Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Efes Antik Kenti

0 131

efesEfes’in Kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına dayanmaktadır. İzmir – Selçuk ilçesine yaklaşık 3 km uzaklıktadır. M.Ö. 1050 yıllarında Yunanistan‘dan gelen göçmenlerin de yaşamaya başladığı Efes, M.Ö. 560 yılında Artesmi Tapınağı’nın çevresine gelmiştir. Bu gün ki Efes M.Ö. 300 Yıllarında Büyük İskender’in generali Lysimakhos tarafından kurulmuştur.

Efes, Roma çağlarında en iyi dönemini yaşamıştır. Asya Eyaletinin başkenti olmuş ve M.Ö.1-2.yüzyıllarda nüfusu 200.000 kişiyi geçmiştir. Bu dönemde bütün heryer mermerden yapılmış anıtsal yapılar ile doldurulmuştur.
M.S. 4.Yüzyılda Liman, Marnas Çayı ve Küçük Menderes’in getirdiği alüvyonlar ile dolar. Efeste limanların kirlenmesi ile ticaret geriler. Efes, Denizden uzaklaşır. Efes Bizans döneminde Selçuk yakınlarındaki Ayasuluk Tepesine gelir. Efes 1330 yıllarında Türkler tarafından alınır. 16.Yüzyıldan sonra hızla nüfusu düşer ve şu an günümüzde yaklaşık 30.000 nüfusa sahiptir.

Efes’in 3.000 yıllık kuruluş efsanesi Hadrianus Tapınağı girişindeki frizde “Atina kralı Kodros’un cesur oğlu Androklos, Ege’nin karşı yakasını keşfetmek ister. Önce, Delfi kentindeki Apollon Tapınağı’nın kahinlerine danışır. Kahinler ona, balık ve domuzun işaret ettiği yerde bir kent kuracağını söyler. Androklos bu sözlerin anlamını düşünürken Ege’nin lacivert sularına yelken açar… Kaystros (Küçük Menderes) Nehri’nin ağzındaki körfeze geldiklerinde karaya çıkmaya karar verirler. Ateş yakarak tuttukları balıkları pişirirlerken çalıların arasından çıkan bir yabandomuzu, balığı kaparak kaçar. İşte kehanet gerçekleşmiştir. Burada bir kent kurmaya karar verirler.” sözleriyle açıklanır.

Efes ; Asia Eyaletinin başkent olması, Doğu ile Batı arasında bir kapı görevi görmesi, Dünya’nın 7 Harikasından birisi olan Artemis Tapınağı’nın Efeste bulunması, Efes’in önemini arttırmıştır. Efes dönemdeki en önemli Ticari merkez haline gelmiştir.

Efes sürekli yer değiştirdiğinden toplam 8 Kilometrelik bir alana yayılmıştır. Yılda ortalama 1.5 Milyon yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir. Efes’te bir çok Mimari Eser bulunmaktadır.

Artemis Tapınağı

180px-temple_of_artemisArtemis tapınağının temeli M.Ö. 7.yüzyıllara kadar dayanır. Tançıra olan Artemis’e ithafen yapılmıştır. Tamamıyla mermerden oluşan Artemis tapınağı, Chersiphron tarafından tasarlanmış, Lidya kralı Croesus tarafından yapılmış ve dönemin en önemli heykeltraşları Pheidias, Polycleitus, Kresilas ve Phradmon tarafından bronz heykeller ile süslenmiştir. Artemis tapınağı Herostratus tarafından yıkılmıştır. Aynı gece Büyük İskender doğmuştur. Büyük İskender Anadolu’yu fethettiğinde Artemis Tapınağı’nı tekrar yaptırmak için yardım teklifinde bulunmuş fakat reddedilmiştir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku