Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Munchausen Sendromu Hakkında Bilmediğiniz 10 Rahatsız Edici Gerçek

0 299

Başkalarına dayatılan fiili düzensizlik olarak da bilinen proxy (MSBP) ile yapılan Munchausen sendromu, bir bakıcının sahte olduğu veya tıbbi semptomları tetiklediği psikolojik bir bozukluktur.

“Vekil tarafından Munchausen sendromu” terimi, ilk olarak 1977 yılında, bir hastanın çocuğunu tuzla zehirleyen annesinden şüphelenen Roy Meadow adlı bir doktor tarafından kullanıldı. Birçok kişi bu durumu klinik ortamda çocuk istismarı olarak kabul eder.

MSBP, 18. yüzyılda yaşayan ve ünlü bir hikaye anlatıcısı olan gerçekten yaşamış olan Karl Friedrich von Munchhausen’e dayanan kurgusal bir karakter olan Baron Munchausen’den sonra seçildi. Bir yazar daha sonra bu hikayeleri, edebi karakter, Ay’a yolculuk ve top mermisi gibi imkansız ama eğlenceli Baron Munchausen hikayelerini içerecek şekilde Munchausen Sendromu Hakkında Bilmediğiniz 10 Rahatsız Edici Gerçek“süsledi”. Munchausen adı bu şekilde fantastik veya abartılı hikayelerle ilişkilendirildi. Scrubs, Law & Order ve Proof of Body gibi hit televizyonlarda gösterildikten sonra, MSBP halkın bilinçlendirilmesine sebep oldu. Bununla birlikte, muhtemelen MSBP’yi duymuş olsanız da, aşağıdaki gerçeklerin şok ve rahatsız edici olacağı garantilidir.

10. Kurban Her Zaman Çocuk Değildir

MSBP’nin sıklıkla çocuğun ,çocuğun ebeveyni ( yada ebeveynleri) tarafından kötüye kullandığı varsayılır. Bazen, durum böyle değil. MSBP ayrıca bakıcısı oldukları yaşlı bir insanda hastaya zarar veren yetişkin bir çocuk veya arkadaş şeklini alabilir.

Tıp uzmanları N.J. Smith ve M.H. Ardern, 69 yaşında bir erkeğin sürekli değişen semptomların kapsamlı bir listesi için tekrar tekrar doktora getirildiği bir durumu anlattı. Onu doktorlara ve hastanelere getiren birey, hastanın 55 yaşındaki bir arkadaşıydı.

Dört yıl içinde, hasta 14 farklı uzmanlık ünitesine gitmiş ve birden fazla GP ziyaret etmiştir. Dişçilik, psikiyatrik bozukluklar, ortopedi, dermatoloji ve ürolojiden her konuda uzmanlaşmış doktorlar görmüş olmasına rağmen, erkek tek bir pozitif teşhis alamadı.

Bu arada, hastayı tedavi eden doktorlar, bayan arkadaşının “aşırı derecede usta” olduğunu not ederek, doktorlara tedavi talepleriyle taciz ediyor ya da olası teşhislere ilişkin önerilerde bulunuyorlardı. Aslında, hasta her zaman iyileşmiş göründüğü zaman, doktorlara başka bir konuyla ilgili semptom sunuluyordu ve bunlar genellikle sadece sözde arkadaşı tarafından rahatlıkla fark ediliyordu. Bu durumda, belirtiler indüklenmekten çok yanlış rapor edildi.

9. MSBP Çocuklar İçin Ölümcül Olabilir

Bazı MSBP vakaları basitçe belirtilerin olmadığını belirten semptomlar olduğunu iddia eden bir bekçi olarak tezahür ederken, diğerleri çok daha rahatsız edicidir. MSBP ölüm oranı istatistiklerini, bu durumu teşhis etmenin zorluğundan dolayı ölçmek zordur. Bununla birlikte, uzmanlar MSBP’ye maruz kalan çocukların yüzde 9-31’inin kendilerine uygulanan semptomların bir sonucu olarak ölebileceğini tahmin ediyor.

Bu yüksek ölüm oranı, ebeveyn tarafından çocuğa verilen zararın yanı sıra, ameliyatlar gibi istilacı ve gereksiz tıbbi işlemlere maruz kalmasından kaynaklanmaktadır. Bazı çocukların, hayali koşulları tedavi etmek için 100’den fazla tamamen gereksiz prosedürden geçtiği bilinmektedir.

8. Suistimal Yapanlar Genellikle Annedir

Birçoğumuz anneleri, çocuklarının yaşamlarında sürekli bir koruma kaynağı olan besleyici olarak görüyoruz. Bir anne MSBP’den muzdarip olduğunda bu doğru değildir.

Bu bozukluğu teşhis etmek zor olabilir, çünkü bakıcı tipik olarak mağdurun sağlığı konusunda derinden endişe duyuyor gibi görünmektedir. Bu, doktorların durum için doğru veri ve istatistikleri almasını zorlaştırır. Ancak, tıp topluluğu MSBP’nin kadınlarda daha yaygın olduğunu kabul eder. En az bir çalışmada, annelerinin kötüye kullandığı mağdurların yüzdesinin yüzde 90–98 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Başka bir çalışma, astımlı tüm çocukların yüzde 1’inin MSBP’ye maruz kaldığını buldu. Yine bir başkaları, gıda alerjileri ile çalıştıkları çocukların yüzde 5’inin de MSBP’ye maruz kaldığını tespit etti. Her iki durumda da anne ezici bir şekilde MSBP’li kişiydi.

7. MSBP’ye Neyin Sebep Olduğunu Bilmiyoruz

Her ne kadar doktorlar, bir annenin çocuğunu neden hasta ettiği veya yanlış yaptığını anlatan birçok teoriye sahip olsa da, asıl nedeni kimse bilmiyor. Bazıları bu davranışın Munchausen Sendromu Hakkında Bilmediğiniz 10 Rahatsız Edici Gerçekarkadaşlarından, ailesinden ve tıp uzmanlarından dikkat ve destek alma konusunda kaybedilen biri için bir yol olduğunu öne sürüyor. Diğer olasılıklar henüz tanımlanamayan bir beyin fonksiyon bozukluğunu içerir.

Pek çok terapist çocuklukta istismarın aynı zamanda bir kişinin yaşamında MSBP geliştirmesine yol açabileceğini öne sürmektedir. Bununla birlikte, MSBP’li tüm hastaların belirli bir özellik gösterdiğini biliyoruz: patolojik yalan.

6. MSBP’nin Keşfi Yıllar Alabilir

MSBP’nin erken teşhisi neredeyse imkansız olabilir. Ne de olsa, çoğu anne çocuklarının hastalanmasından endişe duyuyor. Bir doktorun bu kaygının ne zaman daha kötü bir şey için bir cephe olduğunu anlayabilmesi zordur, o kadar derin ki, annesinin kendi çocuğunu incitecek kadar derin bir ilgi duyma arzusu.

Bazı uzmanlar, MSBP’yi teşhis etmek için ortalama sürenin yaklaşık 4,5 yıl olduğunu tahmin etmektedir.

Ateşi olan bir çocuğun yalan olarak başlayabilmesi, bir çocuğun annesinin aktif olarak zarar görmesine rağmen, zaman içinde gerçekten dehşet verici bir şeye dönüşebilir.

5. Gözetim Anahtar Olabilir

Bir doktor, MSBP’li bir ebeveynin elinde bir çocuk hastanın acı çekebileceğinden şüpheleniyorsa, hangi seçenekler mevcuttur? MSBP’li ebeveynlerin laboratuar testlerinin sonuçlarını tahrif ettiği veya çocukları tarafından verilen örneklere müdahale ettiği bilinmektedir. Çocuğun refahı hakkında, zorba olma noktasına endişeleniyorlar. Asılsız suçlamalar kesinlikle en iyi seçenek değildir.

Bazen, en iyi seçenek video gözetimidir. Bir ebeveynden şüphelenilen, ancak harekete geçecek kadar kesin olmayan bir doktorun, gizli gözetleme kameraları kullanarak kanıt elde ettiği çok sayıda vaka vardır. Bu tür kameralar ebeveynleri kasıtlı olarak boğucu, zehirleyen, boğan ve hatta çocuklarının kemiklerini kıran kayıtlar yaptı.

Tabii ki, bir çocuğun ebeveyninin izni olmadan video gözetimi ile ilgili gizlilik kaygıları vardır. Bazen, istismara uğrayan bir çocuğun yaşamı kurtarılabiliyorsa, bu sonuçlar haklı olabilir.

4. Kişi Her Zaman Yeterli Değildir

Munchausen Sendromu Hakkında Bilmediğiniz 10 Rahatsız Edici GerçekMSBP’nin teşhis edilmesinin zor olabileceğini biliyoruz, genellikle yıllar alıyor. Daha da rahatsız edici olan şey şudur: MSBP tanısı konan bir ebeveyn tarafından istismara uğrayan çocuklar genellikle vefat etmiş kardeşlerdir.

Bir çalışmada, anne ve babası MSBP olan 83 çocuktan 15’inin de ölen kardeşleri vardı. Bu ailelerin bazılarında birden fazla ölen çocuk vardı. Bu ölü çocuklar için ortak bir “ölüm nedeni” ani bebek ölümü sendromu idi. Bu ailelerin çoğunun fiziksel olarak istismara uğradığı bilinen daha büyük, yaşayan çocukları da vardı.

3. Mağdurlar Boyunca Oynayabilir

MSBP’li bir ebeveyn tarafından hedeflenen çocuklar genellikle beş yaşından büyük değildir. Bunun nedeni muhtemelen o yaştaki bir çocuğun soru sorması ya da istemeden sağlık personeline ihanet etmesidir. Peki çocuk büyüdüğünde ne olur?

MSBP kurbanı olan daha büyük çocukların gönüllü olarak ebeveynlerinin aldatıcılıklarıyla birlikte oynamalarına tanık oldular. Çocuklar doğruyu söylerse, bunun sonuçlardan korkması olabilir.

Çocuğa, gerçekten inandığı için uzun süre hasta olduğu söylenebilir. Her iki durumda da bu, doktorun aldatmacayı açığa çıkarmada rolünü zorlaştırır ve fabrikasyonun devam etmesini mümkün kılar.

2. Tıbbi Bilgi Bir Zorunluluktur

MSBP hastalarıyla etkileşime giren doktorlar, tıbbi alan hakkında ortalamanın üzerinde bir bilgiye sahip olma eğilimini defalarca belirtmişlerdir. Bu bilgiler bir tıbbi alanda istihdam, hasta olarak tecrübe veya WebMD’de çok fazla zaman harcanmış olabilir.

Bu bilgi iki amaca hizmet eder. Birincisi, anne “ödevini yapmış gibi” görünüyor ve çocuk için aşırı endişesini ortaya koyuyor. İkincisi, anne çocuğu rahatsız eden ve daha fazla sempati uyandıran semptomlar yaratmak ya da taklit etmek için bu sağlık veya çocuk bakımı eğitimi
bilgisinden yararlanabilir

1. Anneden Çocuğa…

Bazı araştırmalar, MSBP’li bir ebeveyni tarafından istismar edilen hayatta kalan bir çocuğun, kötüye kullanımın hayatında kendi çocukları üzerinde tekrar edebileceğini göstermektedir. Muhtemel sebeplerden biri, çocukların ya da yakınları hasta olduğunda olumlu dikkatin kazanılabileceğini öğrenmeleridir. Aslında, bir insan ne kadar rahatsız olursa, alabilecekleri daha fazla dikkat ve sempati duyma ihtiyacı oluyor.

Bu, çocuğun duygusal ihtiyaçlarını beslemek için yaşlandıkça kendi içlerinde hastalıkları hissetmeye devam ettiğini gösterebilir. Sonunda kendi çocuklarına sahip olduklarında, ebeveynlerinin korkunç davranışlarını tekrarlamak çok kolaydır.

Kaynakça:
https://listverse.com/2017/12/07/10-disturbing-facts-you-didnt-know-about-munchausen-syndrome-by-proxy/

Yazar: Semra Uğur

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.