Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Büyük Yatırımcıları Kimlerdir?

2 589

Dünyanın En Büyük Yatırımcıları Kimlerdir?Büyük para yöneticileri, finans dünyasının rock yıldızları gibidir. En büyük yatırımcıların hepsi başarılarından bir servet kazanmıştır ve çoğu durumda milyonlarca başka şirketin benzer getirilere ulaşmasına yardımcı olmuşlardır.
Bu yatırımcılar, yatırımlarına uyguladıkları stratejilerde ve felsefelerde büyük ölçüde farklılık gösterirler; Bazıları yatırımlarını analiz etmek için yeni ve yenilikçi yollarla ortaya çıkarken, diğerleri neredeyse tamamen içgüdüyle kararlar almıştır. Bu yatırımcıların farklı olmadıkları tek konu, piyasayı sürekli olarak yenme yetenekleridir.
1.) Warren Buffet
Tarihin en başarılı yatırımcılarından biri olarak görülüyor. Benjamin Graham’ın belirlediği ilkeleri takiben, Berkshire Hathaway aracılığıyla hisse senedi ve şirketleri satın alarak milyar dolarlık bir servet biriktirdi. 1965’te Berkshire Hathaway’de 10.000 dolarlık yatırım yapanlar bugün 50 milyon doların üzerinde getiri sahibi oldular. Buffet’in yatırım disiplini, sabrı ve değeri , yıllardır piyasadan daha iyi bir performans göstermektedir.Dünyanın En Büyük Yatırımcıları Kimlerdir?
2.) Benjamin Graham
Benjamin Graham bir yatırım yöneticisi ve finansal eğitimci olarak başarılı olmuştur. Diğerlerinin yanı sıra eşsiz öneme sahip iki yatırım klasiği yazmıştır. Aynı zamanda iki temel yatırım disiplinin babası kabul edilmektedir. Bunlar: güvenlik analizi ve değer yatırımıdır.
3.) John Templeton
Templeton dünyanın en büyük ve en başarılı uluslararası yatırım fonlarından bazılarını yaratmıştır. 1992’de Templeton fonlarını Franklin Grubuna satmıştır.1999 yılında, Money Magazine onu ‘’yüzyılın en büyük küresel hisse senedi seçicisi’’ olarak adlandırdı.
4.) Thomas Rowe Price, Jr.
Thomas Rowe Price, Jr. ‘’büyümenin babası’’ olarak kabul ediliyor. Yatırım felsefesi, yatırımcıların uzun vadede bireysel stok toplamaya daha fazla odaklanmaları gerektiğidir. Disiplin, süreç, tutarlılık ve temel araştırma başarılı yatırımcılık kariyerinin temeli olmuştur.
5.) George Soros Dünyanın En Büyük Yatırımcıları Kimlerdir?
George Soros, geniş ekonomik trendleri, tahvil ve para cinsinden yüksek kaldıraçlı, riskli oyunları çevirmede bir ustadır. Bir yatırımcı olarak Soros kısa vadeli bir spekülatördür ve finansal piyasaların yönleri üzerinde büyük bahisler yapmaktadır. 1973’te George Soros, Soros Fonu Yönetiminin hedge fon şirketini kurdu ve bu fon nihayetinde tanınmış ve saygın Kuantum Fonu’na dönüştü. Neredeyse 20 yıl boyunca, bu agresif ve başarılı hedge fonunu çalıştırmıştır. Yıllık %30’un üzerinde getiri elde ettiği ve iki kez de yıllık ‘100’den fazla getiri sağladığı bilinmektedir.
6.) John (Jack) Bogle
Bogle, 1974 yılında Vanguard Group yatırım fonu şirketini kurmuş ve dünyanın en büyük ve en saygın fon sponsorlarından biri haline getirmiştir. 1976 yılında ilk endeks fonu olan Vanguard 500’ü yaratıp piyasaya sunmuştur.
Jack Bolge’ın yatırım felsefesi, risk taşımayan, düşük maliyetli, düşük devirli ve pasif yönetilen geniş tabanlı endeksli yatırım fonlarına yatırım yaparak piyasa getirilerini ele geçirmektir.
7.) William H. GrossDünyanın En Büyük Yatırımcıları Kimlerdir?
‘’Tahvillerin Kralı’’ sayılan Gross, dünyanın önde gelen tahvil fon müdürüdür. PIMCO ailesi tahvil fonlarının kurucusu ve genel müdürü olarak, kendisi ve ekibi yönetim altındaki sabit gelirli varlıklardan 600 milyar dolardan fazla getiri elde etmiştir.
1996 yılında Gross, tahvil ve portföy analizindeki artışa katkılarından dolayı Sabit Gelir Analisti Derneği A.Ş. ‘ne giren ilk portföy yöneticisi olmuştur.

Kaynakça:
https://www.investopedia.com/slide-show/worlds-greatest-investors/

Yazar: Merve Karaca

2 Yorumlar
  1. Yorum diyor

    tek şu Warren’i tanıyom diğerlerini ilk defa gördüm

  2. Kartfinans diyor

    türkiyeninkiler kimler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku