Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yaşar Nuri Öztürk Kimdir?

0 221

6571_prof.dr.-yaar-nuri-ztrkYaşar Nuri Öztürk 22 Haziran 1945 tarihinde Trabzon’un Sürmene ilçesinde dünyaya gelmiştir. Bayburtlu bir anne, Trabzon Sürmeneli olan bir babanın evladı olan Öztürk İslam felsefesi profesörüdür. İslam felsefesi profesörlüğünün yanında hukukçu kimliğiyle de öne çıkmış bir şahsiyettir. Avukat olması dolayısıyla bu kimliği kazanmıştır. Hem ülke çapında, hem de dünya çapında adını “İslam profesörü” kimliği altında duyurmuştur. Yıllarca medya sektöründe de yer alan Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk gazeteci olarak da anılmaktadır. Bugüne kadar fazlaca kitap yazan Yaşar Nuri Öztürk’ün yabancı dillere çevrilmiş bir çok kitabı bulunmaktadır. Kur-an’ı Kerim’in mealini yapan ender kişiliklerden birisidir. Bu bağlamda Kur’an’ın hiç yorum katılmadan çevirisini ilk olarak kendisinin yaptığı bilinmektedir. Öztürk bütün bu özelliklerinin yanında siyasete de atılarak adından söz ettirmiştir. Kendisi Halkın Yükselişi Partisi’nin kurucusudur. Ancak ilerleyen dönemlerde aktif siyaset hayatını bırakmıştır.

Eğitim Ve Öğrenim Hayatı

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk ilk ve en iyi hocasının babası olduğunu sürekli vurgulamaktadır. Nitekim ilk eğitimini babası tarafından Kur’an okutularak almıştır ve 9 yaşında hafız olma başarısını elde etmiştir. Daha sonra 10 yıllık medrese eğitimi alarak geleceği için ilk adımlarını atmıştır. Öztürk ilahiyat ve hukuk eğitimlerini tamamladıktan sonra 1970 yılında “Son Havadis” gazetesinde dini yazılar kaleme almıştır.12 yıl boyunca imamlık ve vaizlik yapan Öztürk 1980 senesinde “İslam Felsefesi” konulu doktorasını bitirerek 1986 senesinde yine bu dalda doçent olma hakkını elde etmiştir. Türkiye’deki üniversitelerde hem öğretim üyesi, hem de dekan olarak toplam 26 yıl aktif görevler alan Yaşar Nuri Öztürk İslam, insan, insan hakları konuları bağlamında bir çok kez konferanslar vermiştir.

Siyasi Yaşamı

6571_5251d1a35d75a3c32600003cProf Dr. Yaşar Nuri Öztürk 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir. İlerleyen zamanlarda çeşitli sebeplerle bu partiden istifa ederek 16 Şubat 2005 tarihinde Halkın Yükselişi Partisi’ni kurmuştur. Emperyalizme karşı söylemleriyle siyaset yapan Öztürk, partisini genel başkan olarak 2007 yılındaki genel seçimlere ve 2009 yılındaki yerel seçimlere sokmuştur. 12 Ocak 2008 senesinde Hürparti’yi, Halkın Yükselişi Partisi’nin bünyesine katmıştır. Ardından 19 Ekim 2009 tarihinde üniversiteye yeteri kadar vakit ayıramadığını gerekçe göstererek Halkın Yükselişi Partisi’nin genel başkanlığından istifa etmiştir.

Yazar:Dorukan Çelik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.