Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Keçi Sütü Sabunu

0 362

Kozmetik sektörünün vazgeçilmez unsurlarından biri olan sabunlar, cilt temizliği için oldukça sık kullanılan ürünler arasındadır. Her cilt tipine göre üretilmiş sabun çeşitleri geniş bir skalaya sahip olmakla birlikte; pek çoğu içerisinde barındırdığı kimyasallar nedeniyle istenmeyen zararlara da sebep olabilmektedir. Bu nedenle cilt temizliği ve bakımı konusunda hassas olan kişiler daha çok el yapımı, doğal ve katkısız sabun tercihinde bulunmaktadır. Bu doğal sabunlar arasında, özellikle de son zamanlarda oldukça merak uyandıran ‘keçi sütü sabunu’ saymakla bitmeyen faydalarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Marketlerde, kozmetik mağazalarında, internet üzerinde ve daha birçok yerde ulaşılabilen sabun çeşitleri, çoğunlukla sentetik ve kimyasal barındıran sabunlardır. İçerdikleri çok sayıda kimyasal nedeniyle, özellikle de hassas cilt sahibi bireylerde tahriş, egzama vb. pek çok probleme sebep olabilen bazı sabunlar, aynı zamanda gözenekleri tıkayarak cildin hava almasını da engelleyebilmektedir. Bu noktada keçi sütü sabunları, doğal içeriği, vitamin ve mineral yoğunluğu, saf yağ içermesi ile nemlendirme, temizleme, gözenek açma gibi pek çok fayda sağlamaktadır. Hassas, kuru, yağlı ya da karma cilt gibi bütün cilt türlerine uygun olduğu belirtilen doğal keçi sütü sabununun faydalarını şu şekilde sıralanabilmektedir:

Keçi Sütü SabunuDoğal İçeriğiyle Derinlemesine Temizlik Sağlar

Yapılan çalışmalar doğrultusunda, içeriği ile birlikte anne sütüne en yakın süt olarak kabul edilen keçi sütü, çok sayıda vitamin ve mineral bileşenlerine sahiptir. Sütü gibi sabunu da zengin içeriği sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu doğal bileşenleri temin ederek derin bir temizlik sağlamaktadır.

Cilt temizliği noktasında en önemli faktörlerden biri, cildin hava almasını sağlayan bu gözenekleri çeşitli kimyasallarla ya da ürünlerle tıkamadan derin bir temizlik sağlamaktır. Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktik asit ise bu noktada oldukça işlevseldir. Özellikle de ciltte var olan pürüz, komedon gibi istenmeyen yapıların giderilmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda cilt üzerindeki ölü doku, kir, kalıntı vb. yapılar için keçi sütü sabununda bulunan alfa hidroksil asitler oldukça etkili olmaktadır. Cilt üzerinde bulunan ve cildin nefes almasını engelleyen bu katman, keçi sütü sabunu içeriği sayesinde ciltten uzaklaştırılabilmekte ve daha parlak, taze bir cilt görünümü sağlanabilmektedir.

İçerdiği Vitamin ve Mineral İçeriği ile Cildi Besler

A, C, D vitaminlerinin yanı sıra B vitamini türevlerini de içeren doğal keçi sütü sabunu, aynı zamanda cilt ve saç sağlığı için oldukça önemli olan çinko, bakır, selenyum gibi değerli mineraller içerir. Bu içerik cildin ihtiyaç duyduğu temel besin kaynakları olmakla birlikte; özellikle de çinko minerali hücre yenilenmesini uyararak cildin kendini sağlıklı bir şekilde yenilemesini sağlar.Keçi Sütü Sabunu

Cildin en üstünde bulunan ve yüzey katmanı olarak ifade edilen katmanı aşabilme özelliğine sahip keçi sütü sabunu, ulaştığı derin katmanlara bahsedilen içerikleri ulaştırabilmektedir. Bu sayede cilt gerçek anlamıyla derinlemesine bir beslenme olanağı sağlar. İçerisindeki antioksidan ve enzimler de hücre yenilenmesine destek sağlar ve cildin hem sağlıklı hem de temiz bir görünüme sahip olmasını sağlar.

 Cildin Nem İhtiyacını Giderir

Normal şartlarda sabun türevi ürünler cildin sebum dengesini bozabilmekte ve cildi ciddi anlamda kurutabilmektedir. Bu nedenle ürünü kullanan kişi cildinde bir gerilme ve ilerleyen aşamalarda gerekli nemlendirme sağlanamazsa cildin pul pul olarak sağlıksız bir şekilde dökülme görüntüsüne neden olabilmektedir. Bu noktada kullanılan ürünün cildi nemlendirme özelliğine sahip olması, cilt sağlığı için oldukça Keçi Sütü Sabunuönemlidir.

İçeriği ile anne sütüne en yakın süt olarak gösterilen keçi sütü sabunu, doğal bir nemlendirme özelliğine sahiptir. İçeriğinde bulunan gliserin ve yağ asitleri ile cildin derinine inebilmekte ve böylelikle cilt tarafından nemlendirici içerik emilebilmektedir. Bu sayede cilt üzerinde nem içeren bir katman oluşturarak gerilme, dökülme ve kuruluk gibi, özellikle de hassas ciltlere ciddi rahatsızlık hissi verebilecek durumları kolaylıkla engellemektedir. İçeriğindeki protein yapılı bileşenler ve kremsi olarak tabir edilebilecek doku sayesinde gerekli nem ihtiyacı sağlanabilmekte ve cildin ihtiyaç duyduğu nem etkisine ulaşması sağlanabilmektedir.

Akne ve Siyah Nokta Oluşumunu Engeller

Cilt sağlığı söz konusu olduğunda hemen hemen herkesin aklına gelen ilk istenmeyen durum akne ve siyah noktalardır. Cilt görünümünü ciddi oranda etkileyen ve kişiye rahatsızlık veren bu istenmeyen cilt sorunları, genellikle yanlış ve bilinçsiz ürün kullanımları nedeniyle çok daha kötü aşamalara gidebilmektedir. Keçi Sütü Sabunu

İçeriğindeki laktik asit, enzim ve protein yapılı bileşenler sivilce ve siyah nokta tedavisinde oldukça etkili olurken; aynı zamanda yeni sivilce ve siyah nokta oluşumlarının da önüne geçmektedir. Yoğun antioksidan içeriği sayesinde, cilt gözeneklerine yerleşip tıkayarak sivilce oluşumuna neden olan bakteri türevlerinin gelişimini ve üremesini engellemektedir. Böylelikle cildin hem temiz hem de sağlıklı bir görünüme ulaşmasını sağlamaktadır. Yağ türevi içeriği sayesinde anti-inflamatuvar özellik göstererek tahriş ve kusurların oluşumunu engellerken; var olanların tedavi edilmesini sağlamaktadır.

 İnsan Cildinin pH Seviyesine Yakındır

Cilt için kullanılan ürünlerin seçimlerinde göz önüne alınması gereken en önemli etkenlerden bir tanesi, ürünün pH seviyesidir. Bu noktada, keçi sütü sabununun içeriği göz önüne alındığında insan cildinin pH seviyesine oldukça yakın bir ölçüde olduğu gözlenmekte ve bunun sabunun içeriğindeki kaprilik asit ile sağlandığı belirlenmektedir.Keçi Sütü Sabunu

Cildin pH seviyesi ile sabunun pH seviyesinin birbirine bu denli yakın olması, sabunun içeriğinde bulunan ve cildin beslenmesi, temizlenmesi açısından oldukça önemli olan bileşenlerin rahatlıkla emilebilmesini sağlamaktadır. Böylelikle gereğinden düşük ya da yüksek olmayan bir pH seviyesi sağlanarak cildin tahriş olması, deforme olması da engellenmiş olmaktadır.

 Güneş Işınlarının Zararlarından Korur

Bilindiği üzere Güneş’ten yayılan ultraviyole (UV) adı verilen zararlı ışınlar, cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu ışınlara uzun süre ve sık sık korunmadan maruz kalınması, cilt kanseri gibi oldukça tehlikeli hastalıklara sebep olabilmektedir.

Keçi Sütü SabunuYapılan çalışmalar göstermektedir ki; selenyum adı verilen mineral cildi bahsedilen zararlı ışınlardan ciddi oranda koruyabilmektedir. Keçi sütü sabunu da içeriğinde barındırdığı Selenyum ile cilde bir kalkan oluşturmakta ve zarar görmesini engellemektedir.

Kaynakça:
Ulusal Cerrahi Dergisi 2010; 26(3): 175-179
Turkiye Klinikleri Hemsirelik Bilimleri . 2018, Vol. 10 Issue 1, p59-69. 11p.

Yazar: Esra Eynur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.