Dünyanın En Uzun ve Sağlıklı İnsanlarının Sırrı: Mavi Bölge

Mavi bölgede yaşayanların hayatları herkes için ilgi çekicidir. Çünkü bu bölgelerde yaşayanlar diğer bölgelerde yaşayanlardan farklı olarak çeşitli diyet ve alışkanlıklar çerçevesinde daha uzun bir ömre sahiptirler ve daha mutlu görünürler. Bu da bu bölgeyi cazip kılmaktadır ve araştırmacılar, uzun yıllardır mavi bölge topluluklarının ortak yönlerini araştırmaya devam etmektedirler. Ve bu araştırmalar çerçevesinde insanlığa örnek teşkil edecek daha iyi sağlık, daha uzun ömür ve mutluluk için yapılması gerekenleri öğrenmektedirler.

Mavi Bölgeler Nedir?

Mavi Bölgeler, insanların ortalamadan daha uzun yaşadığı topluluklardır. Bunun da ötesinde, sadece uzun yaşamakla kalmayıp, yaşamlarının sonuna kadar göreceli olarak sağlıklılar ve daha düşük hastalık koşullarına sahiplerdir. Michel Poulain ve Giani Pes tarafından yapılan araştırmalar, Mavi bölge araştırmasının başlangıcını tetiklemiş, Dan Buettner tarafından hazırlanan kitap bu fikri popülerleştirmiştir. Buettner, Poulain ve Pes, insanların yalnızca daha uzun yaşadığı değil, daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürdüğü toplam beş topluluk keşfetmiştir
Beş mavi bölge:
• İtalyan adası Sardunya

• Japonya Okinava
• Kaliforniya Loma Linda
• Kosta Rika’nın izole edilmiş Nicoya Yarımadası
• İzole bir Yunan adası olan Ikaria,
İşin ilginç yanı, bu yerlerin birbirine yakın olmaması ve orada yaşayan insanların ortak etnik kökenleri ya da diğer arka planları paylaşmaları gerekmiyor olmasıdır. Peki, bu bölgelerle ilgili ortak faktör ne olabilir? Araştırmacıların bu bölgeye dair bazı fikirleri bulgular çerçevesinde oluşmuştur.

Mavi Bölgelerin Ortak Yanları Nedir?

Mavi Bölgeler, kültürel açıdan oldukça farklı olmasına rağmen, bazı temel ortak noktalara sahiptirler. İşte ortak noktaları;
1. Yaşam amacı: Mavi Bölgelerdeki insanlar her gün amaçlarına göre uyanmaktadırlar. Araştırmacılar, yaşamdaki amacı bilmenin yedi ekstra yıl değerinde olabileceğini bulmuşlardır.
2. Günün erken saatlerinde yemek yiyorlar: Mavi Bölgelerdeki insanlar yatmadan önce büyük miktarlarda yemekler yemezler. Bunun yerine, öğleden sonraları en küçük öğünlerini yerler ve sonrasında bir daha yemezler.
3. Güçlü topluluk: Mavi bölgedeki 100 yaşına ulaşmış kişilerin neredeyse tamamı inanç temelli bir topluluğun parçası olduğunu bildirmiştir. Araştırmacılar, bir ayda dört inanca dayalı etkinliğe katılmanın uzun ömürlülüğü 4-14 yıl uzatabileceğini tespit etmişlerdir.
4. İyi ilişkiler: Mavi Bölge halkı aynı zamanda aileye de öncelik vermektedir. Yaşlanmakta olan akrabalarını, yakınlarında veya evde tutma olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca, üç yıl uzun ömür ekleyebilecek bir eş veya yaşam ortağı da taahhüt ederler. Sonunda, çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmeyi isterler.
5. Doğal hareket: Hareket genel sağlık için önemlidir, ancak bu Mavi Bölgelerdeki insanlar spor salonuna gitmezler. Bunun yerine, doğal hareketleri günlük yaşamlarına dâhil etmektedirler. Örneğin, bu işi kolaylaştıran aletler olmadan bahçeye veya diğer dış mekan işlerine gidebilirler. Mesela gazla çalışan bir çim biçme makinesi kullanmazlar manuel araçlar kullanırlar ve ayrıca kendi ev işlerini de kendileri yapmaktadırlar.
6. Gevşeme: Stresin kronik hastalıklara katkıda bulunan bir faktör olduğunu ve sağlıklı kortizol seviyelerine bağlı olduğunu herkes tarafından kabul etmektedir. Çünkü bilindiği gibi stres kronik olduğunda kortizol ve hormonlarımızla karışabilir. Araştırmacılar, Mavi Bölgelerdeki kişilerin kronik strese sahip olmadığını tespit etmişlerdir. Bu şaşırtıcı zen durumunu nasıl başardığı incelendiğinde günün stresinden rahatlatmak ve mutlu saatler geçirmek için dualar etmekte ve toplumla zaman geçirmek gibi günlük ritüeller uyguladıkları belirlemektedirler.
7. Sebze yanında hayvan bazlı proteinde tüketirler: Mavi Bölgelerdeki insanlar bitkisel beslenmenin yanında etle de beslenirler ama bu beslenme Amerika’da beslenme şekli gibi değildir. Ayda ortalama beş kez et yemektedirler ve porsiyonları 3 ila 4 ons büyüklüğünde olmaktadır.
8. Şarap: Mavi Bölgelerdeki insanlar günlük olarak 1-2 bardak şarap içmektedirler.
9. Toplulukları vardır: Mavi Bölgelerdeki insanlar, sağlıklı yaşam tarzları seçen insan topluluklarında olmayı onlarla vakit geçirmeyi seçerler. Araştırmacılar kötü yaşam tarzı seçimlerinin bulaşıcı olduğunu tespit etmişlerdir. Aynı şekilde, iyi yaşam tarzı seçimleri de bulaşıcı olabilir.
Bu listeye baktığımızda, moderasyon kelimesi akla gelmektedir. Çünkü Mavi Bölge halkı hayata çok dengeli bir yaklaşıma sahip görünmektedir.

Mavi Bölgelerden Öğrenilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mavi Bölgeleri incelemek kişilerin kendi yaşamını iyileştirmesinin yollarını bulmasına yardımcı olabilir. İşte Mavi bölge araştırmalarından alınacak dersler;
Günlük Stresi Azaltmak
Kimse stresli olmayı sevmiyor, ama bugünün dünyasında stres norm haline gelmiştir. Mavi bölge sakinleri stresi azaltmanın neden bu kadar önemli olduğunu anlamaktadırlar ve stresi azaltmak, rahatlamak için her gün zaman harcamaktadırlar. Günlük stres azaltma için diğer fikirler şunlardır:
• Doğa yürüyüşleri
• Günlük yazmak
• Egzersiz yapmak
• Tabağında çok fazla varken hayır demek
• Teknoloji detoksu yapmak
• Kendini mutlu eden bir şey yapmak
• Sevdikleri ile zaman geçirmek
• Müzik dinlemek
Stresi azaltmanın milyonlarca yolu vardır, önemli olan bişr veya birkaç yolu seçerek bunları her gün yaşam tarzına dâhil etmektir. Ve en önemlisi de sahip olunmayan bir şey yüzünden kendini suçlu hissetme duygusu yaşamamaktır.

Gerçek Yemekler ve Bol Sebze Yemek

Tüm Mai bölge sakinlerinin paylaştığı belirli bir diyet yoktur, ancak ortak yönleri olan birkaç genel prensip vardır. Genel kuralı bolca meyve ve sebze tüketmektir. Ayrıca, Mavi Bölgelerdeki insanlar doğal yemekleri yeme eğilimindedir. Yedikleri yemekler aşağıdaki gibidir;
1. Genellikle evlerinin çevresinde yetiştirdikleri çok çeşitli farklı yiyecekleri tüketirler.
2. Meralarda yetişen et ve yumurtalar tüketirler ancak miktarına dikkat ederler. Bu beş Mavi Bölgeden dördü et tüketmektedir ve dört taneden üç tanesi Amerika’da tüketilenden çok daha az miktarda et yemektedirler.
3. Balık tüketirler fakat özellikle civa içeren daha büyük olan balıklardan ziyade morina ve sardalya gibi daha küçük balıklar tüketmektedirler.
4. Kaliteli bir zeytinyağı tüketmektedirler.
Beş mavi bölge topluluğundan dördü günlük olarak 1-2 bardak şarap içmektedir. Bunun, günlük olarak içilmesi gerektiği önerilmemekle birlikte şarabın türünün kesinlikle bir fark yarattığı da dikkat edilmesi gereken ilginç bir gerçektir.

Topluluk Oluşturmak

Yalnızlığın, artan kortizol, iltihaplanma, kalp hastalığı, diyabet ve demansa katkıda bulunabilecek ciddi sağlık etkileri olabilir. Bu gerçeklerden yola çıkılarak en büyük asırlık nüfusa sahip bu toplulukların topluluk katılımını ve sosyal bağlantıyı inanılmaz derecede önemli bulması şaşırtıcı değildir. Bunu nasıl başardıklarına da gelince araştırmacılar en önemli katkıda bulunan faktörleri şu şekilde sıralamaktadırlar;
• Mavi Bölge insanları manevi toplulukların bir parçasıdır ve yaşamdaki amaçlarını bilirler.
• Önce ailelerine bakarlar ve Mavi Bölge aileleri çok kuşak aynı evlerde birlikte yaşamaktadırlar.
• Ebeveynler çocukları ile çok zaman geçirirler.
Modern toplumda ve özellikle de yoğun annelerin, çamaşırhanelerde, çocuk bezleri değiştirirken, bulaşıklarda, evraklarda, e-postalarda arasında kaybolması olası bir durumdur ve gün boyu kimseyle bağlantı kurulamaz hale gelirler. Peki, modern bir anne ne bu konuda yapabilir diye bakıldığında işte basit fikirler;
• Günde bir saat ayırarak aile ile birlikte vakit geçirmek
• Aile ya da arkadaşlarla bağlantı kurmak ve paylaşmak için birlikte düzenli bir akşam yemeği yemek. Çünkü mavi bölge toplulukları her zaman birlikte yemek yerler.
• Yoğunluktan dolayı akşam yemeği programlamak işe yaramazsa, farklı bir yemek zamanı seçilmeli ya da herkes evde olduğunda bir şeyler atıştırılmalı ya da çay içilebilir.
• Bir zamanlama yaparak arkadaşlarla düzenli olarak bazı geceler dışarı çıkılmalı ve sosyal çevre edinmek için zaman yatırımı yapılmalı
Sağlıklı bir çevre yaratmak
Mavi bölgelerdeki insanlar spor salonunda saatlerini geçirmezler, kalori saymazlar ve porsiyon boyutlarını takıntı etmezler. Hareketi yürüyüş ya da bahçelerinde çalışmak gibi doğal bir süreç olarak yaparlar. Ayrıca ılımlı miktarda yiyecek ve şarabın tadını çıkarırlar ve kendi kendilerine ilaç kullanmazlar. Sağlıklı bir çevre oluşturmak için şu değişiklikleri yapmak düşünülebilir:
• Evde abur cubur tutmamak
• Sağlıklı düşünen insanlarla daha fazla zaman geçirmek
• Daha fazla yere yürüyerek gitmek veya bisiklet sürmek. En azından aracı park yerinin arkasına park ederek oraya kadar yürümek
• Yaşam amacı olan başkalarıyla zaman geçirmek
• Maneviyat için zaman ayırmak
• Yiyecek veya alkolden göre rahatlamanın daha sağlıklı yollarını bulmak

Kaynakça:
bluezoneflanders.com
thealiveexperience.com
deeconometrist.nl

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar