Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Alerjiler için Uçucu Yağlar

0 599

Mevsimsel alerjileri, kış veya ilkbaharda, hatta yazın ve sonbaharda yaşayabilirsiniz. Alerjiler, bitkilere karşı ortaya çıkabilir veya belirli mevsimsel aylarda günün her saatinde alerjiye maruz kalabilirsiniz. Uçucu yağlar, alerji sorununuz varsa sizin için alternatif bir çözüm olabilir. Bitkilerden üretilerek çeşitli şekillerde kullanılabilirler. Uçucu yağları kullanmanın popüler yolları şunlardır:Alerjiler için Uçucu Yağlar
– Havaya yaymak veya püskürtmek
– Banyo ve spa ürünlerinde kullanmak
– Cilde uygulamak
Yağların kokusu size bilindik bir terim olan aromaterapi etkisi verecektir. Bu uygulama vücudunuzu koku duyularınızı uyararak olası semptomlarınız için alternatif çözüm üretebilir. Uçucu yağları, cildinizde kullanmadan önce her zaman sulandırmanız gerekmektedir. Tatlı badem yağı veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ bunun için uygundur. Alerji semptomlarını hafifletmek için yaşamınıza esansiyel yağlar eklemek istiyorsanız, denemek isteyebileceğiniz birkaç öneri sunuyoruz.
1. Lavanta
Lavanta, birçok faydası nedeniyle popüler bir uçucu yağ olup vücudunuzda oluşan iltihaplanmayı azaltıcı veya sökme özelliği sayesinde alerji mevsiminde semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışma sonucu, uçucu yağlar, alerjik inflamasyonu ilerlemesini durdurmuş hatta alternatif çözüm olduğu yönünde kanıt olmuştur.
2. Sandal ağacı, buhur ve Ravensara yağı karışımı
Bir çalışma, uzun ömürlü alerjik riniti tedavi etmek için sandal ağacı, buhur ve Ravensara yağlarının bir karışımını kullanmıştır. Çalışmaya katılanlar, burun tıkanıklıkları, burun akıntısı ve kaşıntılı burunlar ve hapşırma gibi sorunların çözüldüğünü göstermiştir. Bu, esansiyel yağlar, alerjilere bağlı yaşam kalitesi ve daha iyi uyku ile yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu harmanlanmış yağları kullanmak için, kuvvetlerini seyreltmek ve havaya yaymak için badem taşıyıcı yağı ile karıştırın.
3. Okaliptüs
Okaliptüs yağı bir anti-inflamatuar olarak bilinmekle birlikte tıkanıklık sorununuz varsa size bu konuda yardımcı olabilir. Nefes alırken karşılaştığınız soğutma hissi, mevsimsel alerjilerle mücadele ederken rahatlamanıza yardımcı olabilir. Daha sağlıklı sonuç almak için havaya yayın veya şişeden solumayı deneyin.
4. Çay ağacı yağı
Esansiyel yağlar ve alerji rahatlaması arasındaki bağlantı üzerinde hala önemli araştırmalar vardır, ancak çay ağacı yağı alerji belirtilerine yardımcı olabilir. Bunun nedeni, yağın bir anti-enflamatuar olarak tanınmasıdır. Bununla birlikte, çay ağacı yağları da alerjiyi tetikleyebilir. Bir deri testi yaptırmanızda fayda var. Çay ağacı yağı yutulursa tehlikelidir, yutmamaya dikkat edin.
5. NaneAlerjiler için Uçucu Yağlar
Nanenin iltihap azaltıcı etkisi olmakla birlikte taşıyıcı yağ ile inceltildikten sonra yağı dağıtarak veya hatta cildinize uygulayarak daha kolay nefes alabilirisiniz. Nane ile lavanta ve limon yağlarını birleştirmek de etkili ve yatıştırıcı bir alerji rahatlama kombinasyonu oluşturur. Ancak, bu şekilde ki kombine yağların alerjik semptomlarınızı artırabileceğini unutmayın.
6. Limon
Limon gibi turunçgil kokulu esansiyel yağlar uykuyu düzene sokar ve enerjiyi arttırdığı için daha çok aromaterapide kullanılmakla birlikte, sinüsleri açmaya ve mevsimsel alerjilerin etkisini azaltmaya yardımcı olabilir. Limon veya narenciye kokulu yağlar kullanıyorsanız, cildinizi güneşe veya bronzlaşma yataklarına maruz bırakmamaya dikkat edin.
Uçucu yağların kullanılmasıyla ilgili riskler ve potansiyel komplikasyonlar
Uçucu yağların kullanılması risksizdir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, uçucu yağların saflığını, kalitesini ve ambalajını denetlemez. Belirtildiği gibi esansiyel yağları kullanmak için kaliteli ürünler kullandığınızdan emin olmanız önemlidir.
Kimyasallara duyarlıysanız ve birçok alerjiniz varsa, uçucu yağlar daha da alerjik reaksiyonlarınızı tetikleyebilir. Uçucu yağları kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.
Esansiyel yağları kullanırken bu noktaları aklınızda bulundurun:
Kullandığınız yağlara alerjik reaksiyonları tetikleyebilir, bu nedenle bunları ilk kez dikkatli bir şekilde kullandığınızdan emin olmalısınız. Taşıyıcı yağda karıştırılmış uçucu yağı önkolunuz deri üzerinde test edin. 24 saat içinde bir reaksiyonunuz yoksa, kullanım güvenli olmalıdır. Alerji semptomlarınız varsa her yeni uçucu yağı deneyin ve size iyi geleni kullanın.
Konsantre olarak aldığınız yağları bir taşıyıcı yağda seyreltmeden doğrudan cildinize uygulamayın ayrıca, hamileler veya emziren kadınlar hatta çocuklar ve özellikle küçük çocuklar için yağ kullanırken çok dikkatli olmalısınız.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-allergies#risks-and-complications

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku