Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Niels Bohr Kimdir?

0 743

Niels Bohr Kimdir?Niels Bohr, atomik yapılarla ilgili devrimci teorileri dünya çapında araştırmalara yardımcı olan Nobel Ödülü sahibi bir fizikçidir.7 Ekim 1885’de Danimarka‘nın Kopenhag kentinde doğan Niels Bohr, atomik yapılar ve radyasyon emisyonu üzerine devrimci bir teori bulan başarılı bir fizikçi olmaya devam etti. Fizikte 1922 Nobel Ödülünü fikirleri için kazandı ve yıllar sonra, Amerika’daki Manhattan Projesi üzerinde çalıştıktan sonra, atom enerjisinin dünyadaki sorumluluk ve barışçıl uygulamaları için çağrıda bulundu.

Erken dönem

Niels Bohr, 7 Ekim 1885’de Danimarka’nın Kopenhag kentinde başarılı bir Yahudi bankacılık grubunun bir parçası olan anne Ellen Adler ve ünlü bir fizyoloji akademisyeni olan babası Christian Bohr dan dünyaya geldi. Niels Bohr Kopenhag Üniversitesi’ne girdi ve burada 1911’de fizikte yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Aynı yılın sonbaharında Bohr, Cambridge, İngiltere’ye gitti ve orada Cavendish Laboratuvarı bilim adamı JJ Thomson’ın çalışmalarına devam edebildi.1912’de Bohr Margrethe Nørlund’la evlendi. Çiftin altı çocuğu oldu; Dördü yetişkinliğe kadar yaşadı ve bir tanesi Aage, ünlü fizik bilimcisi oldu.

Niels Bohr Kimdir?Bohr’un kendi araştırması, bir dizi makalede atomların, elektronların farklı yörünge seviyelerine atlayarak elektromanyetik radyasyonu bıraktıklarını, daha önce düzenlenen Ernest Rutherford tarafından savunulan bir modelden ayrıldığı teorisine yönlendirdi. Bohr’un keşfi sonuçta diğer bilim adamları tarafından düzeltilecek olsa da, fikirleri gelecekteki atom araştırmalarının temelini oluşturdu.

Manchester Üniversitesi Victoria Üniversitesinde eğitim gördükten sonra Bohr, 1916’da Copenhagen Üniversitesi’nde profesörlük pozisyonuyla tekrar yerleşti. Sonra, 1920’de, hayatının geri kalanında başkanlık yapacağı Teorik Fizik Enstitüsü’nü kurdu.

Nobel Ödülü Kazandı

Bohr atomik yapılar üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı 1922 Nobel Fizik Ödülü’nü aldı ve devrimci kuramlar geliştirmeye devam edecekti. Werner Heisenberg ve diğer bilim adamlarıyla Bohr’un tamamlayıcılık kavramına bağlı yeni bir kuantum mekaniği prensibi üzerine çalıştı. Bu ilke, 1927’de bir İtalyan konferansında sunuldu. Konsept, atomik seviyedeki fiziksel özelliklerin, deneysel parametrelere bağlı olarak farklı şekilde görüleceğini iddia etti , dolayısıyla neden ışığın hem bir parçacık hem de dalga olarak görülebileceğini açıklarken, ikisi de aynı anda olmazdı. Bohr gelişen fizik kavramlarının insan perspektiflerini derinden etkilediği düşüncesiyle bu düşünceyi de felsefi olarak uygulamaya başlar. Albert Einstein ismiyle bir başka fizikçi, Bohr’un tüm iddialarıyla gözleri tam olarak göremedi,

Bohr, sıvı damlacık teorisine katkıda bulunduğu 1930’ların sonlarında nükleer fisyon araştırmasının ön safında yer alan bilim adamları grubu ile çalışmaya devam etti. İlk fikirlerinin dışında Bohr zekâsı ve sıcaklığıyla tanınmıştı ve insani yardım etiği daha sonraki çalışmalarına bilgi verecekti.

Niels Bohr Kimdir?Avrupa’dan kaçmak

Adolf Hitler’in iktidardaki yükselişi ile Bohr, Alman Yahudi fizikçilerine Kopenhag’daki enstitüsüne sığınma imkânı sağladı ve bu da birçoğu için Amerika’ya gitti. Danimarka Nazi güçleri tarafından işgal edildikten sonra, Bohr ailesi Bohr ve oğlu Aage’in sonunda Birleşik Devletler’e gidecekleri bir sırada İsveç’e kaçtı. Bohr, New Mexico, Los Alamos’daki ilk atom bombasının yaratıldığı Manhattan Projesi ile çalıştı. Bombanın nasıl kullanılacağı konusunda endişeleri olduğu için, uluslararası silah kontrolü ve uluslar arası silah konusunda aktif iletişim çağrısında bulundu-bir fikir Winston Churchill ve Franklin D. Roosevelt’in direnişiyle bir araya geldi.

Niels Bohr Kimdir?Barış için atomlar

Savaşın bitiminden sonra Bohr Avrupa’ya geri döndü ve atom enerjisinin barışçıl uygulamaları için başvurmaya devam etti. Onun içinde “Birleşmiş Milletler Açık Mektup,” 9 Haziran 1950 tarihli, Bohr gerçek kültürel alışverişi için dışlamacılığından terk ülke arasındaki varoluş “açık dünya” modunu önermişti.

O 1954 yılında CERN’de bir Avrupa merkezli parçacık fiziği araştırma tesisi kurmak ve 1957 yılında birlikte 1955 Barış Konferansı için Atomlar koymak için yardımcı oldu, Bohr onun çığır açan teorileri ve sorumlu atom enerjisini kullanmaya çabalarına Barış Ödülü için Atomlar aldı.

Bohr, 100’den fazla yayını olan kendi adına üretken bir yazardı. İnme geçirdiğinde, 18 Kasım 1962’de Kopenhag’da öldü. Bohr’un oğlu Aage, atom çekirdeğindeki hareket araştırması için 1975 Nobel Fizik Ödülü’nü diğer ikisi ile paylaştı.

Kaynakça:
https://www.turkcebilgi.com/niels_bohr

Yazar:Hatice Öztürk

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku