Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İngilizce Konuşmayı İlerletme ve Akıcı Hale Getirme Yöntemleri

0 479

1)Motive olun5735_curso-ingles-extranjero

Yeni bir dil öğrenirken motive olmak ve hedefinizden asla vazgeçmemek önemlidir.

-Bunu başarmayı ne kadar çok istediğinizi kendinize hatırlatarak dil öğrenme hedefinize bağlı kalın. Eğer İngilizceyi tam anlamıyla öğrenirseniz kazanacağınız tüm inanılmaz tecrübeleri ve yakalanacağınız fırsatları düşünün.

-Dünyanın her tarafında İngilizce konuşanlarla iletişime geçecek, yeni ve heyecan verici ilişkiler kurabileceksiniz. İngiliz konuşma kültürüyle daha önce hiç olmadığınız kadar meşgul olacak ve yeni bir dil öğrenmenin sonucu olarak kariyerinizi ilerleteceksiniz.

2)Her gün pratik yapın

Eğer dilinizin hızlıca akıcılık kazanmasını istiyorsanız her gün düzenli olarak pratik yapmalısınız.

-Yeni bir dil öğrenmek sürekli tekrar yapmaya dayanmaktadır. Bu yüzden eğer çalışma dilimleriniz arasında uzun bir vakit varsa öğrendiğiniz her şeyi unutur ve her şeye baştan başlamak zorunda kalırsınız. Vaktinizi boşa harcamış olursunuz.

-Ancak hastalık derecesine varacak kadar da İngilizce çalışmamalısınız. Her gün farklı bir şey çalışıp ilginç şeyleri aklınızda tutmaya çalışın. Örneğin bir gün okuma çalışması yapın, bir gün dinleme çalışması yapın, bir gün yazma çalışması yapın, bir gün gramer çalışın.

-Ancak pratik yapmanıza yardımcı olacak hiçbir fırsatı da kaçırmayın. Bu akıcılık kazanmak için yapılacak en önemli şeydir.

3) İngilizce düşünmeye çalışın

Akıcılık kazanmanın bir yolu da beyninizi İngilizce düşünmeye zorlamayı denemektir.

– Sürekli kendi dilinizden çeviri yapmaya çalışmak sizi yorar. Bunun yerine İngilizce olarak anlamaya çalışın. Her dilin başka dillere çevrilmesi imkansız, kendine has deyişleri ve özellikleri vardır.

-Sonuç olarak eğer beyninizi İngilizce düşünme konusunda eğitebilirseniz İngilizce konuşma ve yazma beceriniz çok daha doğal ve akıcı hale gelecektir. Bunu bir düğme gibi düşünün. İngilizce iletişime geçme zamanınız geldiğinde İngilizce beyninizi açmalı ve ana dil beyninizi kapatmalısınız.

5735_dont-work-hard-work-smart4) İngilizce konuşan arkadaşlar edinin

Kişinin ikinci dilini test etmenin en iyi yolu onu, ana dili o dil olan bir grup konuşmacının olduğu bir odaya koymak ve konuşmaları anlayıp anlamadığına bakmaktır.

– Dilinizi geliştirmenin en iyi yolu, İngilizce konuşan arkadaşlar edinmek ve kafe, bar gibi sosyal ortamlarda onlarla takılmaktır.

-Bu yolla İngilizce konuşmak zorunda olacaksınız fakat bu size bir iş veya zorunluluk olarak gelmeyecek, aksine eğlenerek öğreniyor olacaksınız.

5)Hata yapmaktan korkmayın

İngilizce öğrenmenin karşısında duran en büyük engel hata yapma korkusudur.

-Bu korku hiçbir fayda sağlamaz. Aksine dilinizi geliştirmeye engel olur.

– Yeni bir dil öğrenen herkesin hata yapabileceğini unutmayın. Yanlışlıkla kaba veya yanlış bir kelime kullanarak utanç verici bir duruma da düşebilirsiniz. Fakat bu sadece eğlencenin bir parçası.

– Ayrıca unutmayın, siz mükemmelliği değil dilinizi ilerletmeyi hedefliyorsunuz. Hata yapmak dil öğrenmenin bir parçasıdır. Hatalar daha iyi olmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Bu yüzden onları kucaklayın!

İpuçları

5735_dont_be_afraid_to_make_mistakes_copy

-Fonetik alfabe öğrenin. Bu doğru telaffuz konusunda size yardımcı olur ve ana dili İngilizce olan arkadaşlar edinmek isterseniz doğru tonda konuşmanızı sağlar.

– Dikte, dinleme ve yazım becerinizi geliştirmek için mükemmel bir yoldur. Bir arkadaşınız kitaptan veya gazeteden birkaç paragraf okusun. Duyduklarınız hakkında ne anladığınızı yazın. Daha sonra yazdıklarınızı orijinal metinle karşılaştırın.

– İngilizce konuşulan ülkelerin kültürlerini öğrenin.

– Dil kursuna gidin.

– Ana dili sizinle aynı olan fakat İngilizce bilen ve bunu öğretebilecek birini bulun. Görsel, işitsel ve sözlü yöntemler kullanarak gramer ve kelime öğrenin.

– İngilizcedeki tüm zamanları ve fiilleri öğrenin. Kısa bir internet araştırması bunlara erişmenizi sağlayacaktır. Bu aynı zamanda doğru konu-fiil uyumunu öğrenmek için de önemlidir. Eğer fiilleri yanlış eşleştirirseniz bu kulağa güzel gelmeyecektir ve insanların sizi anlamasını zorlaştıracaktır. Fakat düzgün eşleştirirseniz insanlar sizi anlayacaktır.

Kaynakça:
http://www.wikihow.com/Learn-English

Yazar:Aybike AktaŞ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku