Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Tehlikeli 10 Gölü

1 1.303

10.At Nalı Gölü

Kaliforniya’da bulunan At Nalı Gölü’nün, göl boyunca yakındaki ağaçları öldüren tehlikeli toksik gazlar ürettiği düşünülmektedir. Göl, büyük miktarlarda karbondioksit içeren Mamut Dağlarının bitişiğinde bulunmaktadır. 1989’da aniden, Horseshoe Gölü’nün yakındaki ağaçlarda büyük bir yıkım olmuştur. Kanıtlar, zehirli gazların, büyük miktarda ağaç kaybına neden olan deprem sırasında patlayan Mamut Dağlarının altında biriktiğini ortaya koymuştur. Biriken gazlar, Mamut Dağlarının altındaki lav varlığından kaynaklanmaktadır. Göl, fazla karbondioksit bulunduğundan insanlar için tehlikeli olarak kabul edilmektedir.

9.Michigan Gölü

Dünyanın En Tehlikeli 10 GölüMichigan Gölü, Kuzey Amerika ve Kanada‘nın diğer gölleriyle bağlantılı olduğu için “Göller Gölü” anlamına gelmektedir. Michigan kelimesi, büyük su anlamına gelen “mishigami” kelimesinden türetilmiştir. Michigan Gölü, hacminin ikinci en büyüğüdür ve hava açısından oldukça havalı görünmektedir. Ancak su altındaki akıntı ve iskeleler nedeniyle birçok insan için ölümcül olabilmektedir. Göl, Ekim ve Kasım aylarında canavar haline gelmektedir.

8.Karaçay Gölü

“Karachai” veya “Karachaj” olarak da bilinen Karaçay Gölü, dünyadaki en ölümcül göllerden biridir. Rusya’da, gizemli radyoaktif deneylerde yer alan Ural Dağları arasında yer almaktadır. 1951’den beri, bölge, radyoaktif ve nükleer çöplük olarak seçilmiştir. Radyoaktif konsantrasyon o kadar yüksektir ki sadece bir ziyaret iç organlara zarar verebilir. Bir saat ayakta durmak kesinlikle bir insanın ölümüne yetecek kadar dozu dağıtabilir. Atık birikintileri gölün altına 11 fit derinliğe yerleştirilmiştir ve aynı radyasyon nükleer radyasyondan daha ölümcül etkilere neden olmaktadır.

7.Monoun Gölü

Monoun Gölü, Kamerun’da bulunan tehlikeli bir göl patlama bölgesidir. 1984 yılında, aynı patlama, başlangıçta terör saldırısı olarak iddia edilmiştir ve yaklaşık 37 kişiyi öldürmüştür. Daha ileri araştırmalar, ölümün ana sebebinin patlama bölgesinde aşırı karbondioksit salınımından kaynaklandığını ortaya koymuştur. Canavar göl, saat 15.00 civarında korkunç gaz patlamasıyla insanları öldürmüştür. Göl yakınında yaşayan insanlar cilt renklerinde değişiklik, cilt yanıkları ve ölümcül boğulma durumları yaşamışlardır. Monoun Gölü’nün nedensellik sebeplerinden şüphelenilen volkanik lavın, suya maruz kaldığı tespit edilmiştir.

6.Rakshastal Gölü

Tibet’te bulunan Rakshastal Gölü, dünyadaki en güzel göllerden biridir. Ancak, göldeki yoğun tuz içeriği nedeniyle herhangi bir organizmanın Dünyanın En Tehlikeli 10 Gölüyaşamasını imkansız kılmaktadır. Yakınlarda yaşayan köylüler, gölde bitki veya suda yaşayan hayvanlar bulunmadığından Rakshastal Gölü’nü zehir olarak kabul etmişlerdir. Ayrıca gölde bencilce yaşayan diğer organizmaların yaşamasını engelleyen şeytan benzeri egoist kral efsaneleri vardır. “Rakshastal” adı, “Karanlık” anlamına gelmektedir.

5.Ozarks Gölü

Ozarks Gölü, dünyanın en ölümcül göllerinden biridir ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en tehlikeli göldür. Ozarks Gölü, diğer tehlikeli göllerle karşılaştırıldığında öldürülme riski oldukça yüksektir. Gölde, gıda zehirlenmesine ve diğer ölümcül hastalıklara neden olan E-Coli bakterileri bulunmaktadır. E-Coli bakterileri, doğrudan gölün içine akan atık su nedeniyle Ozarks Gölü’nde birikmektedir.

4.Nyos Gölü

Nyos Gölü, Kamerun’un kuzeybatı bölgelerinde yer almaktadır. Günümüzde, Nyos Gölü aktif olmayan bir volkanik göldür ve onları içine alan dev lavların kanıtları vardır. Göl öldürücüdür, çünkü su insan derisini yakabilen karbonik asit formundadır. 1986’da yakındaki köyde yaklaşık 1746 kişiyi fırlatan beklenmedik bir felakete yol açmıştır. Bugün tek bir sarsıntı, gölün, köyün derelerine dağılmasına ve köylülere zarar vermesine neden olabilir.

3.Jokulhlaup

Jokulhlaup, çalışan buzulları işaret etmektedir. Buzul suyunun bir sonucu olarak oluşan İzlanda’da bulunmaktadır. Göl, volkanik lavların buzul bölgesine kısmen girmesi sonucu korunmuştur. Sonuçta göl oluşumuna neden olan eşiğin üstünde suyun taşmasına neden olan hidrostatik bir patlama olmuştur. Jokulhlaup’ın patlaması çok hızlıdır ve bu da yakındaki alanlarda büyük tahribata neden olabilir ve insan yaşamını tehdit edebilir.

2.Kivu Gölü

Kivu Gölü, Demokratik Ruanda ve Kongo Cumhuriyeti sınırında bulunan Dünyanın En Tehlikeli 10 Gölüölümcül bir göldür. Kivu Gölü’nün, temel olarak 65 kilometrekare metan ve 256 kilometrekare karbondioksitten oluşan çok sayıda kimyasal yığınla dolu olduğuna inanılmaktadır. 1951’den bu yana, kirlilik o kadar fazla olmuştur ki, birçok birim bu gölden metan çıkarmaya başlamıştır.

1.Kaynar Göl

Dominika’nın Dünya Mirası Listesi’nde yer alan göl, 250 metreye yayılmıştır. 1870’den beri, suyun sıcaklığının yanı sıra yüksekliğinde birçok değişiklik olmuştur. Merkezin çok fazla erimiş lavla yıkandığını ortaya çıkardığı için hiç kimse gölün merkezinden sıcaklığı ölçmeye cesaret edemiyordu. Göle bağlanan doğrudan bir yol yoktur ve tespit edilen en yakın yol 8,1 mil uzaklıktadır.

Kaynakça:

http://listamaze.com/10-dangerous-lakes-world/

Yazar: Katibe Melis Dinçer

1 yorum
  1. Miray diyor

    Oha😰😰😰 Google Earth a yazın çıkıyor göller

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku