Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tüm Yönleriyle Kaz Dağları

0 398

Kaz Dağları, Balıkesir Edremit ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Edremit Körfezi’nin kuzey bölgesinde bulunan Kaz Dağı, Marmara ile Ege Bölgesini ikiye bölen ”İda Dağı” olarak bilinmektedir. Bu isim Kaz Dağı’na antik çağda verilmiştir. Biga yarımadasında bulunan en yüksek dağ unvanına sahiptir. Kaz Dağı, 1993 yılında UNESCO tarafından Milli Park olarak kabul edilmiş ve korunma altına alınmıştır.

8033_2Kaz Dağı’nın eteklerinde tarih boyunca birçok medeniyet kurulup, yıkılmıştır. Tarihe yakından tanıklık eden Kaz Dağı, M.Ö 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dağın eteklerinde Thebe, Lymessos, Khrysa, Killa, Anderia, Antandros, Astrya gibi şehirler kurulmuştur. Bu şehirler aynı zamanda da Truva Savaşı’na tanıklık etmişlerdir. Savaşın büyüklüğü bu şehirleri yok etmiştir. Kaz Dağı, birçok destana ve hikâyeye konu olmuştur. Ünlü Homeros İlyada’sında Kaz Dağları’nı ”Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası” olarak bahsetmiştir. Kaz Dağı’nın eteklerinden yamaçlarına kadar, her yerinden kaynaklar çıkmaktadır. Yılın her mevsimi Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kurumaması dikkat çekmektedir. Kaz Dağları coğrafi konumundan dolayı, mükemmel bir yerde bulunmaktadır. Hemen yanı başında bulunan deniz ile birleşen Kaz Dağları, görüntüsü ile insanları büyülemektedir. Oksijen miktarı çok fazladır. Dağın eteklerinden fışkıran su, içme suyu olarak kullanılabilmektedir. Kaz dağlarına gittiğiniz zaman sizi doğanın saf güzelliği karşılayacaktır. Buz gibi soğuk suları ile içinizi ferahlatacak Kaz Dağları, denizin iyotlu kokusu ile stresinizi alacaktır. Birçok yerli ve yabancı turist Kaz Dağlarını yılın her mevsimi ziyaret etmektedir. Ziyaretçilerin Kaz Dağlarına akın etmesinin bir sebebi de, hiç şüphesiz dağdaki bol oksijen miktarıdır. Oksijen saflığı bakımından Kaz Dağları, dünyada ilk üç yer arasında bulunmaktadır. Dünyada bu kadar nam salan bir dağı, kim ziyaret etmek istemez ki? Kaz Dağında, günümüzde birçok arkeolojik çalışmalar yapılmaktadır. Dağın tarihi çok öncelere dayandığı için, birçok bilim adamı Kaz Dağı bölgesine akın etmektedir. Gerek Dağın eteklerinde maden araştırmaları, gerekse dağın eteklerinde tarih öncesi kurulan eski yerleşim yerlerinin detaylı incelemeleri yapılmaktadır.

Kaz Dağı Hakkındaki Efsaneler

8033_4Dağın tarihi çok öncelere dayanmaktadır. Bu nedenle günümüze kadar Kaz Dağları hakkında birçok efsane gelmiştir. Bu efsaneler arasında Yunan efsanesi olan ”İlyada” da bulunmaktadır. Kaz Dağları hakkında dolaşan Türk efsaneleri ise, Sarıkız ve Hasan ile Emine’nin aşk öyküleri yer almaktadır. Kaz dağları hakkında en çok yayılan efsane hiç şüphesiz ki, Paris’in altın elmayı Afrodit’e verdiği hikâyesidir. Bu efsane sonucunda, Yunan Mitolojisinde geçen bir söz dikkatleri üzerine çekmektedir. Elmayı Afrodit’in alması sonucunda, dünya üzerindeki ilk güzellik yarışması Kaz Dağı’nda yapılmıştır. Bu efsane halk arasında olumsuz algılanmış ve bunun sonucunda Troia Savaşı başlamıştır.

Sarıkız Efsanesi

Bu tepe, Kaz Dağları’nın en yüksek tepesine verilen isimdir. Bu tepe, dilden dile dolaşan bir efsaneye sahiptir.

8033_5Efsaneye göre, babasıyla yaşayan bir Sarıkız bulunmaktadır. Sarıkız’ın babası hacca gider. Bu sürede, köyün delikanlıları Sarıkızla konuşma isteklerini dile getirir ve Sarıkız bu istekleri reddeder. Sarıkız’ın istekleri reddetmesi üzerine, köyün delikanlıları Sarıkız hakkında kötü dedikodular çıkartırlar. Sarıkız’ın babası hacdan dönünce, köy halkı babasına sırt çevirir. Adam köydeki dedikodulardan dolayı, üzülse de kızını öldürmeye karar verir. Bu yüzden kızını Kaz Dağları’nın en tepesine çıkartır. Ama kızını öldürmeye gönlü el vermez ve öylece orada bırakır. Belki yabani hayvanlar yer diye bıraktığı kızını ise, köye döndüğünde öldürdüğünü söyler. Ancak yaşlı adamın aklı hep kızında kalır.

Zaman geçtikten sonra köye gezgin olarak gelenler, sapsarı saçlı bir kızın yardımını gördüklerini ve kızın ermiş olduğunu söylerler. Baba bunları duydukça, o kızın kendi kızı olduğunu düşünür. Kaz Dağları’na çıkan yaşlı adam, kızını karşısında görür ve şükür namazı kılmak ister. Abdest almak için, kızından su ister. Sarıkız elindeki ibrikle, asla uzanamayacağı mesafede olan Güre Çayı’ndan bir çırpıda uzanıp, suyu alır. Bunu gören babası kızının ermiş olduğunu anlar ve hayrete düşer. Suyu veren Sarıkız, bir anda ortadan kayboluverir.

İşte, Sarıkız Tepesi böyle bir efsaneye ev sahipliği yapmaktadır.

8033_6Kaz Dağı Milli Park olması nedeniyle, rehberlerle gezilmektedir. Turistler, rehberler eşliğinde dağ hakkında daha detaylı bilgi edinebilirler. Kaz Dağı’nın Kestane ve Karaçam ağaçlarıyla kaplanmış olması, size büyülü bir hava sunmaktadır. Özellikle sonbahar da Kaz Dağı’nı ziyaret ederseniz, yollarının kızıl ve sarı yapraklar ile sarılmış olduğunu göreceksiniz. Dağın eteklerinde yürürken, burada bulunan ağaçlar size orman havasını eksiksiz yansıtacaktır. Dağın eteklerinden zirveye doğru çıkarken, dik yamaçlar sizi az da olsa zorlayabilir. Kaz Dağının cilvesi olarak nitelendirilen bu yollar, ilerledikçe size sürprizler sunacaktır. Attığınız her adımda sizi yeni bir doğa harikası karşılayacaktır. Ağaçların bile değiştiğini fark etmek, Kaz Dağının size sunduğu güzelliklerden bazılarıdır. Dağın eteklerinden ilerledikçe sizi Kayın, Köknar ve Meşe ağaçları karşılayacaktır. Attığınız her adım, sizi deniz seviyesinden birazcık daha yukarı çıkartacaktır. İyi bir açı ile denizin güzelliğini ve ormanların yeşilliğini aynı karede yakalayabilirsiniz.

Kaz Dağı’na yerli halk ve birçok turist akın etmektedir. İnsanların bir kısmı dağın güzelliklerini ve doğayı keşfetmek için, bazıları ise spor yapmak için Kaz Dağı’nın yolunu tutmaktadır. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, Kaz Dağında oksijen miktarı oldukça yüksektir. Bu nedenle, spor yapmak için ideal bir havaya sahiptir. Dağın eteklerinde yürümek için belirli yollar mevcuttur. Bu yolarda yürüyüş yapmak insana hem kalori harcatmakta, hem de doğanın huzurunu hissettirmektedir. Günümüzde birçok kişi Kaz Dağı’nda kurulan zayıflama kamplarına katılmaktadır. Belirli dönemlerde firmalar Kaz Dağlarına turlar düzenlemektedir. Bu turlara isterseniz sizde katılabilirsiniz. Eğer sizde temiz bir alanda yürüyüş yapmak veya dağın eşsiz güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız, turlar sizleri beklemektedir.

Kaz Dağının eteklerinde birçok yerleşim yeri mevcuttur. Bu yerleşim yerlerinde şifalı kaplıcalar bulunmaktadır. Bu kaplıcalar arasında en meşhuru ise, Kavurmacılar köyünde bulunmaktadır. Kaz Dağının hemen eteğinde bulunan Kavurmacılar köyü, yerli yabancı birçok turisti ağırlamaktadır. Kaplıcaları ile şifa bulabileceğiniz, aynı zamanda da dağın eteklerinde spor yapabileceğiniz muhteşem bir alandır Kaz Dağı.

Kaz Dağında Gezilecek Yerler

Antandros Antik Kenti

Bu antik kent, Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer almaktadır. Kazdağı’nın yakınlarında eski bir şehir olan bu antik kent, özellikle de M.Ö 5. yüzyılda Peloponnesos savaşlarında önem kazanmıştır.

Bu kentte birçok kazılar yapılmıştır. Ayrıca bu kentte, dünyanın ilk güzellik yarışması yapılmıştır. Antandros’a çok sayıda turist akını olmaktadır. Turistler Antandros’un uzun soluklu tarihini, kazı yerlerini görmek için bu kenti ziyaret etmektedirler. Burada yer alan, yaklaşık 800 yıllık zeytin ağacı da dikkatleri oldukça üzerine çekmektedir.

Darı Dere Tabiat Parkı

Bu park, Altınoluk Kaz Dağları’nda bulunmaktadır. Darı dere Tabiat Parkı, görüntüsü ve temiz havasıyla adeta insana huzur vermektedir. Bu parkın en önemli özelliklerinden biri ise, dünyanın en oksijenli yerleri arasında yer almasıdır.

Darı dere Tabiat Parkı’nın çevresi, değişik iklim tiplerini bünyesinde barındırmaktadır. Güneyinde Ege Denizi’nin, kuzeyinde ise Çanakkale Boğazı’nın sebep olduğu iklim tipi mevcuttur. Dağ ve deniz rüzgârının etkisi altında kalan bu yer, aynı zamanda poyraz ve vadi meltemini en iyi hissettiren yerlerden biridir.

Darı dere Tabiat Parkı’nın, köknarın kozalağından yapılan çayı ve çam reçeli oldukça meşhurdur. Bu parka geldiğinizde, meşhur olan çayı ve reçeli tatmanızı tavsiye ederiz.
Kaynakça:
Wikipedia

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.