Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kangren Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir?

0 1.380

8844_234Toplumlarda nadiren de olsa görülebilen tehlikeli sağlık sorunlarından biri de kangrendir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen kangren taşıdığı riskler nedeniyle genel sağlığın tehlikeye girmesine yol açabilmektedir.

Dolaysıyla uzmanlar kangren sorununun oldukça önemli bir sorun olduğunu ve henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerektiğini belirtmektedirler.

Peki kangren nedir başlıca nedenleri nelerdir yazımızın da ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını sunalım. İlk olarak kangren rahatsızlığının tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Kangren Nedir?

Kangren; Çeşitli nedenlere bağlı olarak kan akışında azalmaların oluşmasına veya da damarların tıkanmasına bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Kangrenin en olumsuz yönü ise mutlak olarak erken müdahale gerektirmesidir. Erken müdahale durumunda birey bu sorundan tamamen kurtulabilme imkanına kavuşabilmektedir.

Kangrenin Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Kangrenin bazı sebepleri bulunmaktadır. Dolaysıyla kangren rahatsızlığı genellikle bu sebeplere bağlı olarak kendini gösterebilmektedir. İşte kangrene yol açabilen başlıca etkenler şunlardır;

  • Sigara ve alkol
  • Damar sertliği
  • Şeker hastalığı
  • Hiper tansiyon kangren rahatsızlığının oluşumda etkin rol oynayabilmektedir.

Özellikle de sigara ve alkol kangrenin meydana gelmesine yol açan ilk etkenlerdir.

Kangrenin Başlıca Belirtileri Nelerdir?

8844_232Kangrenin nedenleri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de başlıca belirtilerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Kangrenin başlıca belirtileri ise şunlardır;

Deride hafif derecede iltihaplanmaların oluşması
Derinin kızarması
Derinin beyaz bir renk alması ve deriye basınç uygulandığında beyaz rengin pembemsi bir renge dönüşmesi
Derinin ilk aşamada koyu kırmızı sonrasında mor ve son olarak siyah renge dönüşmesi kangrenin başlıca belirtileridir.

Kangrenin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Malesef ki kangrenin meydana gelmesiyle birlikte tedavisinin başarılı olabilmesi oldukça zor olmaktadır. Kangrenin oluşumundan sonrasında tedavi uygulaması olarak 2 farklı seçeneğe başvurulmaktadır.

İlk seçenek olarak kangrenin oluştuğu kısmın kuruyarak kendiliğinden düşmesi beklenmektedir. İkinci seçenek olarak ise kangren oluşan bölgenin ağrısının kesilmesi ve iltihabın daha fazla yayılmasının önlenmesi amacıyla ilgili kangrenli kısmın kesilmesidir.Dolaysıyla oluşumundan itibaren hızla gelişebilen kangren rahatsızlığının malesef ki tedavisi kesin olarak bulunamamaktadır.

Uzmanlar Uyarıyor;

Uzmanlar hemen tüm hastalıkların ana nedenlerinden olan sigaranın kangrenin oluşumunda etkin rol oynadığının altını çizmektedirler. Dolaysıyla uzmanlar genel sağlığında tehlikeye girmesine yol açabilen sigaradan ve dumanının dahi bulunduğu ortamlardan uzak durulması gerektiğini belirtmektedirler. Makalemizde kangren nedir başlıca nedenleri nelerdir sağlık konusu hakkında bilgiler sunduk.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Sağlık sorunlarınız için doktorunuza başvurunuz.
Kaynakça:
saglikvakti.com

uzmantv.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku