Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

E-Ticarette SEO Teknikleri

0 452

E-ticarette seo, internet dünyasıyla iç içe yaşayan herkesin mutlaka yaptığını düşündüğü bir kavram haline gelmiştir. Bir e-ticaret siteniz varsa eğer SEO bilgisine de ihtiyacınız var demektir. Sitenizin görünürlüğünün artması ve e- ticaret sitenize trafik çekebilmeniz adına bilmeniz gereken bazı SEO teknikleri bulunuyor. Bu tekniklerin kullanımı için de içeriğin özgünlüğü çok önemlidir ancak bu tek başına yeterli bir durum değildir. Bu sebeple kendinizi öne çıkaracak olan SEO tekniklerini öğrenmeniz gerekiyor.

Kelime Gruplarınızı Belirleme

E-ticaret sitenizi açmadan hemen önce hangi sektöre yönelik bir iş planı yapacağınızı belirlemeniz gerekir ve bu plana göre de hangi ürün grupları ile birlikte çalışmak istediğinizi belirleyin. Daha sonra da yaptığınız iyi bir şekilde anlatan 3 kelime ya da kelime grubu seçin. Ayrıca satışını yaptığınız ürünleri tanımlayan 7 kelime daha seçerek kelime sayınızı 10’a yükseltin. Bunun sonucunda artık yapmanız gereken tek şey ise bu kelimelerin internette nasıl ve ne yoğunlukta aratıldığını öğrenmektir.

E-Ticarette SEO TeknikleriDomaini ve URL Adresini Belirleme

Sitenizde yer alan her içerik, ürün, kategori, sabit sayfa ve etiketlerin tarayıcının adres satırında ne şekilde görünmesini istediğinizi belirleyin. URL uzantıları ve adresleri, her e-ticaret sitesi için değişiklik gösterebilir. Kategori ya da markanın URL’de görünmesi ise önem derecesine göre olmalı ve bu şekilde dahil edilmeli ya da edilmemelidir. Domain konusunda ise marka olabilecek, klavyede yazması ve okuması kolay, aynı zamanda akılda kalıcı bir domain seçilmesine özen göstermelisiniz. Tek ürün bazlı bir e-ticareti yapıyorsanız da ürünün adı geçen bir domain tercihi yapmanız gerekecektir.

Kod Yapısını Belirleme

Google örümceklerinin anlayabileceği ve kolayca yorumlayabileceği türdeki kod yapılarını tercih etmeniz her zaman daha yerinde olacaktır. İçeriklerde yer alan title doğru bir biçimde hazırlanmalıdır. Tanımlarını doğru bir şekilde yapmanız gereken diğer sayfalar ise şunlardır:

*H1,
*H2,
*H3 tanımlar mutlaka doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bunların yanında da 301, 404 gibi çeşitli sayfaların da doğru olduğundan emin olmalısınız.

Site Hızını Artırma

Sitenizin hızlı olması çok önemli bir konudur. Google Analytics üzerinden e-ticaret site hızı entegrasyonunu ayarlamanız gerecektir. E-ticaret sitelerinin çok yavaş bir biçimde çalışmasının müşterileri kaçıran bir detay olduğunu asla unutmamalısınız. Müşterinin sitenizde uzun süre kalmasını sağlamak ve satışlarınızı artırmak için siteniz hızlı bir biçimde çalışıyor olması gerekir. Bunun için de sitenizi; programsal, altyapı ve fotoğraf boyutları hakkında optimize etmelisiniz.

Google XML Entegrasyonlarını Yapma

Siteniz için bir Google Webmaster Tool açarak sitenizin bütün XML sitemap’ını yükleyin. Böylelikle, Google örümcekleri e-ticaret sitenizi çok daha iyi bir biçimde indeksleyecektir ve sitemap kısmı, yeni bir ürün eklendiği zaman güncellenecektir. Buna ek olarak da sitenizin indekslenme hızı bu sayede artıi gösterecektir.

Sosyal Medyayı Kullanımı

Günümüzde SEO anlamında en popüler tekniklere sosyal medya da girdi. Bu ağlardan alacağınız trafiğin, google açısından da ayrı bir yeri vardır. Paylaştığınız içerikleriniz sosyal medya ortamında paylaşılması, her açıdan değerinizi artıracaktır. SEO kullanımında sosyal ağlardan yararlanmak için de twitter, facebok, google plus ve sayamadığımız birçok sosyal medya ağlarında da kimliğinizi oluşturup widgetlerini e-ticaret sitenizde kullanın. Ayrıca linkedin gibi diğer önemli sosyal mecralarda da spam yapmadan içerik paylaşımında bulunmalısınız. Kişilerin sosyal medya ağlarınızı da takip etmesini sağlayarak içeriklerinizi, kampanyalarınızı ve indirimlerinizi bu şekilde paylaşın. Ayrıca kişilerin paylaşmak isteyeceği içerikler üreterek bu içerikleri onların da paylaşmasını sağlayın.

Yazar: Sevinç Urgenç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku