Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

E-Reçete ve Avuç İçi Damar Tanıma Sistemi

0 173

E-Reçete ve Avuç İçi Damar Tanıma SistemiE-reçete sistemi reçetelerin elektronik yollarla yazılmasını ve oluşturulmasını sağlayan yeni bir sistem. Proje 1 temmuz 2012 itibariyle özel hastanelerde ve aile hekimliklerinde başlamış durumda. Günümüz itibariyle hastalar ve sağlık problemleriyle ilgili ilaç yada diğer medikal gereksinimlerini almak isteyen kişiler Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını ve doktorların hastaların kendilerine vereceği kodları kullanarak ilaç ihtiyaçlarını bu yolla karşılayacaklar.

Temmuz 2012 itibariyle sistem yavaşça oturmak üzere, açıkçası kağıt reçete dönemi sona eriyor diyebiliriz. Uygulama şimdilik sadece özel hastanelerde ve aile hekimliği üzerinde deneniyor lakin kamu hastanelerinde de en yakın zaman uygulanmaya başlanabilir. Kağıt reçete kullanımı ise 01.01.2013 tarihinde sonlandırılacak.

E-Reçete ve Avuç İçi Damar Tanıma SistemiSisteme göz atmak gerekirse işleyiş şu şekilde gerçekleşiyor; Hasta doktor tarafından muayene edildikten sonra, bu işlemi yapmakla görevlendirilmiş olan kişiler Sosyal Güvenlik kurumunun hasta ile ilgili alanına giriş yaparak, doktorun hastaya vermiş olduğu ilaçları elektronik yöntemle yazacak. ilaç ile ilgili bu sistem çalıştırılırken, hasta eğer isterse reçetesini kağıt olarakta elde edebilecek. Doktor tarafından kendilerine ilaç yazılan hastalar eczaneye gittiklerinde ilaçlarını ordanda görebilecek ve sonuç olarak alabilecekler. Bu sistem sayesinde bir çok yanlış ortadan kaldırılmakla beraber eski sistemin yavaş döngüsüde hızlandırılmış olacak. Hayata geçirilen projenin bir diğer önemli tarafıda ilacın hastaya hangi doktor tarafından ne zaman verildiği ve eczaneden ilacın hangi tarihte alındığı gibi bilgilerin aynı sistem üzerinde toplanarak erişilebilirliği kolay bir yöntem olması. Sizlerde yazılan ilacın ne olduğunu artık anlayabileceksiniz. Doktorların kimi zaman anlaşılamayan yazılarını çözmek zorunda kalmayacaksınız.

E-Reçete ve Avuç İçi Damar Tanıma SistemiYöntemin yeni olması tabi ki bir takım aksaklıklar meydana gelmesine sebep olabiliyor. Kimi zaman bu gibi yenilikler tamamiyle kullanımı düzene oturana kadar bilişim alanlarında kopmalar ve aksaklıklar yaşanabilmekte ancak oluşan problem ve sıkıntılar en kısa zamanda giderilebilmektedir. E-reçete ile ilgilide ilk günlerde meydana gelen sıkıntılarda İlaç Takip Sisteminin (İTS) çalışmamasına sebep olmuş ancak sıkıntı sonradan çözülmüştür. Bizlerinde toplum olarak bu gibi yenilik ve teknolojik gelişmelere ayak uydurarak medeniyetimizin yükselişine ortak olmamız gerekir çünkü tıp alanındaki ve diğer toplumsal alanlardaki yenilikler hiç bitmeyecektir.

E-reçete sistemiyle beraber yeni bir sistem daha aynı tarihte sağlık alanına girmiş bulunmakta. Kullanılabilirliği ise deneme sürecine girildiği için takip aşamasında. Oluşturulan bu yeni sistemimizin adıda ”Avuç içi damar tanıma sistemi.” Sisteme kayıt olmanız ilk önce sağ ve sol elinizin damar izi 3 defa kayıt altına alınıyor. Daha sonra rahatsızlığı olan hasta, muayeneye geldiğinde bu işlemi yapmak için tasarlanmış makinenin (cihazın) üzerine ellini koyarak cihazın kısa bir süre tarama yapmasını bekleyecek. Cihaz damar izinizi eşleştirdiğinde bunu size bildirerek bahsi geçen şahsın siz olduğunuzu tescilleyecek. Projenin amacı ise sizin yerinize başkalarının sahte kimlik kullanarak sağlık hizmetlerinden yararlanmasının önüne geçmek ve bu alandaki istismarı engellemek.

Yazar: Kaan GÜNDÜZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.