşanan savaşların getirdiği olumsuzluklar olarak gösterilebilir. Ancak şehrin gelişmesiyle birlikte günümüzde Dublin’e Çin, Polonya, Filipinler, Birleşik Krallık, Nijerya, Litvanya, Avustralya, Yeni Zelanda, Rusya ve Romanya gibi ülkelerden yoğun göç başlamıştır. Dublin’den göç eden birçok yerli halk, günümüzde tekrar şehre göç etmeye başlamıştır. Şehrin gelişmesi ile doğru orantılı olarak Dublin’in her geçen gün nüfusu artmaktadır.

Eğitim

İrlanda için Dublin, en önemli eğitim merkezlerinden birisidir. Şehirde üç üniversite ve birçok yükseköğrenim kurumları bulunmaktadır. Dublin’de 20 adet enstitü ve kolej bulunmaktadır. Dublin Üniversitesi’nin tarihi 16. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. İrlanda’da bulunan en eski üniversite unvanına sahiptir. Günümüzde de eğitimine devam eden Dublin Koleji, İrlanda’nın en büyük üniversitesidir. Yakın zamanda kurulan ve kurulan son üniversite olan Dublin Şehir Üniversitesi işletme, endüstri ve mühendislik alanlarında kendini ön plana çıkarmıştır. Dublin Teknoloji Enstitüsü, çok modern bir kolej kurumudur. Bu kolej üçüncü seviye eğitim koleji olmasına rağmen, ülkenin en büyük eğitim kurumudur. Kolej bünyesinde teknik konulara ağırlık verse de, insan bilimleri ve sanat dallarında da oldukça başarılı bir eğitim sistemine sahiptir. Şehir dışı yerleşkelerden Tallaght ve Blanchardstown, teknoloji ile alakalı enstitüler olarak kayıtlara geçmiştir. Bu enstitüler Blanchardstown Teknoloji Enstitüsü ve Tallaght Teknoloji Enstitüsü adıyla anılmaktadır. Büyük kolej ve üniversitelerin dışında Dublin’de, küçük uzmanlık kolejleri de mevcuttur. The Gaiety Oyunculuk Okulu, öğrencilerine kaliteli bir eğitim programı vermektedir.

Spor Anlayışı

8034_11Birçok spor kulübünün merkezi Dublin’de yer almaktadır. Croke Parkı, Gal Atletik Birliğinin merkezidir. Bu yer yaz aylarında, Aziz Patrik gününde ve uluslararası futbol günlerinde spor dallarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu spor dallarından bazıları ise, Gal futbolu ve Hurling’dir. Parnell Parkı’nda, Dublin Gal Futbolu takımının lig maçları oynanmaktadır.

İrlanda Futbol ve Rugby Birliği’nin stadyumu ise, Lansdowne’dir. Buranın kapasitesi yaklaşık olarak 48.000’dir. Ayrıca burada İrlanda Milli Futbol takımının maçları da oynanmaktadır. Bu sayede de oldukça bilinmektedir. İlk rugby ve futbol maçlarına ev sahipliği yapmıştır.

İrlanda futbolunun geleneksel merkezi ise, Dalymount Parkı’dır. Bu park, Phibsboro’da yer almaktadır. Önceden İrlanda futbolunun geleneksel merkezi olan bu yer günümüzde ise, sadece Bohemian Futbol Kulübü maçlarında kullanılmaktadır.

İrlanda’nın en iyi ve en gözde kulübü ise, Shamrock Rovers’dir. Bu klüp, Milltown’dan gelmiştir.

İrlanda’ da açılan ilk spor kampüsü ise Blanchardstown’da yer almaktadır. Bu kampüs, Ulusal Su Sporları Merkezi olarak bilinmektedir. Dublin’ de spor çeşitliliği oldukça fazladır. Burada tazı ve at yarışları da yapılmaktadır. Bu yarışlar, Shelbourne Parkı’nda gerçekleşmektedir. Ayrıca Dublin, dünyaca ünlü at gösterilerine de ev sahipliği yapmaktadır. Dublin At Gösterileri, Kraliyet Dublin Derneği tarafından düzenlenmekte olup, Ballsbridge’de yapılmaktadır.

Dublin’de yaygın olan diğer sporlar arasında Çim hokeyi, atletizm, basketbol ve Gal Hentbolü’dür.

Dublin’de ayrıca Engelli Olimpiyatları da düzenlenmektedir.

Dublin görüldüğü üzere, birçok sporu bünyesinde barındırmaktadır. İrlanda halkı spora oldukça ilgilidir. Bu sayede spor merkezleri de oldukça gelişmiştir. Dublin’de genç nüfusun fazla olması, spora olan beklentileri de yükseltmektedir. Şehir içindeki yürüyüş alanları ve spor parkları bu beklentinin kanıtı olarak gösterilebilir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.