Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Zengin İş Adamı : Bill Gates Kimdir ?

0 426

Dünyanın En Zengin İş Adamı : Bill Gates Kimdir ?William Henry Gates III ya da daha bilinen kısa haliyle Bill Gates, Amerikalı bir bilim ve iş adamıdır. 28 Ekim 1955 tarihinde Birleşik Devletler’de dünyaya gelen Bill Gates, günümüz teknolojisinin en büyük icatlarından olan bilgisayarların evlerimize ve ofislerimize girmesinde başrol oynamış bir şahıstır. Halihazırda şirketin yatırımcı, yazar ve işadamı olarak bilinen Bill Gates, Harvard Üniversitesi mezunlarındadır. Kariyer bağlamında 1968 yılından beri aktif olan bu Amerikalı mucit Microsoft, Bill & Melinda Gates Vakfı, Cascade Investment, Terra Power, Branded Entertainment Network ve Cascade Investment gibi kurum ve kuruluşlarda CEO’luk ve yöneticilik yapmaktadır. Microsoft gibi küresel bir markanın kurucusu olan Bill Gates, halen dünyanın en zengin isimlerinin başında yer alır. Kendine şöhreti getiren 1975’te kurduğu Microsoft markası olmuştur. Bu markayla beraber, başta Amerikalılar olmak üzere kısa bir sürede Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleriyle Asya’da yer alan gelişmiş ülkeler, evlerinde ve ofislerinde bilgisayarlarla tanıştılar. Kişisel servetiyle dünyanın en zengin ismi olarak bilinen Bill Gates 100 milyar doları yaklaşan malvarlığıyla dikkat çekmektedir. Bu anlamda sıradışı işlere imza atacak kadar sermayesi de bulunan Bill Gates, ileriye dönük yatırım sinyalleri vermiştir.

Dünyanın En Zengin İş Adamı : Bill Gates Kimdir ?1994 yılında 39 yaşındayken Melinda Gates’le evlenen Bill Gates, bu evliliğini başarıyla devam ettirmekte ve 3 çocuk babası olarak da örnek bir Amerikan ailesi tablosu çizmektedir. Microsoft’un günümüzdeki seviyeye gelmesinde büyük bir rol oynamış olan Gates, 2014’den beri Microsoft’taki işlerini part-time olarak yürütmektedir. Full-time ya da başka bir ifadeyle tam zamanlı çalıştığı kurum ise eşiyle birlikte kurdukları, Bill & Melinda Gates Vakfı’dır. Bu vakıfla beraber Microsoft’taki CEO’luk görevini de bırakan Bill Gates, kendi yerine Satya Nadella’nın atanmasını sağlamıştır. 1987 yılından beri dünyanın en zengin ismi olan Bill Gates, tahtını Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos’a kaptırmak üzeredir. Aralarında sadece küçük farklar kalan ikili, ciddi bir yarışın içindedir. Hayatı boyunca hep aktif biri olmuş olan Bill Gates, hukuk eğitimi aldığı Harvard Üniversitesi’nde ayrıca bilgisayar ve matematik dersleri de alıyordu. Üniversitesinin bilgisayarlarının tamiriyle de uğraşan Gates, sonrasında Steve Ballmer’la tanışır ve bunun üzerine Microsoft’un temellerini atmak için Harvard’dan ayrılır. Kimsenin cesaret edemeyeceği kadar gözü kara olan Bill Gates, böylece atılganlığının karşılığını da fazlasıyla alır. Altair 8800 marka bilgisayarı geliştiren Bill Gates sonrasında kendi markasını dünya pazarına kazandırmayı başarmıştır.

Dünyanın En Zengin İş Adamı : Bill Gates Kimdir ?Harvard ile bağlarını koparırken pek zorlanmadığını dile getiren Bill Gates, ailesine durumu ifade ettiğinde ona destek olduklarını ve kendi şirketini açması konusunda ellerinden geleni yaptıklarını deklare etmiştir. Ayrıca Harvard’dan ayrılmasıyla ilgili bir ifadesi de, ”Eğer Microsoft işi olmasaydı, ben yine de Harvard’a dönebilecek imkana sahiptim” şeklinde olmuştur.

Kaynakça:
https://en.m.0wikipedia.org/wiki/Bill_Gates

Yazar:Emir Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku