Dünyanın En Büyük 5 Gölü

Devasa boyutları ve görkemli duruşları ile insanların ruhunu tazeleyen, ülkelerin gelişimine katkı sağlayan göller en güzel doğal oluşumlardan biridir. Göllerin yüz ölçümünün artması ile ekonomi, tarım ve hayvancık faaliyetlerine olan katkısı da aynı oranda artmaktadır. Göller pek çok koldan gelen nehirler ile beslenirler. Aynı zamanda çok geniş alanlara yayılan göller pek çok kültürü tanımayı sağlar.

Hazar Gölü

Hazar Gölü 319,000 kilometrekarelik bir alana yayılıp dünyanın en büyük tuzlu gölü olma özelliğini taşımaktadır. İran, Azerbaycan, Kazakistan ve Rusya sınırları içerisinde yer alan Hazar Gölü’nü İran’ın Gilan bölgesinde görmek ve etrafında oturmak mümkündür. Azerbaycan’ın Bakü ilinde de Hazar Gölü’nü görmek mümkündür. Göl üzerinde motorlu kayık ve jet ski gibi şeyler kullanılabilir. Gölün büyüklüğünden dolayı Hazar Deniz’i de denmektedir.

Lake Superior (Superior Gölü)

82,200 kilometrelik alana yayılan tatlı su gölü Kanada-Amerika sınırları arasında yer alır. Aynı zamanda Buzul Devri’nden kalan balık türlerini bünyesinde barındıran bir göldür. Dünyanın en büyük göklerinden biri olan Superior Gölü kış aylarında buz tuttuğu için üzerinde gezinti yapmak mümkündür. Gölün etrafı yeşiller içerisindedir. Tekne ile gezinti yapma faaliyetine oldukça fazla talep bulunmaktadır. Göl kıyıları Kanada’nın cenneti olarak adlandırılır. Aynı zamanda gölün Algolama Bölgesi’nde çok sayıda doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Göl boyunca düzenlenen Agawa Kanyon Tren Turları bulunmaktadır. Bu turlar ile eşsiz doğa görüntülerine rastlamak mümkündür.

Victoria Gölü

Doğu Afrika’da yer alan bu göl, Tanzanya, Uganda ve Kenya olmak üzere 3 ülkenin sınırlarında yer alır. Fakat en büyük bölümü Kenya’da yer alır. Afrika’nın en büyük, dünyanın ise en büyük 3.gölüdür. Toplam 68800 metrelik alana sahip bu göl, pek çok hayvan çeşidine ev sahipliği yapar. Göl kenarları birbirinden oldukça farklı özelliklere sahiptir. Gölün güney kısımlarında 90 metrelik uçurumlar yer alır. Gölü, İngiliz kaşif John Hanning Speke bulmuş ve Victoria adını vermiştir.

Lake Huron Gölü

59.600 km² alana sahip olan bu göl, Kuzey Amerika’da yer alır. Yılın bazı aylarında göl buz tutar. Dünya’nın en büyük 4. Gölü olan Lake Huran Gölü, adını bölgede yaşayan Huron halkından almıştır. Dünya’da en çok adaya sahip olan göldür. Kış aylarında göl kenarında buz pateni ve kayak sporu yapılır. Gölün kenarlarında pek çok tatil alanları yer alır. Bu göl, ABD- Kanada sınırını belirler. Gölün yer aldığı bölgede yaşayan insanların büyük çoğunluğu balıkçılıkla uğraşır.

Michigan Gölü

Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Michigan Gölü, Dünya’nın en büyük 5. Gölüdür. Gölün kuzeyinde yer alan Mackinac Boğazı sayesinde Huron Gölü’ne bağlanır. Yılın kış aylarında buz tutan bu göl, her mevsim şiddetli fırtınaya maruz kalır. Gölün alanı 58.016 km², derinliği ise 281 metredir. İsmini Michigan Eyaletinden almamıştır. Tam tersi eyalet ismini bu gölden almıştır. Michigan Kızılderili dilinde büyük su anlamına gelir. Her mevsim yoğun su trafiğine sahiptir.

Yazar: Can Baskın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar