Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

E-104 Katkı Maddesi ve Zararları

2 4.759

5731_e104-gida-katki-maddesiE104 maddesi, gıda renklendirmede kullanılan bir katkı maddesidir. Özellikle içeceklerde ve renkli şeker imalatında kullanılmaktadır. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde kullanımı yasak olmasına rağmen, ülkemizde meyve sularında yasak olup aromalı içeceklerde serbest bırakılmıştır.

Kullanılan gıdaya sarı ve portakal rengi vermeye yarayan bu madde, sentetik bir maddedir. Her sentetik madde gibi zararlı olup, kanserojendir. Çocuklarda hiperaktiflik diğer yaş gruplarında ise astım, deride döküntü gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler özellikle çocuklar üzerinde kalıcı etkiler doğurabilir.

Haziran ayında yayınlanan Gıda Kodeksine göre, E104 maddesini kullanan aromalı içecek üreticileri bu maddenin insan sağlığına verdiği zararı etiketinde bulundurmak zorundadır. O nedenle alışveriş esnasında aldığımız ürünlerin etiketini incelemek, içeriği hakkında bilgi sahibi olmak en doğrusu. Tabii bunun içinde öncelikle katkı maddelerini, yarar ve zararlarını öğrenmeliyiz.

5731_e104-katki-maddesi-nelerde-bulunurDiğer isimleri :
Kunolin Sarı,CI 47005,Gıda sarı 13,Kinolin Sarısı

E104 Katkısının Kullanım Amacı
Yeşil-sarı renklendirici olarak kullanılır.

E104 Katkısının Kaynağı
Sentetiktir.

E104 Katkısının Yan Etkileri
Alerji yapabilen şüpheli bir maddedir. Sağlığa zararlıdır.

E104 Katkısının Dinen Durumu
Katkının işlenmesinde alkol gibi helal olmayan şeyler kullanılmıştır

Yazar:Sündüz Uslu

2 Yorumlar
  1. Yücel diyor

    Bu madde bemiks c vitamininde neden var..madem zararlı burada da kullanılmasın.

    1. Alev ULU diyor

      Kinolin Sarısı madem zararlı neden EFERMAG(365 mg) ve TRİBEKSOL(250 mg) ilaçlarının içerisinde mevcut hala anlamış değilim.Biri Mağnezyum diğeri B1+B6+B12 vitamini içerikli ilaçlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku