Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

0 123

Kahve, bu gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biridir. Bilimsel çalışmalar ortalama seviyede kahve içenlerin çalışırken ölme ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Kahve sevenler, bunun daha uzun yaşayabilecekleri anlamına gelip geldiğini merak edebilir.
Kahve, muhteşem bir antioksidan kaynağıdır. Demlenirken sıcak su kahve çekirdeklerinden geçer, çekirdeklerdeki doğal kimyasal bileşikler su ile karışır ve içeceğin bir parçası haline gelir. Bu bileşiklerin birçoğu vücuttaki serbest radikallere zarar veren, oksidatif strese karşı koruyan antioksidanlardır. Oksidasyonun yaşlanma, kanser ve kalp hastalığı gibi yaygın, ciddi durumların arkasındaki mekanizmalardan biri olduğuna Kahve Ömrü Uzatıyor mu?inanılmaktadır. Kahve, Batı’nın diyetindeki en büyük antioksidan kaynağı olarak ortaya çıkmakta, bu özelliğiyle hem meyve hem de sebzeleri geride bırakmaktadır. Bu, kahvenin antioksidan bakımından tüm meyve ve sebzelerden daha zengin olduğu anlamına gelmez, bunun yerine kahve alımının o kadar yaygın olduğu anlamına gelir ki insanların ortalama olarak antioksidan alımına daha fazla katkıda bulunur. Bu demektir ki, kahve içmekten hoşlananlar kendini bir fincan kahveyle tedavi ederken sadece kafein almakla kalmaz, aynı zamanda güçlü antioksidanlar da dâhil olmak üzere birçok yararlı bileşik de alır. Fazla meyve ve sebze yemeyenler için kahve, diyetin en büyük antioksidan kaynaklarından biri olabilir.

Kahve Sevenlere İyi Haber

Yeni bir çalışma kahve sevenler için iyi bir haber vermiştir. Kahve içmek, ne kadar içildiğine ve kafeinli olup olmadığına bakılmaksızın erken ölüm riski ile ilişkilidir. Günde en az bir fincan veya günde sekiz fincan ve üzerinde kahve içmenin yanı sıra filtrelenmiş, hazır ve kafeini alınmış kahve içenler de dâhil olmak üzere, ölümle kahve içmek arasında doğrusal bir ilişki gözlemlenmiştir. Bu çalışmada 10 yıllık bir takip süresi içinde 9 milyondan fazla kişiden sağlık bilgisi toplanmış, sigara içme alışkanlıkları, eğitim bilgileri toplanmış, DNA’ları örneklenmiştir. 10 yıllık süre içinde çalışmadaki kişilerden yaklaşık 14.000’i kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve solunum yolu hastalıkları nedeniyle ölmüştür. Araştırmada kahve Kahve Ömrü Uzatıyor mu?içenlerin enfeksiyonlardan, yaralanmalardan, kazalardan, solunum hastalığından, diyabetten, felçten ve kalp hastalıklarından ölme ihtimalinin daha düşük olduğunu bulunmuştur. Diğer yeni çalışmalar da bu bulguları desteklemektedir. İçilen kahve türleri arasında küçük farklılıklar olmasına rağmen sonuçlar genellikle anlık, öğütülmüş ve kafeinsiz kahveyi kapsamaktadır.

Kahve Ömrü Ne Kadar Uzatıyor?

Genel olarak günde bir fincan kahve içenlerin erken ölüm riskinin hiç kahve içmeyenlere göre % 8 daha düşük olduğu saptanmıştır. Oran tüketim arttıkça hafifçe yükselmiş, altı ile yedi bardak içenler için % 16’ya ulaşmıştır. Her gün sekiz fincan veya daha fazla kahve içenler için bu oran % 14’tür.

Yeterince Kahve mi, Daha Fazlası mı?

Kahvenin sağlıklı olabileceği hakkında 2015 yılında normal miktarda kahve içmenin sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini bildirilmiştir. Ancak yeni çalışma daha yüksek miktarlarda kahvenin bile faydalı olabileceğini göstermiştir. Bu bilgi, insanların kahve alımlarını çarpıcı bir şekilde artırmaları gerektiği anlamına gelmemektedir. Daha fazla kahve içerecek şekilde kuralları değiştirmek için yeterli veri bulunmamaktadır. Nitekim çalışmadaki 500.000 katılımcının yaklaşık 10.000’i günde 8 veya daha fazla miktarda içtiğini söylemiştir. Kahvenin çeşitli sağlık sonuçları ile ilişkilendirildiği potansiyel biyolojik mekanizmaları daha iyi anlamak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır. Yine de sonuçlar en azından kahveden korkulmaması gerektiğinin güvencesidir.

Kahve Sadece Ömrü Uzatmıyor

Kahve çekirdeği birçok farklı besin ve kimyasal bileşik ile doludur. Kahve Ömrü Uzatıyor mu?Bunların bazıları insülin direncinin azaltılmasına yardımcı olabilecek bileşiklerdir. Çok sayıda araştırma, günlük kahve alışkanlığının sağlığa faydaları olduğunu göstermektedir. Kahvenin diyetin sağlıklı bir parçası olabileceği fikrini destekleyen çok fazla kanıt bulunmaktadır. Kahve sadece kişilerin yaşamına yıllar katmakla kalmaz. Gözlemsel çalışmalar kahve içmenin kronik hastalık riskinizi azalttığını ve hatta hayatı uzatabildiğini göstermektedir. Kahveyle ilgili birçok farklı araştırma kahvenin kişileri daha mutlu edebileceğini, depresyon ve intihar riskini sırasıyla% 20 ve % 53 oranında azalttığını göstermektedir. Kahve ile ilgili çok fazla çalışma vardır ancak araştırmacıların fazla kahve tüketiminin sağlığımız için iyi olup olmadığı konusunda fikir birliği sağlamaları hala zordur. Yine de çalışmaların sonuçlarına göre sağlık açısından kahve içilmesi önerilmektedir ancak şekeri ve kremayı fazla kaçırmamak gerekir.

Kaynakça:

https://www.livescience.com
http://time.com
https://www.healthline.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku