Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Efsanevi ve Mitolojik Karakterler Nelerdir?

0 488

Yüzyıllar boyunca efsanevi mitolojik karakterler, insanları etkilemiş ve bu karaterlerin özellikleri güç kaynağı olmuştur. Mitolojik karakterler nelerdir, bunu anlatmadan önce ilk olarak mitolojinin ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

6358_fsnvyrtklr_02_th

Mitoloji nedir?

Mitoloji, yüzyıllar öncesine dayanarak halkın dini inanışı olmaksızın tanrılara, efsanelere inanmasından yola çıkmıştır. Mitolojik tanrılar, özellikle halkın mitolojik kahramanları olarak bu günümüze gelmiştir. Mitoloji, bu tanrıların özelliklerini, nasıl var olduğunu, neden bu kadar çok değer verildiğinin anlaşılmasını sağlayan bilim dalıdır. Birçok kültüre ait mitolojik karakterler vardır. En çok bilinen mitolojik kültürler Yunan mitolojisi, Türk mitolojisi, Çin mitolojisi ve İran mitolojisidir. Buna göre her mitolojinin kendi kültür ve inanışına göre mitolojik karakteri bulunmaktadır.

Mitolojik karakter nedir, diye düşündüğümüzde tüm bu açıklamalardan yola çıkarak halkın inandığı, sevdiği ya da simgesel hale gelmiş var olmamış hayali kişilerdir. Genellikle mitolojik karakterlerin en ilgi çekici oldukları mitolojik kültür Yunan mitolojisine aittir. Örnek vermek gerekirse Zeus önemli bir mitolojik karakterdir. Şimdi biraz mitolojik karakterleri inceleyelim;

6358_kentauros

Yunan Mitolojik Karakteri: Zeus

Baş tanrı olarak bilinen Zeus, hem insanların tanrısı, hem de Yunan mitolojisini kapsayan tüm tanrılardan üstündür. Zeus çok önemli bir Yunan tanrısı olarak Yunan mitolojisinde büyük bir yer kaplamaktadır. Farklı kültürlerde de farklı isimlendirilen Zeus, göklerin tanrısıdır. Özellikle gök gürültüsü, şimşek, boğa, kartal ve meşe ile sembolize edilmiştir. Bereket getirdiğine inanılır. Bu yüzden yağmur çok önem taşımaktadır. Zeusun birçok mitolojik karakterle bağlantısı vardır. Zeus şekil değiştirmesiyle bilinmektedir.

Türk Mitolojisi Karakteri Tengri Han

Yunan mitolojisinde nasıl tanrılar baş göstermişse Türk mitolojisinde de kahramanlar vardır. Tengri bir eski Türk inanışıdır. Buna göre doğadaki her şeyin bir ruha sahip olduğu düşünülür. Tengri Han bu ruhların en ulusu olarak Türk mitolojisinde kendini göstermektedir. Gök Tanrı olarak da bilinmektedir. Gök Tanrı, yani Tengri Han doğadaki tüm dengeyi koruduğuna inanıldığı gibi şekil değişimi yaptığı düşünülen bir mitolojik karakterdir. Mitolojiye baktığımızda genellikle karakterlerin karakterize edilmiş olduğunu, bu karakterlerin özelliklerini taşıdığına rastlarız; fakat Tengri Han için sadece sembolik bir söylem vardır. Bu da sonsuz olması ve mavi gök ile bütünleştirilmiş olması en önemli özelliğidir.

Çin Mitolojisi Karakteri; Ejderhalar

Oldukça efsanevi olan ejderhalar, masalsı bir hayvan türüdür. Çin Mitolojisine göre ejderhalar oldukça kutsal sayılır ve değer görür. Çin Mitolojisinde 5 çeşit Ejderha vardır. Her ejderhanın farklı bir özelliği mevcuttur.

İşte mitolojinin efsanevi karakterlerinden birkaç örnekle mitolojik karakterleri tanımlamaya çalıştık. Mitolojik karakterler efsaneleri dayanak alan hayal ürünleridir. Bazı mitolojik karakterleri anımsatan semboller iyi veya kötü olarak değerlendirerek iyi şans ve kötü şans getirdiğine de inanılmaktadır. Böylece mitoloji insanları hem olumlu hem de olumsuz yönde etkilemektedir.

Mitolojinin günümüzde de yeri büyüktür. Özellikle Yunan kültüründe halen tanrılara inanış görüldüğü rastlanmaktadır. İnanılmasa dahi bu mitolojik tanrılara değer verildiği şüphesizdir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.