Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Eğitimde Akıllı Tahta Kullanımı

0 228

tah2

Akıllı tahta eğitimde başarıyı artırabilecek mi? Eğitimcilere neredeyse bir ders saatine mal olan problem yazma, çizim yapma gibi sıkıntılardan kurtarıp zamanı daha verimli kullandırabilecek bir araç mı?

Akıllı Tahta Ne Kadar Akıllı?

Her şey kara tahtaların artık kullanılmayacağı, öğrenci ve öğretmenlerin tebeşir tozundan kurtulacağı, programların yüklü olarak geleceği için zaman kaybının sona ereceği haberleri ile başladı.Kısa zamanda haber gerçeğe dönüştü. Kara tahtalar sökülüp depolara kaldırılırken yerine akıllı tahtalar kurulmaya başlandı.Tahtalarda,uzaktan erişim imkanından,haritalara,ders programlarına kadar her şey vardı. Gereken bilgisayar ve projeksiyon makinesiydi. Tahta ile pek çok şey yapabiliyor, yaptıklarınızı kaydedip, ders tekrarlarını daha sürekli hale getirebiliyordunuz..

tah

Ama bu rüya kısa sürdü. Bilgisayarı ve projeksiyonu olmayan sınıflar bu teknolojiyi kullanamıyordu. Gerekli alt yapı oluşturulmadan kullanılmaya başlandığı için hizmet içi eğitimler yetersiz kaldı.Asıl sorunlar bununla da bitmedi: Tahta kaleminin sürekli kalibrasyona ihtiyacı oluyordu.1.sınıflar için bu kalemler çok kullanışsızdı. Yazmaya yeni başlayan minik eller için kalem büyük geliyor, bazen kalem çalışmıyor, tahtada yazı yazmak tam bir çileye dönüşüyordu.Tahta üzerinden yapılan uzaktan erişim internet altyapısı olmayan yada zayıf olan okullarda işlevini yitirmişti.Zaten sadece okulda değil tüm evlerde de bu bağlantının olması gerekirdi. Şehirlerde büyük oranda bu sağlanmış olabilir, ama kırsal kesim için aynı şeyi söylenemez. İşlenen derslerin kaydedilip daha sonra tekrarlarda kullanılması tek başına bu teknoloji cazip kılmadı. Zamanla akıllı tahtalar zaman kaybı olarak düşünülmeye başlandı. Tahta kalemlerle yazılan modern bir kara tahta haline dönüştü. Tek fark renk siyah değil beyazdır.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen; altyapısı iyi hazırlanmış, kullanımı kolay, tahta projelerinin eğitimde başarıyı artıracağı da ortadadır. Son dönemde üzerinde iyi düşünülmüş, pratik ve işlevsel olan projeler üzerinde çalışmaların yapıldığı biliniyor. Bütün bunlar tamamlandığında akıllı tahtaların ismini hak eden araçlar olacağı da bir gerçek.

Yazar:Yahya Kelleci

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.