Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Korkunç 14 Hapishanesi

0 1.199

14. Rikers Adası, ABD

New York’taki Rikers Adası, tecavüzden cinayetlere kadar uzanan suistimallerin listesiyle ünlüdür. Rikers Adası hapishanesi, mahkumların eğlenmesi için yaptırılmış “dövüş kulüpleri” ile ünlüdür. Çete etkinlikleri, gece ve gündüz boyunca, Rikers Adası hücrelerinde gerçekleşmektedir. Bu hapishanede kimse güvende değildir. Rikers Adası, Amerika’da oldukça tehlikeli bir hapishane olarak tanınmaktadır.

13. Guantanamo Körfezi Gözaltı Kampı, Küba

Guantanamo Körfezi Gözaltı Kampı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Guantanamo Körfezi Deniz Üssü’nde, Küba’da Guantanamo Körfezi’nde bulunuyor. Bu cezaevindeki tutukluların son derece tehlikeli suçlular olduğu düşünülmektedir. Bu hapishane içinde işkenceler çok yaygındır; burada mahkumlar ölümle sonuçlanan çatışmalarla uğraşmaktadırlar. Açlık grevleri yaygındır. Hapishanede bulunan 7. kamp, en çok suç işleyen suçluların bulunduğu ve bu noktada oldukça gizli tutulan bir yerdir.

12. Alcatraz, San Francisco, ABD

Alcatraz, aynı zamanda mahkumların doğrudan karşıladığı Alcatraz Federal Cezaevi olarak da bilinir. Bu hapishane, kaçış olasılığının Dünyanın En Korkunç 14 Hapishanesisınırlarının ötesinde olan yüksek güvenlikli bir ortamda dış dünyadan izole edilmiştir. Hapishanede, gardiyanlar tarafından, birbirleriyle konuşmalarına izin verilmeyen veya duygularını göstermelerine izin verilmeyen mahkumların, aşırı derecede istismar ettiği bilinmektedir. Bu cezaevi, mahkumlara karşı şiddet içeren kurallar ve düzenlemelerle bilinir.

11. El Rodeo, Venezuela

Venezuella cezaevleri şiddetli vahşeti, aşırı kalabalığı ve işkenceleri ile tanınır. Cumhurbaşkanı Hugo Chavez rejimi sırasında, ülkedeki suç oranları büyük ölçüde artmıştır ve yalnızca 14.000 kapasiteye sahip olan El Rodeo’nun yaklaşık 50.000 mahkumla aşırı kalabalık olmasına neden olmuştur. 12 Haziran 2011’de, iki çetenin arasındaki rekabet nedeniyle hapishanede birkaç kişi ölmüştür. El Rodeo, dünyadaki ve Güney Amerika’daki en tehlikeli hapishanelerden biridir.

10. Petak Ada Hapishanesi, Rusya

Rusya’daki Petak Ada Hapishanesi, ülkenin en tehlikeli mahkumlarının büyülendiği acayip bir hapishane cehennemidir. Petak Adası Hapishanesi, mahkumlarını günde 22 buçuk saat süreyle maksimum güvenlik Dünyanın En Korkunç 14 Hapishanesihücrelerinde izole etmektedir. Mahkumlar, donma sıcaklıkları ve kar düşmesinden dolayı bu cezaevinde ölmektedir. Bu hapishaneden hiç kimse kaçamamıştır ve Rusya’daki en korkunç hapishanelerden biridir.

9. Bang Kwang Merkez Hapishanesi, Tayland

Bang Kwang Merkez Hapishanesi, Tayland’ın Nonthaburi eyaletinde bulunan ve birçok yabancı mahkumun bulunduğu bir erkek hapishanesidir. Cezaevi, mahkumların ilk üç ay boyunca pranga giymeleri zorunlu olan sert bir hapishane olarak kabul edilmektedir. Tayland’daki bu en iğrenç hapishanede 25 yıldan az olmamak kaydıyla ölüm cezası alan mahkumlar bulunmaktadır.

8. 0WK Cezaevi, Çek Cumhuriyeti

0WK Cezaevi, vahşiliğin çok yaygın olduğu dünyanın en kötü hapishanelerinden biridir. Bu hapishanedeki her şey yeraltında olur ve hiç kimse bu hapishane hakkında geçerli bilgiye sahip değildir. Bu hapishanede kimse hayatta kalamaz. Bu hapishanedeki mahkumlar, günün her saati çıplak tutulmakta ve işkencelere maruz kalmaktadır. CIA bu cezaevine ‘0WK’ adını vermiştir çünkü; Bu cezaevinin resmi adı hakkında bile bilgi yoktur.

7. Cotonou Sivil Cezaevi, Benin

Cotonou Civil Hapishanesi, alan yetersizliği nedeniyle mahkumların boğulduğunun bildirildiği korkunç bir yerdir. Sadece 400 tane tutma kapasitesine sahip olan bu cezaevi, Nijerya yakınında 2000’den fazla mahkumun sıkışık bir durumda doldurulduğu küçük bir ülkede Dünyanın En Korkunç 14 Hapishanesibulunmaktadır. Bu hapishanede tutukluların çoğu vardiya halinde uyumaktadır ve çoğu ülkenin yargı sisteminin yetersiz kalması nedeniyle ölmektedir.

6. La Sabaneta, Venezuela

La Sabaneta Hapishanesi, kötü muamele görülen ve yüksek zulüm oranları ile tanınan kalabalık bir hapishanedir. Bu cezaevindeki hastalık salgınları, hijyen ve aşırı kalabalıklık nedeniyle çok yaygındır. La Sabaneta, sadece 700 mahkumu barındıracak şekilde tasarlanmıştır, ancak şu anda 3000’den fazla mahkuma ev sahipliği yapmaktadır. Yolsuzluk sistemi, mahkumların, günlük olarak dayak, işkence ve tacizle karşı karşıya kaldıkları bu cezaevinde, hayvanat bahçesi gibi muamele edilmesine neden olmuştur. Bu hapishanede 700 mahkumu silen bir kolera salgını örneği olmuştur.

5. Butyrka Hapishanesi, Rusya

Moskova’daki Butyrka hapishanesi, özellikle sıcak yaz aylarında, mahkumlar için bir korku yeri olmaktadır. Sadece 10 kişiyi tutacak şekilde tasarlanmış bir hücrede 100 mahkumun yaşadığı çok kalabalık bir yerdir. Dünyanın En Korkunç 14 HapishanesiMahkumların çoğu uyuşturucu kullanıcısı olduğu için ve bir hücrenin yalnızca bir iğnesi olduğu için, aids ve tüberküloz çok yaygındır. Butyrka hapishanesi, bir seferde yaklaşık 20.000 tutuklu bulunan Moskova’daki en büyük hapishanedir.

4. Gldani Hapishanesi, Gürcistan

Gürcistan‘daki Gldani Hapishanesi, mahkumların süpürge kulpları ve polis copları kullanarak gardiyanlar tarafından tecavüze maruz kaldıkları korkunç seks video skandallarıyla tanınmaktadır. Rus Hükümeti, video çevrimiçi yayına girdikten ve mahallede büyük protestolar yaşandıktan sonra konuyu araştırmak zorunda kalmıştır. Videoda, sistematik işkenceler, vahşilikler, tecavüzler ve acımasızlıklar gösterilmektedir.

3. Kamp 22, Kuzey Kore

Hoeryong toplama kampı olarak da bilinen Kamp 22, yüksek dağlarla ve vadilerle çevrili dünyanın erişilemez yerlerinden birindedir. Hapishane, Çin sınırlarına yakın bir yerdedir ve kaçmanın imkansız olduğu, mahkumların aile bireyleriyle birlikte ömür boyu esir tutulduğu yerdir. Kuzey Kore, üç kuşak hapis yasalarıyla tanınmaktadır. Bu hapishane her yıl yaklaşık 1000 ila 2000 ölüm kaydetmektedir ve her yıl bu hapishane nüfusunun sabit olması için 1000 ila 2000 yeni mahkum daha getirilmektedir. Aşırı vahşet, işkence ve infaz raporları vardır ve kötü muameleye maruz kalmaktadırlar. Bu kampa gelen mahkumların neredeyse % 30’u yırtık surat, parçalanmış göz, yüzünde yara izleri, kırık kulaklar ve diğer işkence izleri gibi bazı deformasyonlara sahiptir. Mahkumlar ve aile üyeleri bu cezaevinde üç kuşak doğar, yaşar ve ölür.

2. Black Beach, Ekvator Ginesi

Malabo’daki Black Beach, Ekvator Ginesi dünyanın en zalim hapishanesi ve Afrika’nın meşhur hapishanesidir. Black Beach, vahşileşmiş doğası ve mahkumların sürekli işkenceleriyle ünlüdür. Uygun tıbbi denetim yoktur, insan hakları yoktur, düzenli aile ziyaretleri yoktur. Avukatlar giremiyor ve dış dünya ile bağlantı tamamen kesiliyor. Hapis cezası sıtmaya ve sarı Dünyanın En Korkunç 14 Hapishanesihumma hastallığına yatkındır. Dikenli tellerden ve mahkumlara işkence etmekten başka hiçbir şey bilmeyen ağır korumalı askerlerden kaçma imkanı yoktur. Mahkumlar bu adada yiyecek olmadan açlıktan ölmektedirler. Bu cezaevine, “Dünyadaki Gerçek Cehennem” denir.

1. Gitarama Merkez Hapishanesi, Ruanda

Gitarama Merkez Hapishanesi, dünyanın en kötü ve en korkunç hapishanesidir. Bu hapishane, aşırı derecede kalabalıktır; burada dört mahkum, her biri için yarım metrekarelik bir odada yaşamaya, yemek yemeye ve ölmeye bırakılmıştır. Bu hapishane sadece 400 mahkum kapasitesine sahiptir, ancak 1990’lı yıllarda sığır gibi 7000 kişi sıkıştırılmış durumdadır. Her üç çeyrekte bir sekiz ölümden biri olmuştur ve çaresizlikten birbirlerinin etini yiyen insanların raporları vardır.

Kaynakça:

http://listamaze.com/15-horrifying-prisons-world/2/

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku