Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın Bilinmeyen 5 Harika Yeri

0 27

Dünyada birçok güzel yerler bulunmaktadır. Makalemizde dünyanın bilinmeyen 5 harika yeri hakkında sizlere bilgiler sunacağız. Dilerseniz bu harika yerler hakkında hemen bilgiler sunalım.

İşte Dünyanın Bilinmeyen 5 Harika Yeri;

Banaue Pirinç Terasları (Filipinler)

8846_leptis_magna_libyaFilipinler ülkesinin en belirgin özelliklerinden biri de harika yerlere ev sahipliği yapmış olmasıdır. Özellikle de Banaue Pirinç terasları bu ülkenin en belirgin niteliğini göstermektedir. 2000 yıllık olan bu pirinç terasları Ifugay Dağları üzerinde yer almaktadır. Burada yaşayan yerli halkın ataları tarafından inşa edilmiş olan Banaue Pirinç Teraslarının en belirgin özelliklerinden biri de dünyanın 8.harikası olarak bilinmesi ve inşasının eller ile yapılmış olmasıdır. Denzi seviyesinden yaklaşık olarak 1500 metre yükseklikte bulunan Banaue Pirinç Terasları 10.360 kilometrekarelik büyük bir alanı kaplamaktadır. Günümüzde halen faliyette olan Banaue Pirinç Terasları burada yaşayan yerli halk tarafından üzerinde çeşitli sebze ve pirinç ekimi yapılmaktadır.

Sigiriya (Sri Lanka)

Dünyanın 5 bilinmeyen harika yerlerinden biri de Sigiriya’dır. Sri Lanka bölgesinde bulunan bu harika yerin anlamı ise Aslan Kayası anlamına gelmektedir. Antik taştan ve saray harabesinden oluşan Sigiriya yapısının çevresinde ise depo, bahçeler ve tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Kral Kassaba döneminde inşa edilmiş olan yapı aynı zamanda Sri Lanka’nın 7 Dünya Mirası Listesinde bulunmaktadır.

Herkül Kulesi (İspanya)

İspanya ülkesinin Galiçya bölümünde bulunan Herkül Kulesi dünyanın en harika yerler arasında bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerde Roma İmparatorluğu tarafından deniz feneri olarak kullanılan Herkül Kulesi günümüzde halen deniz feneri görevini yürütmektedir. En son 1791 tarihinde tamir edilen Herkül Kulesi aynı zamanda İspanya ülkesinin de en gözde tarihi mekanlarındandır.

Torun (Polonya)

Dünyanın en güzel ve bilinmeyen 5 harika yerlerinden biri de Polonya ülkesinde bulunan Torun antik kentidir. Kuzey Polonya’da bulunan yer alan Torun antik kenti Vistula Nehrinin üzerinde bulunmaktadır. Dünyaca ünlü bilimadamlarından Kopernik’in de burada dünyaya geldiği bilinmektedir. Orta çağ kentlerinden olan Torun kenti harika ve oldukça estetikli görünümü sayesinde görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Leptis Magna (Libya)

Roma İmparatorlu tarafından tarihi eser olarak günümüze kadar ulaştırılan Leptis Magna kenti dünyanın bilinmeyen 5 harika yerleri arasında bulunmaktadır. Libya ülkesinin All Khues bölgesinde bulunan Leptis Magna antik kenti aynı zamanda Libya ülkesinin en harika yerlerindendir.

Makalemizde dünyanın bilinmeyen 5 harika yeri hakkında bilgiler sunduk. Yolunuz bu 5 harika yerin bulunduğu bölgelere doğru düştüğünde bu harika yerleri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.