Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Naomi Watts Kimdir?

Naomi Watts (wearing Irene Neuwirth earrings) at arrivals for 18th Annual Critics' Choice Movie Awards, Barker Hangar, Santa Monica, CA January 10, 2013. Photo By: Dee Cercone/Everett Collection
0 414

Naomi Watts Kimdir?

Naomi Ellen Watts, 28 Eylül 1968’de İngiltere’nin Kent şehrinde dünyaya gelmiştir. Bir İngiliz olmasına karşın, ilk sinema film deneyimini 1986 yılında Avustralya‘da çekilen For Love Alone adlı yapımda gerçekleştiren Naomi Watts, sonrasında Hey Dad..! adlı televizyon dizinde rol almıştır. 1990’da Hey Dad..! dizisinde gösterdiği performansla sonrasında birçok filmde oynama şans yakalayan Naomi Watts, sonrasında Hollywood’a adım atma fırsatını da yakalamıştır. Avustralya’da 1991 yılına kadar geçirdiği sürede, Brides of Christ, Home and Away ve Flirting gibi yapımlarda rol alan Naomi Watts bu dönemde, Nicole Kidman ve Thandie Newton ile yakın ilişkiler kurmuştur.

1995 yılında yakın arkadaşı olan Nicole Kidman’ın da tavsiyesi ile, Hollwood’a taşınan Naomi Watts burada birçok yapımda oynama firsatı bulmuştur. 1995’te Tank Girl ile başlayan Hollywood kariyeri, 1996’da Children of the Corn ve 1998’de çekilen Dangeraus Beauty ile devam etmiştir. Bu dönemde Sleepwalkers adlı dizide de oynayan Naomi Watts, televizyon dünyasına da adım atmıştır. Naomi Watts’ın dünyaca tanınır bir isim olmasını sağlayan ise, 2001 yılında David Lyinch’in filmi olan Mulholland Drive olmuştur. Psikolojik gerilim türündeki bu filmde Watts oldukça etkileyici bir performans sergilemiştir. Bu filmin ardından 2002’de Japon korku uyarlaması olan Ring’de oynayan Naomi Watts sergilediği muhteşem performansının yanı sıra filmin yapımcısına da hatırı sayılır bir meblağ kazandırmayı başarmıştır.

d1053903562c7195_462080451.jpg.xxxlarge_2xSonrasında 2003 yapımı olan 21 Grams adlı filmde sergilediği performansla Akademi Ödülü’ne aday gösterilen Naomi Watts, ödülü alamasa da hatırı sayılır bir hayran kitlesine kavuşmuştur. Sonrasında I Heart Huckabees ve King Kong’da rol alan Naomi Watts, oldukça iyi ücretler kazanmayı başarmıştır. Özellikle King Kong’dan 5 milyon $’lık bir gelir sağlamıştır. 2005’te gelen başarının ardından, Viggo Mortensen ve Vincent Cassel ile birlikte suç gerilim filmi olan Şark Vaatleri adlı yapımda bir Ukraynalı kızı canlandıran Naomi Watts, sinema eleştirmenleri tarafından tam not almayı başarmıştır. Sonrasında The International’de Clive Owen ile beraber rol alan Naomi Watts seyircilerin takdirini kazanmayı sürdürmüştür.

2010 ve 2011 yıllarında daha çok biyografik drama içerikli filmler olan Fair Game ve J.Edgar’da rol alan güzel yıldız, burada da başarılı bir performansın altına imzasını atmıştır. 2012 yılında gerçek bir hikayeden uyarlanan The Impossible adlı yapımda rol alan Watts, Altın Küre’ye aday gösterilmiş ancak ödülü kazanamamıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.