Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tüketici Kredisi Nedir?

0 420

Tüketici kredisi, insanların kısa ve düşük ücretli ihtiyaçları için kullanmış oldukları bir kredi türüdür. Tüketici kredisi kişilere, ilerleyen zamanlarda elde edecekleri geliri daha önceden kullanma ve peşin parayla alışverişin avantajlarından yararlanma imkanı sağlar. Bu kredi, kısa süreli olarak verilir ve ödenecek olan tutarlar küçük tutulur. Ayrıca tüketici kredisinde bir ticari amaç da mevcut değildir. Bankalarda genel olarak uygulanan vade ise 3 yıldır. Bu vade üzerinde b,r tüketici kredisi kullanmak çok zordur. İhtiyacınızı, gelirinizi ve kullanacağınız kredi tutarını doğru olarak hesaplayıp sıkıntıya düşmeyecek kadar bir vade belirlemeniz çok önemlidir.

Tüketici Kredisinden Yararlanabilecek Olan Kişiler

Tüketici Kredisi Nedir?Tüketici kredisinden; medeni haklarını kullanabilen,18 yaşını doldurmuş ve düzenli bir gelir sahibi olan kişiler faydalanabilirler. Satın alınacak olan mal ve hizmetler için bankalar tarafından verilen bu kredi, doğrudan nakit bir şekilde müşteriye ödenebileceği gibi aynı zamanda satıcı firma ile anlaşma sağlanması halinde fatura karşılığında satıcıya da ödenebilir.

Tüketici Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların paraya ihtiyaç duyma nedenleri aynı değildir. Bazıları düğün için paraya gereksinim duyarken bazıları ise sağlık harcamalarında krediye gereksinim duyuyor. Bankalar da bu durumlara göre özel dönemlerde kişilere uygun olan kredi kampanyaları düzenliyor. Bankalar tarafından düzenlenen bu kampanyaları yakından takip etmekte de büyük yarar vardır. Bankaların tüketicilerin ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlamış oldukları tüketici kredilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

*Sağlık kredisi,
*Bayram kredisi,
*Taşıt kredisi,
*Tatil kredisi,
*Ev kredisi,
*Eğitim kredisi
*Eşya kredisi gibi pek çok tüketici kredisi mevcuttur. Bu kredi türleri kapsamında ihtiyacınıza uygun olan krediyi seçerek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Vade

Kredi alınan her bankada vadeler farklılık gösterebilir. Ancak tüketici kredilerinin vadeleri genel anlamda 1 ay ve 36 ay arasındadır. Alınan mal ya da hizmetin niteliğine uygun olarak da çeşitli vade uygulamaları mevcuttur. Örnek vermek gerekirse dayanıklı olan tüketim mallarının alımında belirlenen vade azami olarak 12 ile 18 ay olurken otomobil alımında ise azami şekilde belirlenen vade 36 aya kadar olabiliyor.

Tüketicinin Bilgilendirilmesi

Bankalar, tüketicinin bilgilendirilebilmesi için kredi talep eden kişilere belirlenen konularda; bilgi formu, broşür, başvuru formu, karşılıklı görüşme ve sözleşme aracılığıyla bilgi verir. Bankalar tarafından bilgi verilen konular ise şöyledir:

*Faiz hesaplama yöntemi,
*Uygulanan faiz oranları,
*Kredinin yıllık ve aylık maliyeti,
*Vergi ve diğer harcamalar,
*Geri ödeme gibi konularda banka müşterileri bilgilendirilir ve bu kapsama bir ödeme planı kararlaştırılır.

Tüketici Kredisi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle ihtiyaçlarınız karşısında bir karara vardığınız kredi tutarını hangi bankadan kullanacağınız konusunda bir karar vermelisiniz. Bunun için de bir banka araştırması yapmanız gerekecektir. İhtiyacınıza yönelik olarak kredinizi hangi bankadan alacağınıza karar verirken, faiz oranlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle kredi tutarınız için ilk olarak bankaların sitelerinde yer alan faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.Bankaların resmi sitesinde yer alan faiz hesaplama uygulamalarıyla birlikte kendinize bir ön ödeme planı oluşturabilirsiniz.

Kredi alacağınız bankaya karar verdikten hemen sonra da o bankaya başvuru yapmalısınız. Bankalara başvuruda bulunmak için de internet üzerinden bir başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için ön onay gelmesi durumunda da bankayla görüşerek gerekli olan evraklarla beraber imza atmaya gidebilirsiniz.

Tüketici kredisi alabilmek için mutlaka bankaya giderek müşteri temsilcisiyle görüşmeniz lazımdır. Müşterisi temsilcisi görüşme sırasında ise sizden kredi için gerekli olan evrakları isteyecektir ve bankalarda bulunan kredi notunuzu da kontrol edecektir. Kredi notu, kredi kullanabilmeniz için çok önemli bir detaydır. Eğer kredi notunuz genel skalanın üzerindeyse bu konu hakkında bir sıkıntı yaşamazsınız. Fakat kredi notunuz yeterli değilse kredi notunuzun düşüklüğünden dolayı kredi talebiniz reddedilebilir. Bu nedenle kredi başvurusu ret sebeplerini iyi bir şekilde araştırmalı ve başvurularınızı da ona göre düzenlemelisiniz.

Tüketici Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Kredi başvurusu yapmak için banka tarafından sizden istenen bazı belgeler vardır. Banka tarafından sizden istenen bazı belgeler ise şunlardır:

*Her bankanın özel olarak hazırlamış olduğu başvuru formları,
*Nüfus cüzdanı fotokopisi,
*Maaş dekontu tüketici kredileri için istenen belgelerdir. Bu belgelerle birlikte başvuruda bulunarak tüketici kredisinden faydalanabilirsiniz.

Tüketici Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Krediden faydalanma konusunda dikkat edilecek olan en önemli detay; kredi tutarının Tüketici Kredisi Nedir?belirlenmesidir. Kredi tutarını belirlerken de net ihtiyaçlarınızı tespit etmelisiniz. Eğer ihtiyaçlarınızın farkında olmazsanız, alacağınız kredi rakamınızı yükselterek yüksek bir borç altına girebilirsiniz. Bu nedenle net ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirleyerek, bankaya öyle başvuru yapmalısınız.

Kredi tutarından sonra da belirlemeniz gereken bir diğer durum ise vadedir. Tüketici kredilerinde genel olarak uygulanan vade maksimum 3 yıldır. Bu sebeple kredi tutarınızın taksitlendirilmiş halini iyi bir şekilde belirlemeli ve krediyi öderken sizi sıkıntıya sokmayacak olan aylık bir ödeme planı yapılmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü vade uzadıkça sizin ödeyeceğiniz faiz tutarı da o kadar artacaktır. Bu nedenle mutlaka aylık taksit ve faiz tutarını orantılı bir şekilde düşünerek karar vermelisiniz. Böylece kredi kullanım işleminizi bilinçli olarak yapmış olur ve ödemelerinizde de hiçbir sıkıntı yaşamamış olursunuz.

Yazar: Sevinç Urgenç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku