Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Tehlikeli Meslekleri

0 7.057

Dünyanın En Tehlikeli MeslekleriBazı meslek gruplarında çalışan insanlar birçok tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu yazı ile listeleyeceğimiz meslek gruplarındaki insanlara farklı bir bakış açısı ile bakacak, farkındalık oluşturacak ve onlara karşı daha fazla saygı duyacaksınızdır. Bazı meslek gruplarının tehlikeli olduğunu biliyoruz. Bazıları ise yüksek ölüm oranları ile şok edebilir. Bu işlerde fazla para kazanabilirsiniz. Ancak bu riske girmeye gerçekten değer mi?

10. Kamyon Şoförleri

Son derece uzun mesafeli yolculukların olması ve ayrıca tehlikeli yolların bulunması, kamyon şoförlüğünü tehlikeli kılan iki ana sebeptir diyebiliriz. Normalde, kamyonlar için yapılmamış küçük ve dik yollardan gitmek zorunda kalan kamyon şoförleri tehlike ile burun buruna kalabilmektedir. Ayrıca kötü hava koşulları da bu mesleği zor kılan sebepler arasındadır. Buzlanmış ve karla kaplı yollar başlıca kaza sebepleri arasındadır. Nakliyesi yapılan yükün belirli bir zaman içerisinde istenilen noktaya yetiştirilecek olması nedeni ile uykusuzluk da başlı başına bir problem olabilmektedir. Tüm bu nedenler, kamyon şoförlüğünün tehlikeli olduğunun göstergesidir.

9. Gardiyanlar

Bir hapishane gardiyanı,% 100 işine odaklanmaz ise hayatına mal olabilecek bir iş olabilir. Gürcistan‘daki en tehlikeli suçluların bulunduğu Gldani cezaevi gibi azami güvenlik cezaevlerinde güvenlik görevlisi asla yalnız bulunmamalıdır. Bu tarz cezaevlerinde tutulan mahkumlar zaten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı için kaybedecek bir şeyleri yoktur. Bu nedenle, gardiyanların dikkatli olmaları ve suçlularla tartışmamaları gerekmektedir.

8. Nükleer İşçiler

2011’de Japonya‘da radyoaktif maddenin büyük bir şekilde serbest bırakılmasına neden olan nükleer bir kaza oldu. Aktif reaktörlerin bakımı yapılmak zorundaydı. Radyoaktif malzeme o kadar toksikti ki, insanların kilometrelerce uzakta olması önerildi. Nükleer işçiler, bu sızıntıları kapatmak için bu malzemeler ile fiziksel temas kurmak zorunda kaldılar. Bu işçilerin birçoğu öldü. Bunun gibi olası kazalar nükleer işçilerin işlerinin ne kadar zor ve tehlikeli olduğunu göstermektedir.

7. Petrol Makinistleri

Petrol makinisti, açık deniz petrol platformlarında günde 16 saate kadar çalışmalıdır. Vücudunu bir yanlış adımla ezebilecek sürekli hareket eden makinelerin farkında olmalıdırlar ve kolayca bulundukları platformu yutabilecek devasa dalgalara dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca doğrudan üzerinde çalıştıkları şey de oldukça tehlikeli bir potansiyele sahiptir. Petrol son derece patlayıcı bir maddedir. 2010’da Meksika Körfezi’nde bir petrol platformunun patlaması nedeniyle 11 işçi öldü.

6. Elektrik Hattı İşçileri

Yalnızca 50 volt elektirik bir insanı öldürebilir. Büyük ana elektrik hatları 800 bin volt taşıyabilir ve binlerce kişinin ölmesine neden olabilir. Bu ölümcül ana güç hatlarının tamiri veya bakımı için 50 metrelik bir tırmanış düşünün. 2 şeyi akılda tutmak zorundasınızdır. Birincisi düşmemek, ikincisi ise yanlış bir müdahalede bulunmamak olacaktır. Bu hataların her ikisi de birkaç saniye içinde hayatınızı sona erdirebilir.

5. Savaş Bölgesi Muhabirleri

Muhabirlik doğası gereği zaten zor olan bir meslektir. Mesai kavramı ve çalışma yeri sabit olmayan bir meslektir. Özellikle savaş bölgesi muhabirlerinin işi ise son derece tehlikelidir. En iyi fotoğraf karesini yakalayabilmek için savaşın tam ortasında bulunmak durumundadırlar. Yapabileceği tek şey göğsünde ‘Basın’ yazan bir logo taşımak ve bir kurşunun isabet etmemesini ummak olacaktır.

Dünyanın En Tehlikeli Meslekleri4. Maden İşçileri

Maden işçileri, oldukça tehlikeli koşullarda günde ortalama 12 saat çalışmak zorundadır. Çalışılan alan son derece dar, herhangi bir şey göremezsiniz ve kalın kömür tozu nedeniyle nefes alma sorunlarınız olabilir. Bu tozu solumak bile başlı başına ölümcül olabilir. Ayrıca çalıştığınız maden ocağının aniden çökebileceğini bilmelisiniz. Böyle bir durumda doğrudan ölebilir ya da bir yerde sıkışıp kalabilirsiniz. Size ulaşılması günler sürebileceğinden açlık da büyük tehlike doğuracaktır. Bu nedenle maden ocaklarının güvenilirliği son derece hayati öneme sahiptir.

3. Ağaç Kesiciler

Bu meslekte, sadece tehlikeli olabilecek durumun keskin testere olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, bu mesleğin içinde ölmekte olan insanların çoğu, ağacın nereye ineceği konusunda emin olmamalarından ölmektedir. Ayrıca kötü bir tahmin ezilmelere ve yaralanmalara da neden olabilir.

Dünyanın En Tehlikeli Meslekleri2. Astronotlar

Astronot olmanın ölüm oranı yaklaşık % 7’dir. Bu işi yaparken % 7 şansınızın olduğunu bilmek, bu mesleği seçmeden önce iki kere düşünmenizi gerektirmektedir. Bir roketle çıkmak üzereyken birçok şey yanlış gidebilir. Küçük hatalar oldukça büyük problemlere neden olabilmektedir.

1. Okyanus Balıkçıları

Alaska’daki balıkçıların durumlarını TV’de izlemiş olabilirsiniz. Bu tehlikeli iş gerçekten şaka değil. Günde 24 saat çalışabilmeli, tekne buzunu yıkamalı, ağır kaldırmalı ve tekneden birisini anında ölüme sürükleyecek dev dalgaların farkında olmalıdırlar.

Dünya genelindeki en tehlikeli 10 meslek grubunu listeledik. Meslek seçimi yaparken kazanacağınız paranın yanında tehlike oranını da göz önünde bulundurmalısınız. Can güvenliği her şeyden önde olmalıdır. Bu nedenle hangi mesleği yaparsanız yapın önce sağlığınızı düşünün.
Sağlık olmadıktan sonra kazanılan paranın bir anlamı olmayacaktır.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/worlds-most-dangerous-jobs/

Yazar:Bekir Afşar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.