Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Esansiyel Yağlar Gerçekten Faydalı mıdır?

0 470

Esansiyel yağlar son zamanlarda baş ağrısından uyku sorunlarına, kronik hastalıkların tedavisinden boğaz ağrısına kadar pek çok hastalığı tedavi etmek için çok fazla tercih edilmektedir. Peki bu konsantre bitkisel yağlar gerçekten sağlığa faydası var mı dır? Sibley Memorial Hastanesindeki bütünleyici tıbbın program direktörü Harpreet Gujral, uçucu yağlar herkes için işe yaramadığını ancak bunları güvenli bir şekilde kullanıldığı sürece, denemenin de bir zararı olmadığı yönünde açıklama yapmıştır. Gugral’a göre ruh halini iyileştirse bile genel sağlık ve kişinin kendini iyi hissettirmesi olumlu yönde etkileyerek faydası olmaktadır.
Eğer bir kişi uçucu yağları denemek isterse, hangi koşulların tedavi edilmesinde hangi yağın işle yaradığını ve kaliteli yağları nasıl temin edeceği konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Bu makale esansiyel yağlar hakkında bilgiler bulunmaktadır:

Esansiyel Yağlar Nedir?

Esansiyel Yağlar Gerçekten Faydalı mıdır?Esansiyel yağlar temelde bitki özleridir. Koku üreten bileşikleri elde etmek için bir bitkinin çeşitli kısımlarından (çiçek, ağaç kabuğu, yaprak veya meyve) buğulama veya pres sıkım ile elde edilirler. Tek bir şişe uçucu yağ üretmek için bir bitkiden çok fazla miktarda işleme girmesi gerekir. Bu yağlar kokmasının yanında başka faydaları da bulunmaktadır.

Aroma Terapi Nedir?

Aroma terapi, terapötik fayda için uçucu yağların kullanılmasıdır ve yüzyıllardır uygulanmaktadır. Bu yağlar solunduğunda, koku molekülleri koku alma sinirlerinden doğrudan beyne gider ve özellikle beynin duygusal merkezi olan amigdalayı etkiler. Esansiyel yağlar da cilt tarafından emilebilir. Bir masaj terapisti, masaj sırasında sıkı kasları gevşetmek için bu yağlardan kullanabilir. Veya bir cilt bakım şirketi, yatıştırıcı olmasını sağlamak için banyo tuzlarına lavanta ekleyebilir.

Uçucu Yağlar Ne İçin Faydalıdır?

Her ne kadar insanlar uçucu yağların bir takım rahatsızlıklar için doğal çareler olduğunu iddia etseler de insan sağlığına etkilerini belirlemeye yönelik yeterli sayıda araştırma yoktur. Fakat laboratuvar çalışmalarının sonuçları ümit vericidir. Mesela bu yağlardan bazı esansiyel yağların bir tür Lyme bakterisini antibiyotiklerden daha iyi öldürebildiğini bulmuş ancak insan klinik denemelerinin sonuçları karışık çıkmıştır. Araştırmalar devam etmektedir.
Bazı araştırmalar uçucu yağları kullanmanın bir yararı olduğunu gösterirken, bazıları semptomlarda iyileşme göstermediğini iddia etmektedirler. Klinik çalışmalar, uçucu yağların aşağıdaki gibi durumları hafifletip hafifletemeyeceğini araştırmıştır:
• Kaygı
• Depresyon
• Mide bulantısı
• Uykusuzluk hastalığı
• İştahsızlık
• Ağız kuruluğu

Esansiyel Yağlar Güvenle Kullanılabilir mi?

Piyasadaki uçucu yağların kalitesi, saf uçucu yağlardan daha az pahalı bileşenlerle seyreltilmiş olanlara kadar büyük ölçüde değişir. Ve bu konuda yasal bir düzenleme olmadığı için, ürün etiket satın alınan yağın içindeki tüm bileşenleri listeleyemeyebilirler. Bu yüzden uçucu yağların yutulmaması gerekir.
Ayrıca kokulu buhar yaratan küçük ev aletleri olan esansiyel yağ difüzörlerinin kullanılmasına karşı bazı uzman tavsiyelerine uymak gerekir. Mesela ortak bir alanda ya da birden fazla üyeli bir evde kullanılması durumunda kokunun yayılmasıyla o mekândaki kişileri farklı şekilde etkileyebilir ya da nane genellikle baş ağrıları için önerilir. Ancak eğer 30 aylıktan küçük bir çocuğun yanında kullanıldığında çocuğu ajite edilebilir, yani olumsuz bir etkisi olabilir. Ek olarak, çarpıntısı olan birini nane olumsuz yönde etkileyebilir.
Uçucu yağları kullanmanın en güvenli yolları şunlardır:
• Aroma terapi aksesuarları: Gün boyunca esansiyel yağlar uygulanabilen ve koklanan emici malzemelerden yapılmış kolyeler, bilezikler ve anahtarlıklar.
• Vücut yağı: Zeytinyağlı, jojoba veya hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile cilde masaj yapılabilecek bir karışım. Esansiyel yağlar konsantreolduğundan dolayı tahrişe neden olabilirler. Onları cilt üzerinde inceltmeden kullanmaktan kaçınmak gerekir.
• Aroma çubuğu: Ayrıca esansiyel yağ inhaleri olarak adlandırılan bu taşınabilir plastik çubuklar, esansiyel yağı emen emici bir fitile sahiptir. Hazır olana kadar kokunun salınmaması için kapaklı olmaktadır.
Uçucu Yağlara Karşı Alerjik Reaksiyonlar
Az sayıda insan, belirli esansiyel yağlara tahriş veya alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Eğer bir kişinin atopik dermatit veya topikal ürünlere reaksiyon öyküsü varsa, daha kötü reaksiyona girme olasılığı daha yüksektir. Alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek yağlardan bazıları şunlardır:
• Kekik yağı
• Tarçın kabuğu yağı
• Yasemin yağı
• Limon yağı
• Ylang-ylang yağı
• Papatya yağı
• Bergamot yağı
Saf esansiyel yağlar kuvvetli olduğundan dolayı, doğrudan cilde uygulamaktan sakınmak, kötü bir reaksiyondan kaçınmanın en iyi yoludur. Uçucu yağları uyguladıktan sonra kırmızı, kaşıntılı kızarıklık veya kurdeşen varsa bir doktora görünülmesi gerekir. Çünkü alerjik bir reaksiyon geçiriyor olunabilir.

Hangi Uçucu Yağlar En İyisidir?

Hepsi farklı kokulara ve kimyasal yapılara sahip düzinelerce uçucu yağ vardır. Hangi uçucu yağların en iyisi olduğu konusu görecelidir. Çünkü hangi belirtileri hafifletmek kullanılacağına veya tercih edilen kokuya göre değişir. En popüler uçucu yağlardan bazıları şunlardır:
• Lavanta yağı: Birçok insan lavanta kokusunu rahatlatıcı bulmaktadır. Genellikle stresi ve kaygıyı hafifletmek ve iyi bir uykuyu teşvik etmek için kullanılır.
• Çay ağacı yağı: Ayrıca melaleuca olarak da adlandırılan bu esansiyel yağ, Avustralya‘nın yerli halkı tarafından yara iyileşme amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde sivilce, sporcu ayağı ve böcek ısırıkları için yaygın olarak kullanılmaktadır.
• Nane yağı: Nane yağı esansiyel yağı, enterik kaplı bir kapsül içinde alındığında (güvenilir bir sağlık destek sağlayıcısından) irritabl barsak sendromu (IBS) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Ayrıca topikal olarak uygulandığında gerginlik baş ağrısını da azaltabilir.
• Limon yağı: Birçok kişi limon yağının narenciye kokusunun ruh hali güçlendirmek için kullanır. Aynı zamanda ev yapımı temizlik ürünlerinde de sıkça kullanılır.
Kaliteli Uçucu Yağlar Nasıl Bulunur?
Uçucu yağlar almak için alışveriş yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör ürün kalitesidir. Ancak, hangi yağların en iyisi olduğunu bulmak zordur, çünkü pek çok ülkede uçucu yağlar için bir derecelendirme sistemi veya sertifikası sağlayan bir devlet kurumu yoktur. Bu aslına bakılırsa büyük bir problemdir. Çünkü birçok şirket uçucu yağlarının terapötik kalite olduğunu iddia etmektedir, ancak bu sadece bir pazarlama terimi olarak kalmaktadır. Ne yazık ki, çevrim içi olarak veya mağazalardan temin edilen uçucu yağların etiketlerinde listelenmediği halde içlerinde birçok bileşen vardır. Yağ alırken saf esansiyel yağlar almaya yardımcı olacak birkaç ipucu:
• Etiketi incelemek: : Bitkinin Latince adını, saflık derecesini, kendisine eklenen diğer içerikleri ve bitkinin büyüdüğü ülkeyi içermelidir.
• Şirketi değerlendirmek: Birkaç yıldan beri tanınmış ve saygın bir aroma terapi şirketinden ürün satın alın alınmalıdır.
• Koyu renkli cam kapları seçmek: Saf esansiyel yağlar oldukça konsantredir. Plastik şişeleri zamanla çözerek yağı lekeleyebilir. Çoğu şirket, esansiyel yağları kalitesini korumak için küçük kahverengi veya mavi cam şişelerde alınmalıdır.
• Kokulu yağları kaçınmak: Koku veya parfüm yağları, kimyasallarla birleştirilen uçucu Esansiyel Yağlar Gerçekten Faydalı mıdır?yağlardan veya tamamen kimyasallardan yapılır. Aroma terapi için uygun değillerdir, bunun yerine, en saf haliyle tek bir esans yağı içeren şişeler aranmalıdır (başka hiçbir dolgu maddesi içermeyen% 100 esans yağı).
• Fiyatları karşılaştırmak: Esansiyel yağlar, hasat ve üretimin ne kadar içerdiğine bağlı olarak çok uzun bir fiyat aralığındadır ve çok çeşitli fiyatlar olabilir. Gül mutlak veya sandal ağacı yağları daha pahalı olurken, tatlı portakal yağı daha ucuza gelir. Pahalı bir uçucu yağ için en düşük fiyat verenlerin sattıkları yağ muhtemelen saf değildir.
Esansiyel yağlar kokularıyla kişilerin ruh halini iyileştirirken bazı kişiler için çeşitli koşulların belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilirler. Bunların sağlıklı bir yaşam tarzına nasıl dahil edileceği hakkında daha fazla bilgi için, bütünleştirici bir tıp uzmanına danışılması tavsiye edilir.

Kaynakça:
paleoleap.com
nature.com
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku